Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Лазатек ДООЕЛ

Лазатек ДООЕЛ

http://www.lazatec.com/

Лазатек ДООЕЛ е друштво со дејност ремонт и модернизација на алатни машини со CNC, имплементација на технологии за обработка на детали на алатни машини со CNC, гарантно и пост - гарантно сервисирање, испорака на нови алатни машини и опрема.

 

Фирмата поседува долгогодишно искуство и докажани традиции во областа на сервисната дејност. До овој момент таа извршила и се уште врши ремонт, модернизација и сервисирање на стотици машини, како на македонски, така и на странски клиенти. Заедно со обновата на стари машини, компанијата нуди и нови високо прецизни алатни машини и опрема, при што ја испорачува опремата до производните хали на клиентот, обезбедува инсталација, пуштање и обука на персоналот за ракување, една година гаранција на машините и двегодишна гаранција на дигиталните системи за управување. Моментално Лазатек се преориентира и поинтензивно ги насочува своите напори кон испорака на пакети за CNC машини.

 

Фирмата ги нуди во Македонија, како и на Балканот производите на својот долгогодишен партнер, докажаниот јужнокорејски производител на пакети за CNC машини – Samchully Machinery. Лазатек ги нуди во Македонија, како и на Балканот уште техниката и техничките решенија на водечкиот англиски производител на системи за филтрирање Filtermist International, на турската фирма Sarigol Conveyor, како и на јужнокорејскиот гигант Hanwha.

Контакти

Централна канцеларија:

Адреса: Бугарија, Софија 1225, населбата Орландовци, улицата "Oвчарски" 22

Телефон: 003592/936 72 61

E-mail: info@lazatec.com

Партнери

Материјали за Лазатек ДООЕЛ

 • 1
 • 2
  • 03 september 2018Лазатек ја прошири својата производна палета со висококвалитетни дребонзи швајцарски тип на Nomura DS

   Фирма Лазатек ДООЕЛ докажан испорачувач на алатни машини и комплети за за нив, ја прошири својата обемна палета на производи со висококвалитетни дребонзи од швајцарски тип, производство на светски докажаниот јужнокорејски производител Nomura DS, соопштија за BalkanEngineer.com од компанијата. Јужнокорејската компанија Nomura DS е основана во 1935 година и од самиот почеток нејзината активност е фокусирана на разработката и производството на дребонзи.

  • 06 july 2018Алатни машини со CNC SMEC и Maxmill по атрактивни цени од Лазатек

   До крајот на месец јули 2018 година, фирма Лазатек ДООЕЛ им овозможува на своите клиенти да купат CNC дребонзи со бренд Smec и центри за обработка Maxmill на исклучително атрактивни цени, соопштија за BalkanEngineer.com од компанијата. Промотивната понуда се однесува на понудените од компанијата хоризонтални и вертикални дребонзи на водечкиот јужнокорејски производител SMEC, како и за вертикални и центри за обработка со два канали на тајванската компанија Maxmill. Лазатек нуди широк спектар на хоризонтални и вертикални дребонзи од брендот SMEC.

  • 15 may 2018Алатни машини со висока продуктивност и опрема за нив ги дочекаа посетителите на штандот на Лазатек

   Функционалните можности, високиот квалитет на производството и големата продуктивност на повеќефункционален дребонг - центар од серијата „Swiss type“ на Nomura DS демонстрира фирма Лазатек ДООЕЛ за време на своето овогодинешно учество на меѓународниот технички саем MachTech & InnoTech 2018 (Бугарија). Компанијата претстави уште уред за додавање на шипки на Top Automazioni, компактен дребонг - центар TD-1500Y на Tongtai и опрема за CNC алатни машини, вклучително филтри за маслeна магла Filtermist.

  • 16 february 2018Лазатек: Ја инсталиравме првата машина од серијата на Maxmill Cruiser во Бугарија

   Основана во 1996 година, компанијата Maxmill Machinery е специјализирана во проектирањето и производството на вертикални центри за обработка. „Од своето основање Maxmill им обезбедува на своите клиенти сигурни машини за постигнување на висока производителност, прецизност на обработката и одличен квалитет на производството. Среќни сме да објавиме дека веќе има инсталиран вертикален центар за обработка од серијата Cruiser на Maxmill и во Бугарија“, соопштија од фирма Лазатек ДООЕЛ.

  • 06 november 2017Лазатек: Top Automazioni ја презентира новата генерација на уред за додавање на шипки на ЕМО Hannover 2017

   Top Automazioni е водечка италијанска компанија во производството на уреди за додавање на шипки, која поседува патент за разработување на автоматски систем, базиран на PLC. „На саемот ЕМО Hannover 2017 во Германија компанијата го презентира својот најнов производ – моделот „Infinity“, кој ќе се нуди на пазарот од 2018 година. Автоматскиот уред за додавање на шипки работи со дијаметри на шипката од ø3 мм до ø37 мм и може да биде изведен со должина од 2100 мм, 3200 мм, 4100 мм и 6100 м“, информираа за BalkanEngineer.com од фирма Лазатек ДООЕЛ.

  • 06 september 2017Лазатек: Filtermist е поим за фаќање и отстранување на маслена магла

   Успешниот дистрибутер на машински алатки на компанијата Leamington - Mills Manufacturing Technology, избра системи за филтрирање на маслена магла од Filtermist International за дополнување на својата нова палета на софистицирани центри за стругање и фрезовање со двојни кули. Во Македонија, решенијата на Filtermist ги нуди докажаната компанија Лазатек. Специјално за BalkanEngineer.com од Лазатек ДООЕЛ раскажаа детали за новото клучно партнерство на Filtermist. Filtermist ги инсталира уредите за фаќање на маслена масла во фабриката на Mills кон секоја машина, а потоа ја обезбедува нивната поддршка после продажбата

  • 10 july 2017Лазатек: Нашето партнерство со SMEC обезбедува на пазарот во Македонија машини со висок квалитет и со поволна цена

   Јужнокорејската компанија за алатни машини и центри Samsung Machine Tools Engineering Company (SMEC) е основана како Samsung Heavy Industry во 1988 година, кога се одделува од Samsung Techwin. „Компанијата произведува повеќенаменски алатни машини со CNC, полупроводничка опрема и роботска техника веќе повеќе од 25 години. Таа располага со имплементиран систем за управување со квалитет во согласност со барањата на стандардот ISO 9001, а сите нејзини производи се со CE обележување“, соопштија за BalkanEngineer.com од фирма Лазатек ДООЕЛ, која веќе нуди алатни машини на SMEC.

  • 05 may 2017Обработувачки центар VP-8 на Tongtai го привлече вниманието на штандот на Лазатек во рамките на MachTech 2017

   Фирма Лазатек, докажан испорачувач на алатни машини и опрема за нив, повторно имаше успешно учество на големиот саем MachTech & InnoTech што се одржа во деновите од 4 до 7 април 2017 година во Интер Експо Центар во Софија. За време на настанот компанијата го истакна своето ново партнерство со тајванскиот производител Tongtai Machine Tools, а меѓу експонатите на нејзиниот штанд за прв пат беше прикажан висококвалитетен вертикален обработувачки центар VP-8.

  • 09 march 2017Лазатек: Filtermist ги подобрува своите услови во корист на крајниот потрошувач

   Докажаната инженеринг компанија Лазатек која на Балканот ги нуди техниката и техничките решенија на водечкиот англиски производител на системи за филтрирање Filtermist International, објави пред BalkanEngineer.com важни информации за своите клиенти. „Filtermist се гордее дека тесно соработува со корисниците, за да обезбеди услуга на највисоко можно ниво. Затоа компанијата ги ревидира своите стандардни гарантни услови и презентира подобрени услови за испорака со кратки рокови“, соопштија од седиштето на Лазатек.

  • 17 february 2017Големи намалувања на производи што се располагање во магацинот и многу подароци ги очекуваат клиентите на фирма Лазатек

   Докажаната европска компанија Лазатек, која развива активност во областа на алатните машини со CNC, објави за своите клиенти специјални понуди за различни производи што се во магацин. "Направете му подарок за вашето производство сега, на почетокот на новата 2017 година, купувајќи некој од нашите производи со големи попусти", соопштија за BalkanEngineer.com од централната канцеларија на компанијата за регионот.

  • 15 december 2016Стругови и центри на Samsung Machine Tools нуди фирма Лазатек

   Етаблираната компанија која развива активност во сферата на металорезачките машини - Лазатек, го најави за BalkanEngineer.com своето партнерство со индустрискиот лидер SMEC - Samsung Machine Tools. „Во рамките на меѓународниот форум EMO 2015 во Милано за прв пат имавме можност да ги видиме во живо струговите и центрите со CNC, понудени од светскиот производител Samsung. Нашите инженери останаа фасцинирани од високиот квалитет и прецизноста на овие машини“, раскажаа од друштвото. SMEC нуди богато портфолио од стругове и центри со CNC со две, три и повеќе оски, вертикални машини, машини за дупчење и опрема за нив.

  • 15 november 2016Лазатек: Filtermist решава проблем со маслената магла во компанијата Expert Tooling and Automation

   Британската компанија Expert Tooling and Automation (ET & A) успешно примени решение на докажаниот производител на филтри за маслена магла Filtermist кои обезбедуваат висок квалитет на воздухот во континуирани производства. „Кога при ET&A се појави проблем со квалитетот на воздухот, таа им се обрати на Filtermist за овој предизвик“, споделија за BalkanEngineer.com од фирмата Лазатек која ги нуди производите на Filtermist во Македонија.

 • 1
 • 2

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 29 april 2021Теси се вклучи со сопствена програма во живо од Софија во изданија оваа година на саемите ISH Digital и MCE Milano

  Два од најголемите саеми во светот од областа на инсталации во згради, инфраструктура и енергетска ефикасност се одржаа целосно онлајн оваа година, поради состојбата со распространувањето на COVID-19. Сепак, ова не ги направи помалку интересни. ISH Digital 2021 и Mostra Convegno Expocomfort 2021 го привлекоа вниманието на специјалисти од целиот свет со нивните уникатни дигитални програми. Учесник во нив беше и докажаниот бугарски производител на бојлери и апарати за домаќинства Теси.

 • 26 april 2021Системи за дојава на пожар на Телетек Електроникс гарантираат заштита на 125 објекти на банка Пиреос во Грција

  „И покрај сериозната конкуренција од многу етаблирани меѓународни производители на опрема за дојава на пожар, Телетек Електроникс успеа да го добие менаџментот на финансиската институција со своите сигурни и докажани решенија со оптимални технички параметри, гарантна услуга и не на последно место, со сериозни препораки од многуте реализирани од нас проекти“, објаснија од компанијата. Почетокот на проектот беше даден уште во 2019 година и досега тој опфаќа веќе 125 гранки на Пиреос, лоцирани на територијата на Северна Грција.

 • 16 april 2021Дребонзи со наклонети водилки според максималната должина на обработка на РАИС – прецизни и високопродуктивни

  Докажаната бугарска компанија РАИС е специјализирана за производство на машини за сечење и обработка на метали. Таа нуди широк спектар на дребонзи со наклонети водилки, кои можат да бидат избрани според максималниот дијаметар за обработка, максималната должина за обработка (максимален од по Z оската) од типот на водилка. „Развиваме разновидни машини во однос на максималниот од по оската Z. Се стремиме нашите клиенти секогаш да имаат избор и да го добиваат најдоброто што им е потребно", коментираа од РАИС за BalkanEngineer.com.

 • 09 april 2021Филкаб: Ние нудиме производи и целосни решенија за осветлување за отворен простор и за различни згради

  Водечката бугарска трговска, производствена и инженеринг компанија Филкаб има исклучително обемно портфолио на производи, од кои дел се производи за осветлување на станбени, трговски, јавни и индустриски згради, како и решенија за осветлување на улици и паркови. Широкиот асортиман на артикли е поделен на неколку групи на производи - извори на светлина, опрема за стартување и регулирање за осветлување, расветни тела, столбови и испусти за осветлување на улици и паркови.

 • 22 march 2021Хотел Titanic во Берлин овозможува неспоредлив комфор со решенијата за греење на Oventrop

  Велат дека Берлин секогаш вреди да се посети. Сепак, оние што бараат автентичност и класика не би биле задоволни со сместување било каде. Од 2015 година, тие го имаат на располагање хотелот Titanic, кој претходно служел како декор за Германската државна опера. Денес ќе ѕирнеме зад кулисите на импресивната зграда за да дознаеме повеќе за инсталациите што гарантираат удобност и првокласно доживување за гостите на хотелот. Наши водичи се специјалистите од бугарската канцеларија на Oventrop.

 • 19 march 2021Поголема продуктивност и забрзани процеси на работа со индустриската компјутерска кутија на Неон.БГ

  „Како одговор на потребите на индустриските компании, тимот за развој на Неон.БГ разработи индустриска компјутерска кутија. Таа е наменета за составување матични плочи ATX, MINI и MICRO ATX. Освен фактот дека во неа можат да се составуваат сите видови плочи, неговото куќиште има соодветно место за монитор со големина помеѓу 17 и 24", како и погодна позиција за додатоците, глувчето и тастатурата", соопштија од докажаната бугарска компанија за производство, инженеринг и трговија Неон.БГ.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 27 april 2021Четири балкански метрополи се натпреваруваат за „Зелена престолнина 2023“

  Софија, Белград, Скопје и Загреб се меѓу учесниците во натпреварот „Европска награда за зелена престолнина 2023“ (EGCA), организирана од Европската комисија. Главните градови на Бугарија, Србија, Северна Македонија и Хрватска ќе се натпреваруваат за наградата, заедно со Измир и Газиантеп (Турција), Каљари (Италија), Даблин (Ирска), Гдањск, Краков, Ржезов и Варшава (Полска), Хелсингборг (Шведска), Кошице (Словачка), Логроњо (Шпанија) и Талин (Естонија).

 • 26 april 2021Berry City Courier – ново име за градска испорака во Софија

  Berry City Courier е микс од логистичка и софтверска компанија која има амбиции да го освои пазарот за градска испорака во Софија до крајот на годината. Целта на компанијата е да го олесни процесот на испорака со тоа што ќе ја направи целосно автоматска, дозна BalkanEngineer.com од интервју со основачот и извршен директор на Berry City Courier Виктор Ерменков за ТВ Блумберг. Софтверските инженери на компанијата успеаја да создадат платформа која е целосно автоматизирана. Целиот процес од поднесување на барање до обработка и испраќање до курир се остварува целосно автоматски.

 • 21 april 2021Miele инвестира 4 милиони евра во својата фабрика во Романија

  Германската групација Miele, специјализирана за производство на апарати за домаќинство, ќе инвестира уште 4 милиони евра во 2021 година за опрема во својата фабрика за производство на компоненти за апарати за домаќинство во град Брашов, Централна Романија, дознава BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Покрај тоа, Miele ќе започне со изградба на нова производствена хала со поврзан деловен простор во Брашов. Инвестицијата е продолжение на среднорочните и долгорочните планови за развој на компанијата, при што новите простории ќе бидат готови на крајот на 2023 година.

 • 19 april 2021Бугарскиот софтвер Evalato со платформа за виртуелни настани

  Бугарскиот софтвер за организирање награди и конкурси Evalato веќе обезбедува платформа од нова генерација за организирање на виртуелни настани. Решението е специјално развиено за саеми, изложби за кариера, настани за вмрежување b2b, бренд активации и други настани каде се бара наменска и ефективна врска помеѓу учесниците. Платформата на Evalato поддржува бугарски јазик и бугарска валута, како и над 40 јазици и повеќе од 160 валути. Клиенти на Evalato вклучуваат организации како Обединетите нации, WWF, Ројтерс, Zeiss, Црвениот крст, Vodafone и илјадници корисници ширум светот.

 • 14 april 2021Северна Македонија инвестира во ЛНГ терминалот во Александрополис

  Македонските државни компании Национални енергетски ресурси (НЕР) и ЕСМ потпишаа Меморандум за соработка за инвестиции во проектот за изградба на пловен терминал за течен природен гас (ЛНГ) и гасна централа во близина на град Александрополис во Грција, дозна BalkanEngineer.com од SeeNews .com. Северна Македонија планира да инвестира повеќе од 380 милиони евра во 25% удел во електраната со моќност од 800 MW и 370 милиони евра во 10% удел во терминалот за течен природен гас, изјави премиерот на земјата Зоран Заев на прес-конференција, качена на YouTube каналот на владата на Северна Македонија.

 • 12 april 2021Dronamics лансира авио линии за товарни дронови

  На 31 март 2021 година, бугарскиот стартап Dronamics, специјализиран за развој и експлоатација на автономни беспилотни авиони, објави дека лансира авио линии за товарни дронови Dronamics Airline со правни лица во Ирска, Канада и Австралија, дозна BalkanEngineer.com од TheRecursive.com. Трите компании се регистрирани во овие земји поради усовршените регулативи за беспилотни летала, но и затоа што ова се региони каде што ќе се опслужуваат првите клиенти на Dronamics во областа на електронската трговија, фармацијата и логистиката на резервни делови.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 29 april 2021Кинескиот производител Mei Ta планира нови инвестиции во Србија

  Кинескиот производител на делови за автомобили и мотоцикли Mei Ta планира нови инвестиции во индустриската зона во Бариќ, општина Обреновац, Србија, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Првичната идеја на раководството на Mei Ta беше да се изгради во Бариќ најголемиот логистички центар на компанијата во Европа. На овој начин, целата логистика потребна за производството на континентот ќе биде лоцирана на едно место. Подоцна, тие размислуваат и за изградбата на трета фабрика поради зголемување на производството. И за двете опции се уште се разговара.

 • 28 april 2021Chipita ја проширува својата фабрика во Букурешт

  Грчката компанија Chipita, лидер во производството и дистрибуцијата на прехранбените производи 7Days, Finetti и Chipicao, ја проширува за 60% производствената површина на својата фабрика во Clinceni, близу Букурешт, дозна BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Проектот започна во 2008 година. Во моментов, фабриката на Chipita во Clinceni е сместена во две згради со вкупна површина од околу 25.000 метри квадратни. Во претпријатието се произведуваат кроасани, закуски, производи од брашно и други, кои носат годишна продажба на грчката компанија во износ од над 100 милиони евра.

 • 22 april 2021Бугарија и Северна Македонија дискутираа за железничките врски меѓу земјите

  Генералниот директор на Бугарската национална компанија „Железничка инфраструктура“ (НКЖИ) Красимир Папукчијски ја прими делегацијата на „Македонски железници - Инфраструктура,“ предводена од новиот генерален директор на компанијата г-дин Хари Локвенец, дозна BalkanEngineer.com од изјавата на НКЖИ. На средбата беа презентирани фазите на проектирање на железничката врска меѓу двете земји, со акцент на проектот за изградба на граничниот тунел на планинскиот превој Деве Баир.

 • 20 april 2021Белград е финалист на конкурс за одржлива градска мобилност

  Белград се квалификуваше на финалето на натпреварот за најдобар план за одржлива градска мобилност, дел од натпреварот во рамките на Европската недела на мобилност 2020 година. Меѓу финалистите е и шпанскиот град Билбао, како и францускиот град Гренобл, кој беше прогласен за „Зелена престолнина на Европа“ за 2023 година. Во моментов, Белград има околу 100 км велосипедски ленти, а целта на Планот е да се изградат уште 400 км до 2030 година. Во тек е имплементација на заеднички проект со компанијата Siemens, според кој до 2023 година ќе бидат инсталирани „паметни“ семафори на 322 крстосници во градот.

 • 15 april 2021Претстои изградбата на два нови аеродроми во Србија

  Во Србија ќе бидат изградени два нови аеродрома - во близина на град Добановци и град Нови Сад, станува јасно од Просторниот план на земјата за периодот 2021 - 2035 година. Со оглед на просторните ограничувања на моменталната локација на аеродромот во главниот град Белград, новиот аеродром во близина на Добановци се очекува да биде изграден на 10 километри западно од аеродромот Никола Тесла и на 24 километри од Белград, покрај автопатот Е70. Аеродромот во близина на Нови Сад ќе се наоѓа на околу 15 километри југоисточно од градот, веднаш до автопатот А1, и ќе зафаќа површина од околу 300 ха.

 • 13 april 2021Канадската Armstrong преместува дел од своето производство во Романија

  Канадската групација Armstrong Fluid Technology, производител на пумпи за грејни, ладилни, санитарни и системи за водоснабдување, префрли дел од своето производство од други европски земји во својата романска фабрика во Џимболија, округ Тимис. Компанијата го прошири производствениот капацитет на фабриката во Романија, а производите произведени во земјата веќе им служат на клиентите на групацијата низ целиот свет. Процесот на интеграција вклучува и преместување на производството на пумпи од Унгарија во Романија. На глобално ниво, компанијата има над 1.200 специјалисти кои работат во осум производствени бази на 4 континенти.

Види ги сите »