-
Електропривреда Северне Македоније (ESM) расписала је тендер за изградњу две нове фотонапонске електране укупне снаге 30 MW, сазнаје портал BalkanEngineer.com из званичног саопштења те компаније. Пројекат, најављен у партнерству са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД), обухватиће изградњу соларне електране Осломеј 2 од 10 МВ у зони напуштеног рудника угља у комплексу РЕК Осломеј и електране од 20 MW у близини ТЕ Битољ.
-
Јапански произвођач гума Toyo Tire најавио је то до краја 2025. године ће пренети функције управљања свог европског седишта у Немачкој на нову филијалу у Србији, сазнаје портал BalkanEngineer.com из саопштења компаније. Компанија ће основати Toyo Tire Sales and Marketing Europe у децембру као део реструктурирања свог пословања у Европи. Нова структура ће почети са комерцијалним радом у Европи од јануара, такође су најавили из компаније Toyo Tire.
-
Немачки произвођач ауто делова Kostal најавио је покретање амбициозног инвестиционог пројекта у Северној Македонији, који ће проширити производне капацитете компаније у земљи и отворити 250 нових радних места до 2028. године. У ову нову фазу раста биће уложено укупно 50 милиона евра, сазнаје портал Balkanengineer.com из изјаве Виктора Мизеа, генералног директора компаније Kostal Македоније.
-
Северномакедонска компанија Ветекс из Велеса успела је да оствари импресиван успех, остваривши извоз предива и нити у вредности од 4,2 милиона евра за само девет месеци, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта faktor.mk. То га чини једним од водећих имена у текстилној индустрији земље и јаким конкурентом на међународном тржишту.
-
Министарство информисања и телекомуникација Србије саопштило је да ће у првих девет месеци 2024. г Извоз производа и услуга у сектору информационих и комуникационих технологија (ИКТ) достигао је 2,9 милијарди евра, што представља повећање од 19 одсто у односу на исти период рекордне 2023. године, када је извоз износио 2.497 милијарди евра, сазнаје портал BalkanEngineer.eu са сајта serbianmonitor.com.
-
Компанија Brainchild, са седиштем у Северној Македонији специјализована за производе за спорт на води и једрење, најавила је планове да уложи 11 милиона евра у наредних пет година, сазнаје портал BalkanEngineer.eu са сајта SeeNews.com. Инвестиција обухвата изградњу нове фабрике, модернизацију постојеће истраживачко-развојне лабораторије, као и набавку нове опреме.
-
Албанска компанија GreNNat Solar Park Ballsh добила је дозволу од Регулаторне управе за енергетику да почне са производњом електричне енергије у првој фази свог фотонапонског пројекта од 25 MW. Цео пројекат предвиђа изградњу соларне електране укупне снаге 100 MW, а потпуни завршетак и пуштање у рад се очекује до 2028. године, сазнаје портал BalkanEngineer.eu са сајта monitor.al.
-
Крајем октобра закључен је "најскупљи уговор о путној инфраструктури у Румунији", сазнаје портал BalkanEngineer.eu из објаве на сајту mediafax.ro. „У вредности од 6,62 милијарде леја (1,33 милијарде евра без ПДВ-а), овај уговор укључује и изградњу 2,89 километара дугог тунела Месеш, који ће бити најдужи тунел на неком аутопуту у Румунији“, написао је румунски министар саобраћаја Сорин Гриндеану на друштвеној мрежи Facebook.
-
Кинеска компанија Luxshare остварује значајан продор на немачко тржиште куповином већинског удела у компанији Leoni, која управља четири фабрике ауто делова у Србији са укупно 12.500 запослених, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта serbianmonitor.com. Доминација кинеских компанија, посебно у сектору електричних возила, постаје све очигледнија. Док продаја електричних аутомобила у Европи и Северној Америци опада, кинески произвођачи, а пре свега BYD – технолошки лидер не само у аутомобилској индустрији већ и у електроници, обновљивој енергији и железничком транспорту – успешно задовољавају растућу глобалну потражњу.
-
Фабрика цемента Титан Усие је међу водећим компанијама у Северној Македонији које активно примењују праксе циркуларне економије користећи алтернативна горива као што су пиринчана љуска и текстилни отпад. Од 2020. до 2024. око 5% топлотне енергије пећи Усиие долази из нефосилних горива, што смањује употребу фосилних ресурса и подржава декарбонизацију у производњи цемента, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта biznisvesti.mk.