-
Медицински изотоп лутецијум-177 (Lu-177), који се користи у лечењу различитих врста карцинома, укључујући рак простате, производиће се у нуклеарној електрани у месту Црна Вода у Румунији, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта mediafax.ro. Пројекат је део заједничке сарадње компаније Nuclearelectrica и француске компаније Framatome, која је урадила студију изводљивости и потврдила могућност производње овог кључног изотопа.
-
Северна Македонија треба да обезбеди инвестиције од 6,4 милијарде долара у наредних десет година да би се изборила са последицама климатских промена, упозоравају стручњаци Светске банке. Ако се не предузме ништа, земља би могла да претрпи економске губитке до 4% БДП-а до 2050. Током протекле две деценије, штета од екстремних временских појава, као што су поплаве и топлотни таласи, довела је до губитака од 667 милиона долара.
-
Индустријска производња у Албанији у 2023. години порасла је за 16%, углавном због повећане производње минералне воде и цемента, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта monitor.al. Према подацима агенције Instat, производња нафте износила је 891.400 t, што је пад од 1%. Производња безалкохолних пића и минералне воде достигла је 498,8 милиона литара, уз раст од 15,9%. Вредност продаје нафтних деривата је 39,280 милиона ALL (албански лек), производа од гвожђа и челика - 33,116 милиона ALL и цемента - 19,387 милиона ALL. Продаја безалкохолних пића и минералне воде порасла је за 12,8% на 13,221 милион ALL .
-
Индустријски парк VIP-LC саопштио је да ће португалска компанија Soplast Moura Moutinho & Morais бити нови инвеститор у Бачкој Тополи, сазнаје портал BalkanEngineer.bg са сајта serbianmonitor.com. Португалска компанија проширује пословање у Србији куповином две парцеле у Бачкој Тополи, где планира да изгради фабрику за производњу ауто делова. Прва фаза пројекта захтева пријем свих потребних докумената и дозвола, након чега ће почети изградња фабрике. План предвиђа запошљавање око 50 радника, уз могућност проширења производних капацитета и повећања броја запослених.
-
Нелт СТ, део међународне компаније Nelt Group, имплементирао је потпуно дигитализован процес управљања дистрибуцијом у Северној Македонији, након његове успешне имплементације у Србији, Босни и Херцеговини и Црној Гори, сазнаје портал BalkanEngineer.bg из побликације на сајту denar.mk. Ново решење, развијено у партнерству са компанијом Рамстор, укључује дигитални товарни лист и елиминише потребу за папирном документацијом, значајно смањујући административно оптерећење и трошкове пословања. Процес обухвата све фазе од наруџбе до испоруке и архивирања документације.
-
Аустралијска рударска компанија Bindi Metals купила је два пројекта антимона у Србији – Lisa (антимон-злато) и Mutnica (антимон-бакар) – од компаније Apollo Minerals, сазнаје портал BalkanEngineer.com. Према овом споразуму, компанија Bindi Metals ће платити 179.500 евра и обезбедити милион акција српској подружници компаније Apollo, Edelweiss Mineral Exploration, за лиценцу за компанију Mutnica. Плаћаће се и тантијема од 1% на нето добит од топљења антимона. Додатни износ од 179.500 евра и 2,5 милиона акција биће уплаћен по добијању лиценце за компанију Lisa.
-
Албански произвођач соларних паркова Vega Energy инсталирала је 17.400 фотонапонских (PV) панела у соларну електрану од 10 MW за италијанску енергетску компанију EG Nascita у централној Италији, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Компанија Vega Energy користи фотонапонске модуле које производи међународна енергетска компанија Canadian Solar, наводи се у објави компаније на платформи LinkedIn. Према подацима италијанског пословног удружења Unioncamere, компанија EG Nascita је регистрована у Милану као компанија са ограниченом одговорношћу.
-
Финска компанија Nokian Tyres отворила је своју фабрику гума у Орадеи, у Румунији, а представници компаније тврде да је ово прва фабрика гума на свету са нултом емисијом угљеника, сазнаје портал Борса.bg из публикације на румунском сајту agerpres.ro. Постројење је реализовано кроз инвестицију од 650 милиона евра – која је међу највећим инвестицијама у Румунији последњих година, са 100 милиона евра подршка румунске државе.„Веома смо срећни што смо отворили нашу фабрику у Орадеи. То ће повећати нашу способност да служимо купцима у Централној Европи и шире и подржат ћемо наш план да повећамо промет на 2 милијарде евра.
-
Бугарска компанија Healthy Bars планира да изгради нову фабрику у Софији. Нова фабрика ће отворити 45 радних места и увести нове производе у асортиман компаније, сазнаје портал BalkanЕngineer.com са сајта Economic.bg. Тренутно, компанија има производни погон на другој локацији у земљи са две монтажне линије и 105 запослених. Компанија Healthy Bars продаје своје производе у 46 земаља, а главна тржишта су Немачка, Холандија, Грчка и Скандинавија.
-
Албанска престоница Тирана први пут је била домаћин технолошког догађаја Cassini Hackathon између 13. и 15. септембра ове године, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Albaniatech.org. Овогодишње издање догађаја, уз подршку Европске комисије, одржано је у укупно 10 европских земаља. Манифестација Cassini Hackathon је одржана под називом „Животна средина и зелена транзиција“, у организацији органиѕације ICTSlab Тирана. Тимови из Албаније који су учествовали на такмичењу представили су различите пројекте, укључујући комбинацију цемента и маховине за смањење емисије угљен-диоксида, систем за превенцију пожара путем машинског учења, као и платформу за уређење и промоцију употребе бицикала.