-
Wizz AIR, највећа авио-компанија која послује у Северној Македонији, најавила је проширење своје базе у Скопљу, саопштила је ТАВ Македонија, компанија која управља са два македонска аеродрома - Међународним аеродромом Скопље и Аеродромом Свети Апостол Павел Охрид. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Denar.mk. Wizz AIR ће отворити две нове линије из Скопља - за Љубљану и за Луксембург, планиране за наредну јесен и зиму, и распоредиће још један авион у Скопље, повећавајући базу авио-компаније у престоници Северне Македоније на укупно 6 авиона до децембра 2023. године. Авио-компанија ће такође повећати фреквенције девет постојећих авио-компанија.
-
Minal Europe Green Material поднео је захтев Министарству заштите животне средине Србије за процедуру процене утицаја на животну средину за изградњу новог комплекса за производњу аутоделова. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Ekapija.com. Локалитет ће имати укупну површину од 91.354 m2. Централно место на парцели заузимаће производни простори комплекса, а у његовом северном делу су предвиђени сви помоћни објекти, изузев консијержа који се налазе у западном делу испред главне хале. Предвиђене су и слободне површине за уређење. Производна хала ће имати димензије 163х107 m, а објекат ће бити једноспратни и подељен на две основне функционалне целине.
-
Шведска компанија SHL Healthcare добила је сертификат класе „А“ за свој инвестициони пројекат „Фабрика за производњу медицинских средстава“, који ће се реализовати у општини Илинден, град Софија, Бугарска. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Economy.bg. Овим пројектом компанија има за циљ да прошири своје производне капацитете, са неким од произведених производа, укључујући медицинске производе као што су слингови, чарапе са механизмом за лечење лимфодерме, системи душека за болничке кревете и др.
-
Амерички произвођач електричних аутомобила Rivian активно запошљава нове раднике у свом истраживачко-развојном центру у Београду, Србија, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Ekapija.com. То је једини инжењерски центар компаније ван Северне Америке. Генерални директор Ривијановог истраживачко-развојног центра у Београду Борко Лепојевић подсетио је да је центар почео са радом крајем прошле године и да је за ових неколико месеци запослено више од 50 људи. Према његовим речима, план је да центар у Београду до краја прве године постојања има преко 150 запослених. Што се тиче слободних радних места, траже се специјалисти за развој уграђених решења, обраду података, „компјутерску визију“ и имплементацију вештачке интелигенције, развој алгоритама.
-
Америчка мултинационална компанија за рачунарску технологију Oracle отворила је регионални центар у Крагујевцу у централној Србији из којег ће глобалним корисницима пружати ИТ облачне услуге. Ово је сазнао портал BalkanEngieer.com са сајта Serbianmonitor.com. Током церемоније отварања, Oracle и државни телекомуникациони оператер Телеком Србија потписали су уговор по коме ће Телеком користити клауд инфраструктуру америчке компаније. Тренутно се дата центар у Крагујевцу простире на 14.000 m2, а његове капацитете користе држава, универзитети, технолошки паркови и старт-уп предузећа. Влада Србије ће инвестирати и у развој иновационог округа у Крагујевцу, који ће се простирати на 56.000 m2.
-
Француски произвођач енергије Engie SA започео је изградњу соларног парка снаге 8,6 MWp у јужној Румунији како би помогао произвођачу грађевинског материјала Compagnie de Saint-Gobain SA да испуни локалне енергетске потребе. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Renewablesnow.com. Фотонапонски парк ће се налазити на територији фабрике стакла Saint-Gobain у Каларашу и биће опремљен са 15.760 модула укупне површине од 14 ha. Очекује се да ће његов капацитет бити преко 14.000 MWh годишње и користиће се искључиво за сопствену потрошњу компаније Saint-Gobain.
-
Млада бугарска компанија за производњу аутожира Niki Rotor Aviation планира да у наредне 3 године прошири производњу карбонских компоненти и монтажу код града Правец, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Capital.bg. Компанија продаје 10 до 15 машина годишње, али са проширењем производње, менаџмент очекује да ће ова цифра порасти на 50 у 2026. Компанија развија три модела, укључујући „Калитеја“, „Лајтнинг“, који је тренутно у процесу сертификације. Крајем априла ове године на ваздухопловном форуму Aero Messe у немачком Фридрихсхафену представљен је и модел двоседа „Крузер“ у којем се пилот и путник налазе један поред другог.
-
Холандска компанија за производњу соларних пројеката и власник актива Photon Energy Group завршила је два соларна PV пројекта у Румунији укупног капацитета 9,5 MWp, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Pv-tech.org. Смештене у близини градова Aiud и Teiuș у румунском округу Алба, електране су опремљене са око 8.700 соларних модула свака. Са двостраним соларним модулима монтираним на једноосним тракерима, електране ће испоручивати укупан капацитет од 13,9 GWh годишње мрежи којом управља Distribuție Energie Electrică Romania. Компанија Photon Energy ће продавати енергију произведену у електранама на комерцијалној основи без икакве подршке или уговора са добављачем електричне енергије.
-
Румунска компанија за дистрибуцију и логистику робе широке потрошње Aquila саопштила је да планира да уложи 12,7 милиона евра (13,9 милиона долара) у 2023. години, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Од процењеног износа, компанија ће уложити 9 милиона евра у магацину и аутоматизовану опрему и транспортна средства. Од процењеног износа, компанија ће уложити 9 милиона евра у магацину и аутоматизовану опрему и транспортна средства. Планиране инвестиције прате стратегију одрживости компаније, кроз коју има за циљ смањење емисије гасова стаклене баште за 10% до 2026. године, са 2021. као референтном годином.
-
Јапански произвођач медицинске опреме Pentax Medical проширује своје производне капацитете у Пловдиву, у Бугарској, новом инвестицијом од преко 10 милиона лева, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Еconomic.bg. Компанија има за циљ да повећа производњу бронхоскопа за једнократну употребу. Са новом инвестицијом у проширење предузећа у Пловдиву, компанија ће отворити 74 нова радна места. У ту сврху ће набавити машине за ласерско сечење, складишне системе и опрему и специјализоване алате за склапање ендоскопа. У плану је и изградња микробиолошке лабораторије. Тиме Pentax Medical, у власништву јапанске NOYA Corporation, јача своје присуство у Бугарској.