-
Српска логистичка компанија Nelt Group најавила је покретање највеће инвестиције у својој историји - 100 милиона евра. Сума ће бити усмерена на модернизацију логистичке инфраструктуре и имплементацију нових технологија у Србији, као и на другим кључним тржиштима као што су Босна и Херцеговина, Северна Македонија, Црна Гора и Замбија, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com.
-
Уједињени Арапски Емирати (УАЕ) пружиће финансијску подршку за изградњу модерног националног система за надзор улица у Албанији, сазнаје портал BalkanEngineer.com из изјаве албанског премијера Едија Раме. Овај важан корак у правцу повећања безбедности грађана Албаније подразумеваће постављање паметних камера и радарских система на главним путним артеријама у земљи. Пројекат је део шире иницијативе за модернизацију спровођења закона у Албанији.
-
Бугарски стартап URBIX Hub награђен је као победник овогодишњег издања EIT Jumpstarter – програма за рану подршку стартап компанијама, у организацији Европског института за иновације и технологију, сазнаје портал BalkanEnginner.com са сајта Economy.bg. Циљ програма је да се иновативне идеје претворе у успешан бизнис.
-
ОМВ Петром, највећа нафтна и гасна компанија у Румунији, објавила је да ће пренети 50% свог удела у бугарском офшор блоку „Кхан Аспарух” на компанију NewMed Energy Balkan, подружницу израелске компаније NewMed Energy, сазнаје портал BalkanEnginner.com из публикације о румунској компанији. Компанија ће задржати своју улогу оператера пројекта.
-
Светски познати бренд Shell улази на албанско тржиште горива у партнерству са локалним лидером Kastrati Group. Ово је постало јасно након потписивања споразума између грчког власника лиценце Shell, компанијом Coral, и албанског конгломерата. Прве бензинске пумпе са брендом Shell у Албанији отвориће своја врата до краја 2025. године, сазнаје портал BalkanЕngineer.com из званичног саопштења компаније Coral на порталу LinkedIn.
-
У граду Орадеа у Румунији биће изграђена фабрика батерија без угљеника GridStar Flow која користи иновативну технологију компаније Lockheed Martin, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта thediplomat.ro. Пројекат је резултат споразума између америчког гиганта и румунске компаније Sinteza, потписаног у присуству министра енергетике Румуније Себастијана Бурдује и америчког амбасадора у земљи. Фабрика, која ће почети са радом на лето 2026. године, биће прва те врсте у Европи и највећа у свету.
-
Грађевински сектор је први пут у Албанији претекао концесије по профитабилности, сазнаје портал BalkanEngineer.com из годишњег извештаја сајта Monitor.al, који рангира 200 најпрофитабилнијих компанија у земљи. Током 2023. године просечна профитна маржа грађевинских компанија достиже 27%, у поређењу са 22% у 2022. години. На листи је 40 компанија из овог сектора, чији је укупан раст добити другу годину заредом 45 одсто.
-
Румунски произвођач пластичних производа TeraPlast најавио је отварање нове фабрике стреч фолија у свом индустријском парку у Сарател, округ Бистрица-Насуд, сазнаје портал BalkanEngineer.eu са сајта SeeNews.com. Инвестиција износи 18,5 милиона евра и подржана је државном помоћи која покрива 50% прихватљивих трошкова. Ово представља важан корак у развоју компаније која има за циљ јачање присуства на европском тржишту.
-
Мелекис Бугарска, део међународног лидера у микроелектроници Melexis, отворио је нову високотехнолошку лабораторију у својој бази у Софији, сазнаје портал BalkanEngineer.eu са сајта dir.bg. Са инвестицијом од преко 1,2 милиона евра, објекат обезбеђује савремене услове за тестирање и валидацију производа, значајно убрзавајући развој иновација у области сензорске технологије.
-
Strickland Metals Ltd је открио нова налазишта злата и базних метала на свом пројекту у Рогозни у Србији, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта proactiveinvestors.com.au. Бушењем у области Котлови, 350 м западно од лежишта Меденовац, откривена је значајна минерализација која се састоји од 40,3 m са 2,6 g/т злата и интервалом од 17 m са 3,5 g/т златног еквивалента (AuEq). Пријављено је присуство додатних метала као што су бакар, сребро, олово и цинк, што налаз чини економски атрактивним.