-
У Индустријској зони Загоре – Еленино код Старе Загоре у току је изградња другог високотехнолошког погона који ће привући инвестицију од преко 150 милиона евра и отворити 200 нових радних места. Нова компанија биће лоцирано на земљишту, у склопу друге етапе индустријске зоне, у којој су акционари Национална компанија "Индустријске зоне" Министарства привреде и индустрије и општина Стара Загора применом својих намера и потписао предуговор са индустријском зоном. Инвестиција ће значајно допринети економском развоју региона, повећању привредне активности и квалитета живота у општини.
-
ИТ сектор и грађевинарство били су међу главним покретачима румунске привреде у последњих пет година, иако њихов развој успорава у првој половини 2024. године, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта mediafax.ro. Упркос малом уделу у БДП-у, ИТ сектор и грађевинарство су значајно допринели економском расту последњих година, чак и током пандемије. Међутим, 2024. године њихов допринос је био минималан, а румунска економија је забележила скроман раст од 0,7%.
-
Компанија Vega Energy, албански произвођач соларних електрана, објавио је да је успешно завршио изградњу фотонапонске електране снаге 2,4 MW коју је наручио произвођач енергије Sun's Miracle у селу Фиер-Семан, које се налази у западном делу земље, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. У оквиру пројекта, компанија Vega Energy је инсталирала двостране фотонапонске панеле од 700 W и шест високоефикасних инвертера, при чему се очекује да ће постројење производити око 3.967 MWh електричне енергије годишње. Компанија Sun's Miracle је основана 2020. године у граду Фиер и у власништву је локалног предузетника Крешник Гјата, према пословној евиденцији.
-
Српска компанија за машине са убризгавањем за производњу пластике и помоћне опреме Neofyton објавила је да је отворила пословницу у Босни и Херцеговини, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Овај потез је у складу са стратегијом компаније Neofyton да прошири своје регионално присуство и ојача сарадњу са локалним и међународним партнерима, саопштила је компанија раније овог месеца. Основана 1992. године у Новом Саду, компанија Neofyton је заступник произвођача за Србију, Хрватску, Босну и Херцеговину, Северну Македонију, Црну Гору, Словенију и афричко тржиште.
-
Три-Уол Бугарска, подружница јапанске компаније Tri-Wall, један је од нових инвеститора у економској зони Тракија (ТИЗ), након што су представници компаније званично објавили своје улагање, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта агенције БТА. Компанија је у последњих месец дана купила парцелу површине 56.000 m² на којој ће бити изграђена фабрика за производњу папирне и картонске амбалаже. „У фази смо пројектовања и планирамо да постројење буде пуштено у рад до средине 2026. године. Захвални смо на подршци тима за економску зону Тракије“, саопштила је компанија.
-
Две пријаве за изградњу ветроелектрана укупне снаге 39,9 MW поднете су Министарству за инфраструктуру и енергетику (МИЕ) Албаније, сазнаје портал BalkanEngineer.bg из публикације са сајта monitor.al. Иако су компаније које подносе пријаве различите, чини се да су пројекти део заједничког плана, јер ће обе фабрике бити изграђене у области Vau i Dejës у региону Скадра.
-
Румунија се успоставља као пожељна дестинација за технолошке центре корпорација ван IT индустрије, као што су Deutsche Bank, Lidl и Japan Industrial Tobacco (JTI), сазнаје портал BalkanEngineer.bg из публикације на сајту mediafax.ro. Пораст интересовања компанија ван IT сектора за проширење својих интерних IT тимова је значајан феномен који узима маха, примећују стручњаци. Последњих година 15 компанија из нетехнолошког сектора отворило је IT центре у Румунији, а за 2023. ове компаније имају преко 11.240 специјалиста. Најновији пример таквог развоја је недавно најављено отварање IT центра компаније JTI у Букурешту, који ће запошљавати преко 140 људи који ће опслуживати целокупно пословање групе.
-
Компанијата Хенкел Бугарија го прошири своето присуство во бугарскиот главен град со отворањето на нова канцеларија проектирана според концептот smart work@office, кој става акцент на иновациите и одржливиот развој, дозна BalkanEngineer.bg од economy.bg. Во новата канцеларија ќе работат околу 50 вработени, при што просторот е создаден со фокус на продуктивноста, благосостојбата и вклученоста на луѓето. Внатрешниот дизајн ги комбинира удобностите на домот со ефикасни работни услови, при што канцеларијата обезбедува посебни зони како за индивидуална работа и концентрација, така и за тимски проекти и неформални состаноци.
-
Аустралијска рударска компанија Bindi Metals купила је два пројекта антимона у Србији – Lisa (антимон-злато) и Mutnica (антимон-бакар) – од компаније Apollo Minerals, сазнаје портал BalkanEngineer.com. Према овом споразуму, компанија Bindi Metals ће платити 179.500 евра и обезбедити милион акција српској подружници компаније Apollo, Edelweiss Mineral Exploration, за лиценцу за компанију Mutnica. Плаћаће се и тантијема од 1% на нето добит од топљења антимона. Додатни износ од 179.500 евра и 2,5 милиона акција биће уплаћен по добијању лиценце за компанију Lisa.
-
Холандска компанија за аутоматизовану логистику и логистику хладног ланца NewCold званично улази на румунско тржиште након што је купила парцелу од 9 ha од белгијске компаније за развој логистичких некретнина Warehouses De Pauw (WDP) за још неоткривену суму, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Seenews.com. Компанија планира да изгради аутоматизовану хладњачу у северном делу Букурешта, у близини обилазнице А0. Очекује се да ће складиште почети са радом следеће године, опслужујући купце из целог региона.