-
Компанија Johnson Matthey обележила је значајно достигнуће са производњом од 150 милиона производа у својој фабрици у Скопљу, Северна Македонија, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта emagazin.mk. Сваки трећи аутомобил у Европи – путнички или теретни – користи тамо произведени катализатор или филтер, што наглашава важну улогу компаније у заштити животне средине. Катализатори компаније Johnson Matthey смањују штетне емисије као што су угљен моноксид, угљоводоници и азотни оксиди, спречавајући 20 милиона тона загађивача да уђе у атмосферу сваке године.
-
Компанија Hyper Energy, иновативна енергетска компанија створена са мисијом подршке транзицији ка одрживој енергетској будућности, специјализована је за развој и управљање пројектима геотермалне енергије и других транзиционих енергетских ресурса у Бугарској и југоисточној Европи, сазнаје портал BalkanEnergy.com са сајта economy.bg. Компанија удружује снаге са компанијом Eavor Technologies, пиониром у геотермалној технологији следеће генерације и креатором јединственог система затворене петље Eavor-Loop™. Две компаније су недавно потписале Споразум о стратешкој сарадњи, означавајући значајан напредак у промовисању иновативних и одрживих геотермалних пројеката у региону.
-
Пројекат Соларне школе у Албанији развија се као иновативна иницијатива за постизање енергетске независности на локалном нивоу, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта monitor.al. Постављањем соларних панела на школске зграде, ове институције смањују трошкове енергије и доприносе одрживој будућности заједница. Иницијатива има за циљ стварање енергетски одрживих школа које мање зависе од спољних извора енергије.
-
У Софији је основана прва бугарско-чешка привредна комора, сазнаје портал са сајта Бугарске телеграфске агенције (БТА). Званичан догађај овим поводом одржан је у Амбасади Чешке Републике у Бугарској, а подржали су га министар за европска питања Чешке Републике Мартин Дворжак и чешки амбасадор Мирослав Томан. За председника Коморе изабран је Максим Бехар, а за потпредседника Георги Петков, председник Борда директора BTL Industries за Бугарску.
-
Гранит је захваљујући успешном улагању у акције „Комерцијалне банке“ остварио профит од 2,3 милиона евра, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта faktor.mk. Северномакедонска грађевинска компанија, која доживљава изазован период због пада грађевинске индустрије, повећала је профит за 29 одсто у односу на прошлу годину, уз значајан део овог резултата због дивиденде од 1,8 милиона евра и повећања тржишну вредност њиховог улагања у банку.
-
Кинески произвођач тешких камиона и аутобуса Shanghai Huizhong Automotive Manufacturing (SHAC) планира да изгради фабрику у Новом Саду у Србији која ће производити шасије за европско тржиште и отворити 150 радних места, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта investmentmonitor.ai. Фабрика ће се налазити у индустријској зони CTPark Novi Sad East и очекује се да ће бити отворена до краја 2025. године.
-
Пројекат изградње нових реактора у нуклеарној електрани Црна Вода у Румунији вредан више од 7 милијарди долара напредује и очекује се да ће отворити 19.000 радних места у нуклеарној индустрији, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта mediafax.ro. Завршетак изградње нових блокова 3 и 4 планиран је за 2032. годину, а циљ је амбициозан, с обзиром на то да Румунија није реализовала већу енергетску инвестицију у последњих 30 година.
-
Wetland Park у Скадру, у Албанији, победио је на тендеру вредном 4,2 милиона евра за реализацију пројекта повећања туристичке понуде у региону, који укључује и активности на регулисању водотока, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта monitor.al. Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) прогласила је победника - компанију FUSHA sh.pk, која ће пројекат реализовати преко Албанског развојног фонда.
-
Албанска влада дала је зелено светло локалном произвођачу обновљиве енергије Sunny Side Energy за изградњу соларног парка од 100 MW у близини града Фиер на југозападу Албаније. Објекат ће имати животни век од 49 година и очекује се да ће бити у функцији за 36 месеци, саопштила је влада у среду.
Пројекат је у потпуности приватно финансиран, није стимулисан од стране државе и није везан за концесионе уговоре, прецизирали су у кабинету.
-
У августу 2024. индустријска производња у ЕУ и еврозони порасла је у односу на претходни месец јул, показују подаци Евростата. У еврозони је индустријска производња порасла за 1,8%, док је за целу ЕУ раст износио 1,2%. Румунија је међу земљама које доприносе овом расту са скоком од 1,2% на месечном нивоу, истичући позитивне трендове у неким деловима европске привреде, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта agerpres.ro.