Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Настан

 • 22 july 2021Grundfos гради нов производствен капацитет во Инџија

  Данскиот производител на пумпи Grundfos започна со изградба на нов производствен објект во српскиот град Инџија. Тој ќе се простира на површина од 20.000 метри квадратни, а средствата вложени во него изнесуваат 20 милиони евра. На церемонијата присуствуваа српската премиерка Ана Брнабиќ и градоначалникот на Инџија, Владимир Гак, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Во идниот објект na Grundfos ќе се отворат нови работни места со што вработените во компанијата ќе достигнат над 1.000 лица, а базата во Инџија ќе биде трета најголема фабрика на Grundfos на глобално ниво.

 • 20 july 2021Dacia претставува нов семеен автомобил со седум седишта

  Нов семеен автомобил со седум седишта ќе претстави романскиот производител Dacia за време на саемот за автомобили IAA 2021 во Минхен, Германија на 6 септември оваа година. Моделот е дизајниран да го замени единствениот модел со седум седишта на Dacia-Lodgy, дозна BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Онлајн-премиерата на новото возило ќе се одржи на 3 септември. На претстојното издание на IAA, што ќе се одржи од 7 до 12 септември, Dacia ќе учествува заедно со Renault. Посетителите на форумот ќе можат да ги видат моделите SUV Duster Facelift, Logan, Sandero, Sandero Stepway, како и електричниот автомобил Spring.

 • 15 july 2021Србијагас и FGSZ го поврзаа гасоводот „Балкански поток“

  Српската компанија Србијагагас и унгарската FGSZ ги поврзаа цевките од гасоводот „Балкански поток“ на границата со Унгарија, дозна BalkanEngineer.com од Bgonair.bg. Во иднина, гасот ќе тече по него од Турција до Централна Европа преку Бугарија и Србија. Се очекува првите количини на транзитен гас за Централна Европа да протечат на 1 октомври годинава. Претседателот на управниот одбор на FGSZ, Ференц Саболч, прецизира дека поврзувањето на два гасоводи, кои доаѓаат од две различни земји, се нарекува златна врска. Кога станува збор за тоа, тоа значи дека проектот е при крај и снабдувањето со гас ќе започне наскоро, додаде тој.

 • 14 july 2021Романскиот аеродром Орадеа ќе има карго терминал до 2023 година.

  До 2023 година на аеродром Орадеа во северозападниот дел на Романија се очекува да започне со работа нов карго терминал. Новиот објект се планира да биде изграден на парцела од 14 хектари и ќе се наоѓа помеѓу аеродромот и Индустриски парк II, изјави претседателот на окружниот совет на Бихор - Илие Боложан. По одобрување на документацијата на седница на окружниот совет во јули, ќе биде организиран тендер за избор на инвеститор и тоа треба да се случи до почетокот на септември, додаде уште Боложан. Производствените компании во град Орадеа користат електронски компоненти, транспортирани авионски од Азија или Европа.

 • 13 july 2021Македонски Телеком е добитник на „Лидер за одржлив развој“

  Наградата „Лидер за одржлив развој“ му беше доделена на Македонски Телеком за општествено одговорна практика, дозна BalkanEngineer.com од компанијата. Наградата ја доделува граѓанската асоцијација Конект, во партнерство со мрежата на Глобален договор на Обединетите нации во Република Северна Македонија. Општествената одговорност е важен дел од стратегијата на Македонски Телеком. Таа има за цел да ги спречи климатските промени и ефикасно да ги користи ресурсите. Компанијата придонесува за намалување на емисиите на јаглерод диоксид.

 • 08 july 2021Се гради регионален индустриско-технолошки парк во Крушевац

  Од 2022. године, дронове бугарске компаније Drоnаmісѕ користиће водећа логистичка компанија Неllmаnn за испоруке животно-важне робе у Европи. Циљ је заобићи врло дуге ланце снабдевања, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Economy.bg. Главни оперативни директор компаније Неllmаnn коментарисао је да су дронови погодни за хитне испоруке резервних делова за машине, вакцине, плазму и друге фармацеутске производе. Беспилотне летелице могу да превозе до 350 kg терета, а њихов максимални домет достиже 2500 КС. Беспилотне летелице, којима је потребан аеродром за полетање и слетање од 400 м, летеће само између ваздушних терминала.

 • 06 july 2021ЕВН Македонија доби награда за проект за дуално образование

  ЕВН Македонија ја доби наградата „Лидер на целите за одржлив развој“. Компанијата аплицира со проект за дуално образование - програмата „20-20-20“, што се спроведува од 2017 година во партнерство со средни технички училишта во Скопје и Гостивар, дозна BalkanEngineer.com од соопштение на енергетската компанија. Наградите беа доделени од здружение „Конект“ и „Мрежата на Глобалниот договор во Северна Македонија“. ЕВН Македонија беше избрана за победник од комисија составена од професионалци во областа на социјалната одговорност, одржливиот развој и меѓусекторските партнерства.

 • 01 july 2021Erste Group финансира проект за ветерен парк во Северна Македонија

  Erste Group инвестира 51 милион евра во првиот приватен проект за ветерен парк во Северна Македонија, Богословец. Проектот е со вкупен капацитет од 36 MW. Неговата вредност изнесува 61 милион евра и ќе се наоѓа на 80 километри југоисточно од град Скопје. Богословец е втор проект за ветерен парк во Северна Македонија по Богданци, нарачан од државното претпријатие ЕСМ. Богословец има клучен придонес во идните цели на Северна Македонија. Земјата има за цел да го зголеми учеството на обновливи енергетски извори за производство на електрична енергија за 50% до 2024 година, што е еквивалентно на 400 MW и 160 MW соларна и ветерна енергија, соодветно.

 • 29 june 2021EWVS планира да го премести своето производство во Свилајнац

  Компанијата Electric Works Vossloh-Schwabe Serbia (EWVS), специјализирана за производство на енергетски ефикасни електрични компоненти за уреди за осветлување, планира да го пренесе целото свое производство од Европа во српскиот град Свилајнац, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Директорот на компанијата - Дирк Бантел, објави дека во последните десет години EWVS одлично соработува со општина Свилајнац. Бантел исто така изјави дека промените во бизнис средината укажуваат на инвестиции и на други странски компании. Бантел исто така го изрази своето задоволство од работата во „Слободната зона Свилајнац“ и целокупната логистичка поддршка.

 • 24 june 2021Српската компанија Rapp Zastava ќе ги прошири својата активност и тим

  Српскиот производител во сферата на поморската индустрија Rapp Zastava ги објави своите планови за проширување на својата активност и тим во фабриката во село Гружа, Србија, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Плановите на Rapp Zastava во 2021 година се поврзани со враќање на нивото на продажба од пред пандемијата на коронавирус, како и достигнување на промет од 20 милиони евра до крајот на 2024 година. Покрај тоа, компанијата планира да ја развие својата производствена програма, навлегувањето на нови пазари и инвестиции во опрема и проширување на тимот.