Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Статии

 • 29 april 2021Теси се вклучи со сопствена програма во живо од Софија во изданија оваа година на саемите ISH Digital и MCE Milano

  Два од најголемите саеми во светот од областа на инсталации во згради, инфраструктура и енергетска ефикасност се одржаа целосно онлајн оваа година, поради состојбата со распространувањето на COVID-19. Сепак, ова не ги направи помалку интересни. ISH Digital 2021 и Mostra Convegno Expocomfort 2021 го привлекоа вниманието на специјалисти од целиот свет со нивните уникатни дигитални програми. Учесник во нив беше и докажаниот бугарски производител на бојлери и апарати за домаќинства Теси.

 • 26 april 2021Системи за дојава на пожар на Телетек Електроникс гарантираат заштита на 125 објекти на банка Пиреос во Грција

  „И покрај сериозната конкуренција од многу етаблирани меѓународни производители на опрема за дојава на пожар, Телетек Електроникс успеа да го добие менаџментот на финансиската институција со своите сигурни и докажани решенија со оптимални технички параметри, гарантна услуга и не на последно место, со сериозни препораки од многуте реализирани од нас проекти“, објаснија од компанијата. Почетокот на проектот беше даден уште во 2019 година и досега тој опфаќа веќе 125 гранки на Пиреос, лоцирани на територијата на Северна Грција.

 • 16 april 2021Дребонзи со наклонети водилки според максималната должина на обработка на РАИС – прецизни и високопродуктивни

  Докажаната бугарска компанија РАИС е специјализирана за производство на машини за сечење и обработка на метали. Таа нуди широк спектар на дребонзи со наклонети водилки, кои можат да бидат избрани според максималниот дијаметар за обработка, максималната должина за обработка (максимален од по Z оската) од типот на водилка. „Развиваме разновидни машини во однос на максималниот од по оската Z. Се стремиме нашите клиенти секогаш да имаат избор и да го добиваат најдоброто што им е потребно", коментираа од РАИС за BalkanEngineer.com.

 • 09 april 2021Филкаб: Ние нудиме производи и целосни решенија за осветлување за отворен простор и за различни згради

  Водечката бугарска трговска, производствена и инженеринг компанија Филкаб има исклучително обемно портфолио на производи, од кои дел се производи за осветлување на станбени, трговски, јавни и индустриски згради, како и решенија за осветлување на улици и паркови. Широкиот асортиман на артикли е поделен на неколку групи на производи - извори на светлина, опрема за стартување и регулирање за осветлување, расветни тела, столбови и испусти за осветлување на улици и паркови.

 • 22 march 2021Хотел Titanic во Берлин овозможува неспоредлив комфор со решенијата за греење на Oventrop

  Велат дека Берлин секогаш вреди да се посети. Сепак, оние што бараат автентичност и класика не би биле задоволни со сместување било каде. Од 2015 година, тие го имаат на располагање хотелот Titanic, кој претходно служел како декор за Германската државна опера. Денес ќе ѕирнеме зад кулисите на импресивната зграда за да дознаеме повеќе за инсталациите што гарантираат удобност и првокласно доживување за гостите на хотелот. Наши водичи се специјалистите од бугарската канцеларија на Oventrop.

 • 19 march 2021Поголема продуктивност и забрзани процеси на работа со индустриската компјутерска кутија на Неон.БГ

  „Како одговор на потребите на индустриските компании, тимот за развој на Неон.БГ разработи индустриска компјутерска кутија. Таа е наменета за составување матични плочи ATX, MINI и MICRO ATX. Освен фактот дека во неа можат да се составуваат сите видови плочи, неговото куќиште има соодветно место за монитор со големина помеѓу 17 и 24", како и погодна позиција за додатоците, глувчето и тастатурата", соопштија од докажаната бугарска компанија за производство, инженеринг и трговија Неон.БГ.

 • 15 march 2021Зрачните конвектори на Tesy - надежно и интелигентно греење со висока енергетска ефикасност

  Зрачниот метод е еден од докажаните ефективни методи на греење. Затоа во денешниот напис ќе Ви ја претставиме палетата на зрачни конвектори на етаблираниот производител на бојлери и апарати за домаќинство Tesy. „Нашите апарати ги нудат сите предности на зрачното греење во комбинација со можност за заштеда на енергија“, изјавија од Теси за BalkanEngineer.com. Ајде да видиме повеќе за апаратите... Ѕидниот зрачен конвектор на TESY е опремен со електронски термостат и сензор за човечко присуство (PIR).

 • 11 march 20213D решенија за метролошка контрола од SpaceCAD - брзи, прецизни и сигурни за различни индустрии

  Ефективниот пристап при реализацијата на технологијата 3D метролошка контрола бара комбинација од вистинскиот хардвер, софтвер и последно, но не и најмалку важно - вистинските луѓе. Тоа гарантира успешно спроведување на процесот во производството и ги задоволува најсовремените потреби за мерење и проверка на квалитетот. Денес, со етаблираната бугарска компанија SpaceCAD, која нуди и решенија за 3D контрола, ќе Ви ги покажеме клучните предности на ова технолошко решение.

 • 04 march 2021Тони Димитриевски од ЕУРОЕДИЛ: „За нашата компанија машините на FANUC се избор број еден“

  ЕУРОЕДИЛ-ХОЛДИНГ ДООЕЛ е македонска компанија, основана од Управителот и Генерален менаџер Ракип Рамаданоски во 2004 година со седиште во Скудрине, општина Маврово-Ростуше. Во интервјуто, инженер Тони Димитриевски, раководител на алатниот погон ОИТР Алатница во ЕУРОЕДИЛ-ХОЛДИНГ, го споделува своето долгогодишно искуство со машините FANUC и намерите на компанијата да ја обнови опремата со нови модели на јапонскиот технолошки лидер.

 • 01 march 2021Ослободете го вашиот дом од влага и мувла со уредот за одвлажнување на воздухот Tesy

  Поминуваме сè повеќе време дома, а особено во зимската сезона, грижата за воздухот во затворените простории е наш главен приоритет. Затоа, денес ќе Ве запознаеме со решенијата за одвлажнување на докажаниот бугарски производител Tesy, кои имаат моќна способност за одвлажнување, благодарение на што ја одржуваат влажноста на воздухот во оптимални нивоа. Одвлажнувачот е проектиран да биде компактен и лесен. Тркалата на дното го олеснуваат преместувањето во различни простории.