Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Вести

 • 27 april 2021Четири балкански метрополи се натпреваруваат за „Зелена престолнина 2023“

  Софија, Белград, Скопје и Загреб се меѓу учесниците во натпреварот „Европска награда за зелена престолнина 2023“ (EGCA), организирана од Европската комисија. Главните градови на Бугарија, Србија, Северна Македонија и Хрватска ќе се натпреваруваат за наградата, заедно со Измир и Газиантеп (Турција), Каљари (Италија), Даблин (Ирска), Гдањск, Краков, Ржезов и Варшава (Полска), Хелсингборг (Шведска), Кошице (Словачка), Логроњо (Шпанија) и Талин (Естонија).

 • 26 april 2021Berry City Courier – ново име за градска испорака во Софија

  Berry City Courier е микс од логистичка и софтверска компанија која има амбиции да го освои пазарот за градска испорака во Софија до крајот на годината. Целта на компанијата е да го олесни процесот на испорака со тоа што ќе ја направи целосно автоматска, дозна BalkanEngineer.com од интервју со основачот и извршен директор на Berry City Courier Виктор Ерменков за ТВ Блумберг. Софтверските инженери на компанијата успеаја да создадат платформа која е целосно автоматизирана. Целиот процес од поднесување на барање до обработка и испраќање до курир се остварува целосно автоматски.

 • 21 april 2021Miele инвестира 4 милиони евра во својата фабрика во Романија

  Германската групација Miele, специјализирана за производство на апарати за домаќинство, ќе инвестира уште 4 милиони евра во 2021 година за опрема во својата фабрика за производство на компоненти за апарати за домаќинство во град Брашов, Централна Романија, дознава BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Покрај тоа, Miele ќе започне со изградба на нова производствена хала со поврзан деловен простор во Брашов. Инвестицијата е продолжение на среднорочните и долгорочните планови за развој на компанијата, при што новите простории ќе бидат готови на крајот на 2023 година.

 • 19 april 2021Бугарскиот софтвер Evalato со платформа за виртуелни настани

  Бугарскиот софтвер за организирање награди и конкурси Evalato веќе обезбедува платформа од нова генерација за организирање на виртуелни настани. Решението е специјално развиено за саеми, изложби за кариера, настани за вмрежување b2b, бренд активации и други настани каде се бара наменска и ефективна врска помеѓу учесниците. Платформата на Evalato поддржува бугарски јазик и бугарска валута, како и над 40 јазици и повеќе од 160 валути. Клиенти на Evalato вклучуваат организации како Обединетите нации, WWF, Ројтерс, Zeiss, Црвениот крст, Vodafone и илјадници корисници ширум светот.

 • 14 april 2021Северна Македонија инвестира во ЛНГ терминалот во Александрополис

  Македонските државни компании Национални енергетски ресурси (НЕР) и ЕСМ потпишаа Меморандум за соработка за инвестиции во проектот за изградба на пловен терминал за течен природен гас (ЛНГ) и гасна централа во близина на град Александрополис во Грција, дозна BalkanEngineer.com од SeeNews .com. Северна Македонија планира да инвестира повеќе од 380 милиони евра во 25% удел во електраната со моќност од 800 MW и 370 милиони евра во 10% удел во терминалот за течен природен гас, изјави премиерот на земјата Зоран Заев на прес-конференција, качена на YouTube каналот на владата на Северна Македонија.

 • 12 april 2021Dronamics лансира авио линии за товарни дронови

  На 31 март 2021 година, бугарскиот стартап Dronamics, специјализиран за развој и експлоатација на автономни беспилотни авиони, објави дека лансира авио линии за товарни дронови Dronamics Airline со правни лица во Ирска, Канада и Австралија, дозна BalkanEngineer.com од TheRecursive.com. Трите компании се регистрирани во овие земји поради усовршените регулативи за беспилотни летала, но и затоа што ова се региони каде што ќе се опслужуваат првите клиенти на Dronamics во областа на електронската трговија, фармацијата и логистиката на резервни делови.

 • 07 april 2021Пазарот на центри за податоци во Романија ќе расте за 20-25% годишно

  Побарувачката на електрични системи, климатизација, инсталации, системи за безбедност и мониторинг за центри за податоци во Романија достигна скоро 25 милиони евра во 2020 година. Побарувачката ќе се зголемува за 20-25% годишно во наредните 2-3 години, посочуваат од фирмата Tema Energy. Овој процес се генерира како резултат на интересот на компаниите за забрзување на дигитализацијата во нив и долгорочната миграција кон облачни услуги. Tema Energy е основана во 2002 година. Компанијата е специјализирана во проектирањето и изградбата на центри за податоци и системи за напојување.

 • 05 april 2021Македонската компанија Брако инвестира во машини и хали

  Македонската компанија Брако инвестира 8 милиони евра во производствени претпријатија, хали и машини, дозна BalkanEngineer.com од соопштение на веб-страницата на владата на Северна Македонија. Компанијата го презентира и првото во светот возило на водород за чистење на улици и јавни површини. За време на неговата посета на компанијата со седиште во Велес, премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, истакна дека е горд, со повеќе од 60-те инженери, дел од компаниите Брако и Зелени машини (Green Machines), кои се наоѓаат зад модерното, целосно еколошко возило.

 • 31 march 2021Дачија пријави силен интерес за електричниот автомобил Спринг

  Дачија доби 1.500 нарачки за својот прв електричен модел Спринг во првите четири часа по неговото официјално лансирање. Ова е повеќе од вкупниот обем на продадени електрични возила во Романија во 2019 година, кога поединци и компании купија вкупно 1.500 електрични возила. Минатата година, пазарот објави зголемување на продажбата, достигнувајќи скоро 2.900 автомобили. Во првите два месеци од 2021 година, продажбата се зголеми за уште 30% во споредба со истиот период во 2020 година, а годинава тоа ќе зависи главно од вкупната вредност на владините субвенции за набавка на електрични возила.

 • 29 march 2021Светска банка доделува средства на железничката мрежа на Србија

  На 17 март 2021 година, Управниот одбор на Светска банка одобри Фаза 1 од програмата за модернизација на железничкиот сектор во Србија, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Така, од вкупниот финансиски пакет на програмата, ќе бидат обезбедени 62,5 милиони од вкупно 400 милиони долари. Земјата го зајакнува својот фокус на развој на инфраструктурата, зголемување на безбедноста, ефикасноста, одржливоста на животната средина и регионалната поврзаност на својата железничка пруга преку надградба на 3.735 километри од неа. Светска банка соработува со Француската агенција за развој, со 50% кофинансирање на Фаза 1 од проектот.