Србија се спрема за увођење зеленог водоника у индустрију и транспорт кроз нову стратегију до 2040. године
2026-04-012 min.
Promeni jezik: English Albania Bulgaria N. Macedonia Romania
Србија је званично додала водоник као кључни извор енергије у своју Стратегију развоја енергетике до 2040. године и тренутно активно развија свеобухватни програм за његово увођење. Министарка рударства и енергетике Дубравка Џедовић Хандановић објавила је да земља види главну примену зеленог водоника у индустријском и транспортном сектору, сазнаје портал BalkanEngineer.com из специјализоване публикације сајта eKapija.

У оквиру међународне конференције „Зелени водоник као путоказ за енергетску транзицију“, министарка је нагласила да се Србија ослања на подршку Европске уније у изградњи неопходног законодавног оквира. Већ је одобрен нацрт „Стратегије за развој зеленог водоника и уклањање регулаторних препрека“, који има за циљ успостављање савремених стандарда за производњу, транспорт и складиштење, у потпуности усклађених са европским прописима.
Паралелно са регулаторним радом, земља је покренула и практичне пројекте. Уз подршку ЕУ, у Институту за нуклеарне науке „Винча“ развија се демонстрационо постројење за производњу и складиштење водоника. Циљ пројекта је изградња добрих пракси за интеграцију водоника у електроенергетски систем, посебно као алата за балансирање производње из варијабилних обновљивих извора енергије.

Извор фото-материјала: ©Engineer BG via Canva.com