Serbia se pregateste sa introduca hidrogenul verde in industrie si transporturi printr-o noua strategie pana in 2040
2026-04-012 min.
Schimbă limba: English Albania Bulgaria N. Macedonia Serbia
Serbia a adaugat in mod oficial hidrogenul ca sursa cheie de energie in Strategia sa de Dezvoltare Energetica pana in 2040 si in prezent dezvolta activ un program cuprinzator pentru introducerea acestuia. Ministrul Minelor si Energiei, Dubravka Džedović Handanović, a anuntat ca tara vede principala aplicatie a hidrogenului verde in sectoarele industrial si de transport, a aflat BalkanEngineer.com din publicatia specializata eKapija.

In cadrul conferintei internationale „Hidrogenul verde ca foaie de parcurs pentru tranzitia energetica”, ministrul a subliniat faptul ca Serbia se bazeaza pe sprijinul Uniunii Europene pentru a construi cadrul legislativ necesar. Un proiect de „Strategie pentru dezvoltarea hidrogenului verde si eliminarea obstacolelor de reglementare” a fost deja aprobat, care isi propune sa stabileasca standarde moderne pentru productie, transport si depozitare, pe deplin conforme cu reglementarile europene.
In paralel cu lucrarile de reglementare, tara a lansat si proiecte practice. Cu sprijinul UE la Institutul de Stiinte Nucleare “Vinca” se dezvolta o instalatie demonstrativa pentru producerea si stocarea hidrogenului. Proiectul isi propune sa acumuleze bune practici pentru integrarea hidrogenului in sistemul de energie electrica, in special ca instrument pentru echilibrarea productiei din surse regenerabile variabile (SRE).

Sursa material foto: ©Engineer BG via Canva.com