Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ

Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ

http://www.liebherr.bg/HG/bg-BG/

Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ е дел од меѓународниот концерн Liebherr. Фирмата му припаѓа на насокатаза бела техника, што е лидер во секторот. Од своето основање во 2000 година Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ инвестира над 220 000 000 лева во своите производствени и логистички површини, во континуирана модернизација и проширување, во развој и зголемување на квалификациите на персоналот.

 

Супериорниот квалитет и дизајнот на нашите производи постојано се потврдуваат од независни институции. Досега фирмата е одликувана 3 пати со наградата „Инвеститор на годината“, а во рамките на наградите Plus X Awards компанијата постојано е избирана за „Специјализирана трговска марка“.

 

Во фабриката на Либхер до Пловдив работат повеќе од 1900 соработници. Производството опфаќа широк спектар на фрижидери и замрзнувачи со квалитет на светско ниво, за кои има пазари и клиенти.

Контакти

Адреса: 4202, Бугарија, Радиново, област Пловдив, индустриска зона Марица

Телефон: 00 359 32/615 414

Е-mail: lhm_jobs@liebherr.com

Огласи за работа од Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ

Материјали за Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ

  • 08 april 2019Либхер-Хаусгерете Марица со престижни признанија за дизајн. Бидете дел од тајната на тимот на успехот

   Бугарското друштво Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ, дел од меѓународниот концерн Liebherr и лидер во секторот за бела техника, уште еднаш докажа дека нуди висококвалитетни и современи како дизајн производи. По тридневна сесија во Хамбург, Германија, жири од 67 члена ги одреди победниците на конкурсот за дизајн IF Design Award за 2019 година. Либхер-Хаусгерете Марица доби престижно признание не за една, а за цели две свои разработки.

  • 19 march 2019Либхер-Хаусгерете Марица „запали“ интерес кон техниката во срцата на учениците од Бугарија

   Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ, подружница на меѓународниот концерн Liebherr во Бугарија, ги отвори вратите на својата фабрика за учениците од 6-то и 7-мо одделение во основното училиште „Васил Петлешков“ во град Пловдив. Компанијата, чија производна активност е концентрирана во областа на белата техника, им покажа на љубопитните и ученољубиви деца како се изработуваат некои од техничките производи кои ги произведува, информираа за BalkanEngineer.com од друштвото.

  • 15 february 2019Либхер-Хаусгерете Марица бара нови пополнувања за нејзиниот тим во Бугарија

   Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ е бугарско друштво, дел од меѓународниот технолошки концерн Liebherr, што произведува широк спектар на професионални и куќна ладилна техника. Како лидер во својот сегмент, Либхер постојано се развива и покрај зголемување на производствениот капацитет, фирмата се стреми и кон сериозен развој. Во овој поглед, неодамна место во компанијата можат да најдат како традиционално најбараните специјалисти по машиноградба и градба на опрема.

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 22 may 2019КМТ Сервис е веќе официјален партнер на шведски производител на индустриски телефони и компјутери

  КМТ Сервис објави уште едно ново партнерство – со шведската компанија Handheld, специјализирана за производство на мобилни компјутери и телефони со голема цврстина, наменети да издржат различни тешки услови. „Производите на Handheld се со гарантирана висока ефикасност на работа, а нивната отпорност на ударни оптоварувања и влијанија е главен приоритет“, соопштија за BalkanEngineer.com од компанијата, благодарение на која Handheld влегува на бугарскиот пазар.

 • 21 may 2019Мега Инженеринг: „Разработуваме решенија за контрола на производствените процеси во керамичката индустрија“

  Во современиот свет керамиката далеку ја надминува сферата на занаетчиството, претворајќи се во сериозен индустриски сектор, а сериозни се барањата кон производите во однос на карактеристики како квалитет, цврстина, отпорност, и тн. „Основна улога за постигнување на добри технички карактеристики на производите игра правилното одвивање на одделните фази во производството и најмногу контролата врз нив“, коментираа за BalkanEngineer.com од фирма Мега Инженеринг ДОО.

 • 20 may 2019Инж. Константин Костадинов од MTG: „Работата во Алуком ме предизвикува да учам нови работи секој ден“

  Инж. Константин Костадинов е технолог во погон Леарница на една од фабриките на докажаниот бугарски производител на метални одлеаноци Метал Технолоџи Групација АД – Алуком во град Плевен. Како поминува еден негов работен ден во фабриката? Што ново претстои? Како ќе помине стажантската програма 2019 во Алуком? Дознајте од ексклузивниот разговор на тимот на BalkanEngineer.com со инж. Костадинов во следните редови ...

 • 17 may 2019Автоматизирана производствена линија за обланди е еден од успешно реализираните проекти од Мултиинженеринг

  ЕТ Мултиинженеринг е докажано име меѓу производителите на транспортери со ленти и комплетни транспортни системи од челик. Компанијата има повеќе изведени проекти, меѓу кои е и разработувањето и имплементацијата на високопродуктивна автоматизирана производствена линија за обланди. Разработената од Мултиинженеринг производствена линија за обланди вклучува систем од транспортери со каиши, уред за мачкање на крем, серпентински кулер, систем од транспортери, лифт, уред за разредување и ладилен тунел.

 • 16 may 2019Баланс вентили на Oventrop обезбедуваат подобра работа на климатската опрема во рудник за бакар во Полска

  Рудникот за бакар во полскиот град Рудна, отворен во 1974 година, е најголемиот и најпрофитабилниот рудник во полскиот бакарен појас. Тој е во сопственост на компанијата Gorniczo-Hutniczy-Polska Miedz, која во моментов работи под трговското име KGHM. Основана на 1 мај 1961 година првично како рударско-металуршки комбинат, денес компанијата се етаблира како една од водечките во меѓународен план во областа на рударството и преработката на благородни метали.

 • 25 april 2019Мелексис Бугарија одржа „Ден на отворените врати“

  На 23 и 24 април 2019 година лидерот во развојот и производството на микроелектронски компоненти за индустријата и автомобилската индустрија Мелексис Бугарија ДООЕЛ одржа „Ден на отворените врати“, информираа од компанијата. Мелексис Бугарија е дел од глобалната компанија Melexis. Во Бугарија се наоѓа најголемата база за развој, производство, тестирање и продажба на високо-технолошки интегрирани кола, сензори и системи на глобалната група. За сите млади и амбициозни студенти и специјалисти кои го бараат најдоброто за себе, од Мелексис Бугарија организираа посета во својата база во град Софија.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 22 may 2019Етем и Gestamp создаваат две заеднички претпријатија во Бугарија

  Етем Бугарија, производител на архитектонски системи и алуминиумски профили, и Gestamp North Europe Services, меѓународна групација за проектирање, разработка и производство на метални автомобилски компоненти, добија одобрение од Европската комисија и турските власти за заштита на конкуренцијата за заедничко создавање на две претпријатија во Бугарија, информираа за BalkanEnigneer.com од Етем Бугарија. Двете нови претпријатија ќе ги диверзифицираат активностите на Етем за екструдирањето на алуминиумски профили и нивната следна обработка.

 • 20 may 2019Lidl ги отвори вратите на својот прв логистички центар во Источна Романија

  Германскиот синџир супермаркети Lidl ги отвори вратите на својот прв логистички центар во Источна Романија, кој се наоѓа во близина на град Роман, дозна BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Новата придобивка на компанијата исто така ќе послужува 50 продавници на Lidl во Молдавија. Логистичкиот центар на Lidl е изграден на парцела од 13,3 хектари, а изградената површина е поголема од 45 000 метри квадратни. Инвестициониот проект на германската компанија се наоѓа во близина на националниот пат E85, кој ги поврзува некои од најважните градови во Молдавија.

 • 15 may 2019Се гради високобрзинската железничка пруга Нови Сад – Суботица, Србија

  На 25 април 2019 година кинеската банка Exim потпиша договор за финансирање на високобрзинската железничка пруга меѓу Нови Сад и Суботица, Србија. Инвестицискиот проект вклучува изградба на две пруги и вкупно 49 подвозници, надвозници и други слични објекти, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Пругата Нови Сад – Суботица, третата делница од високобрзинската железничка врска од маршрутата Белград – Будимпешта, е со должина 108.2 километри.

 • 13 may 2019Теклас гради нова фабрика во град Враца, Бугарија

  Производителот на производи од гума и пластика Теклас Блгарија доби сертификат од „А“ класа за својот нов инвестициски проект, информираа за BalkanEngineer.com од Министерството за економија на Бугарија. Според проектот, бугарското друштво дополнително ќе го прошири своето присуство во земјата со изградба на нова фабрика во град Враца. Во неа ќе се произведуваат гумени и пластични приклучоци за автомобилската индустрија. Инвестицијата вреди 22 милиони лева, вклучувајќи материјални и нематеријални средства.

 • 09 may 2019Во близина на Куклен, Бугарија, се гради нова фабрика во вредност од 12 милиони лева

  Нова високотехнолошка фабрика со турско-германски капитал се гради во близина на Куклен, област Пловдив, Бугарија. Вредноста на проектот, со кој се очекува да бидат отворени околу 100 нови работни места, изнесува околу 12 милиони лева, дозна BalkanEngineer.com. Во новата фабрика во близина на Куклен ќе се произведуваат CNC машини кои ќе бидат наменети за извоз во целиот свет. Производствениот процес треба да започне во септември 2019 година.

 • 07 may 2019Турска компанија планира да отвори фабрика за трамваи во Романија

  Турската компанија Durmazlar, која е вклучена во производството на трамвајски линии размислува да отвори фабрика за трамваи во Романија. Досега, турскиот производител ги изработуваше своите производи во својата фабрика во град Бурса, Турција, при што имаше инвестирано околу 50 милиони долари за двојно зголемување на својот производствен капацитет. Сега Durmazlar планира да го зголеми своето производство со отворање на фабрика во Романија. Конечната одлука ќе биде донесена во зависност од тоа кои тендери за испорака на трамваи ќе добие компанијата.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 21 may 2019MTU Aero Engines ќе отвори нова фабрика во Србија

  Германската компанија MTU Aero Engines, која се занимава со производство на софтвер, компоненти и мотори за авијацијата, ќе отвори нова фабрика во град Стара Пазова, Србија, дозна BalkanEngineer.com од SerbianMonitor.com. Српското Министерство за економија и MTU Aero Engines AG потпишаа меморандум за разбирање кој ја предвидува инвестицијата, при што се очекува договорот за изградба да се склучи во месец јуни. На почетокот во новата фабрика ќе бидат вработени околу 450 лица, а подоцна нивниот број ќе се зголеми.

 • 16 may 2019Полска нафтена компанија започнува со производство на гас во Романија

  Полската компанија за нафта и гас Serinus Energy го започнува производството на гас во Мофтину Мик (Moftinu Mic), Романија, пред неколку дена, дозна BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Компанијата ќе следи конвенционална програма за стартување која првично ќе ги стабилизира производствените параметри и продуктивноста на централата. Производството на гас е од клучно значење за полската компанија Serinus Energy и регионот околу Мофтину Мик.

 • 14 may 2019Две важни конференции се одржуваат во Македонија во мај 2019 година

  Во мај 2019 година Северна Македонија е домаќин на два важни настани. Од 2 до 4 мај 2019 година се одржа Самит на европските слободни економски зони во Скопје, а на 20 мај 2019 година во хотел DoubleTree by Hilton, Скопје, претстои 11-тата Меѓународна HR конференција. Од 2 до 4 мај 2019 година во Скопје се одржа самит на Европските слободни економски зони. Околу 350 држави станаа дел од настанот, организиран од Дирекција за технолошки индустриски развојни зони. На 20 мај 2019 година, пак во Скопје ќе се одржи и 11-тата Меѓународна конференција за човечки ресурси.

 • 10 may 2019Huawei ќе отвори регионален иновативен центар во Белград, Србија

  Кинескиот телекомуникациски производител Huawei ќе изгради регионален иновативен центар во Белград, Србија. За време на седница помеѓу Владата на Србија и Huawei Technologies Co., Ltd. беше постигнат договор за потпишување на Меморандум за разработка на проект „Интелигентни градови“ во Србија. Заедничката работа помеѓу двете институции има за цел да го претвори кинескиот лидер на технологијата Huawei во клучен партнер во разработката на стратегија за интелигентни градови во Србија.

 • 08 may 2019Sigit го започнува производството на компоненти за Porsche во Србија

  Меѓународната компанија Sigit, чие српско друштво се наоѓа во Крагуевац, Србија, започна со производство на пластични компоненти за брендот Porsche. Компонентите се наменети за новите модели Carrera 911, Cayenne и J1, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Овогодинешното производство на Sigit за Porsche треба да ја достигне договорената вредност помеѓу 3 и 5 милиони српски динари, а со текот на времето се очекува да се зголемат количината и вредноста на производството. Sigit Serbia е едно од најдобрите друштва во глобалната компанија.

 • 03 may 2019Општина Букурешт ќе инвестира во својот систем за греење

  Од општина Букурешт, Романија, планираат да инвестираат 250 милиони евра во својот систем за греење, дозна BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Инвестицискиот проект мора да биде завршен до 2023 година. Раководството на општина Букурешт има за цел да го спроведе финансирањето за реконструкција на централизираното снабдување со топлинска енергија со средства од Европската унија. Во Букурешт планираат да ја модернизираат мрежата за дистрибуција на топлина и да ги намалат загубите. Загубата на топлинска енергија треба да се намали од 306.670 Gcal во 2017 година на 39.266 Gcal во 2023 година.

Види ги сите »