Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Мелексис Бугарија ДООЕЛ

Мелексис Бугарија ДООЕЛ

https://www.melexis.com/en

Мелексис Бугарија е дел од структурата на светскиот лидер во развојот и производството на микроелектронски компоненти за индустријата и автомобилската индустрија Melexis. Глобалната фирма е присутна во 12 земји во светот – Бугарија, Белгија, Германија, Украина, САД, Италија, Франција, Швајцарија, Кина, Јапонија, Филипини, Малезија.

 

Мелексис Бугарија е најголемата база на групацијата Melexis и е специјализирана за развој, производство, тестирање и продажба на високо технолошки интегрирани кола, сензори и системи. Има центар за развој и производствена база во Софија, вклучително и тимови за развој, производство, планирање, финансии, човечки ресурси и администрација.

 

Компанијата одржува широк спектар на производи, вклучувајќи сензори за температура, притисок, прекинување, оптички сензори, за положба, за брзина, за моторен погон за пумпи, за вентилатори итн. Заедно со нив компанијата развива и мноштво иновативни производи според врвни технологии како следење на притисокот во гумите – TPMS, сензори за забрзување, жироскопи, автомобилски CMOS камери, хедс-ап (главни) дисплеи (HUD), оптички шини, интегрирани LIN микроконтролери, 360-степенско позиционирање и индикација и многу други.

 

Инвестициите во развојот и разработувањето на нови решенија во голема мера ги обезбедува конкурентните предности на компанијата. Соработниците на Мелексис помагаат секој ден во обликувањето на корпоративната култура. Оваа култура овозможува да се усовршува врската помеѓу големите умови, големите тимови и добрите резултати.

 

Поради развојот и растот на индустријата и екипите во компанијата на локално и глобално ниво, во различни периоди од време Мелексис бара мотивирани специјалисти со техничко и инженерско образование. Компанијата регрутира како искусни професионалци, така и студенти кои го завршуваат своето образование во областа на микроелектрониката, електрониката или автоматизацијата.

Контакти

Адреса: Софија 1138, Горубљане, бул. „Самоковско шосе“ 2

Телефон: 00 359 2/917 48 60; 00 359 2/807 04 00

Е-mailkro@melexis.com

Огласи за работа од Мелексис Бугарија ДООЕЛ

Материјали за Мелексис Бугарија ДООЕЛ

 • 1
 • 2
  • 23 august 2019Мелексис освои престижна награда за свој производ на престижен саем. Може да бидеш дел од тимот на победниците

   Технолошкиот лидер Melexis ја доби наградата „Best of Sensors 2019“ за својот медицински клас на сензор за температура MLX90632. Производот беше награден во категоријата Excellence in Sensors Innovation, а наградата беше врачена за време на престижниот настан Sensors Expo & Conference 2019, што се одржа во месец јуни во Калифорнија, објавија од Мелексис Бугарија ДООЕЛ. Sensors Expo & Conference е настан со над 30 годишна историја, кој ги наградува најновите достигнувања во областа на сензорите и IoT.

  • 30 july 2019Мелексис Бугарија: Се стремиме Melexis да биде инспиративно место за работа. Ги цениме во идеите на секој колега

   Честопати тимовите во компаниите се споредуваат со добро подмачкана машина, пчелин или мравјалник. Но, забораваме колку далеку од реалноста се слични метафори, бидејќи човекот е личност, а собрани на едно место многу личности не се унифицираат, туку напротив – разликите меѓу нив и обединувањето на нивните сили се всушност причина за исполнување на заедничката цел. Еве што уште споделија за нивните луѓе од компанијата.

  • 11 june 2019Мелексис Бугарија вклучи во својот тим млад инженер од Србија

   Инженер од Србија веќе е дел од тимот на Мелексис Бугарија ДООЕЛ – најголемото производствено друштво во структурата на светскиот лидер во развојот и производството на микроелектронски компоненти за индустријата и автомобилската индустрија Melexis. Младата дама е вработена во друштвото според програмата Fresh graduate (Програма за неодамна дипломирани студенти), соопштија од Мелексис. Освен што учествува на српскиот пазар на трудот со постојани работни места, Мелексис Бугарија ја лансира и својата специјална програма за неодамна дипломирани млади специјалисти Fresh graduate.

  • 25 april 2019Мелексис Бугарија одржа „Ден на отворените врати“

   На 23 и 24 април 2019 година лидерот во развојот и производството на микроелектронски компоненти за индустријата и автомобилската индустрија Мелексис Бугарија ДООЕЛ одржа „Ден на отворените врати“, информираа од компанијата. Мелексис Бугарија е дел од глобалната компанија Melexis. Во Бугарија се наоѓа најголемата база за развој, производство, тестирање и продажба на високо-технолошки интегрирани кола, сензори и системи на глобалната група. За сите млади и амбициозни студенти и специјалисти кои го бараат најдоброто за себе, од Мелексис Бугарија организираа посета во својата база во град Софија.

  • 26 march 2019Melexis презентира иновации за побезбедна и ефикасна автомобилска индустрија за време на electronica 2018

   Во изминатата 2018 година, глобалниот лидер во производството на микроелектронски компоненти Melexis го стави својот технолошки отпечаток за време на специјализираниот саем electronica чии две изданија се одржаа во Тесендерло, Белгија, и Минхен, Германија. „Повеќе од 1.500 гости имаа можност да ги посетат штандовите на Melexis, преполни со информативни и интерактивни демонстрации на технологии, како и да се сретнат со дел од тимот на компанијата“, споделија од Мелексис Бугарија ДООЕЛ.

  • 18 february 2019Повеќето млади специјалисти во Мелексис ја започнале својата кариера со програмата Fresh graduate. Пробај и ти

   Дел од екипата на високотехнолошката компанија Мелексис Бугарија ДООЕЛ се голем број на млади инженери, како повеќето од нив го започнале својот професионален пат како стажанти во претпријатието. Со троица од нив се сретна тимот на BalkanEngineer.com, за да дознае повеќе за работата, активностите и патот на младите специјалисти во бугарското друштво на меѓународниот лидер во разработката и производството на сензорни системи Melexis.

  • 20 december 2018Melexis: Сензорската технологија и ToF камерите ќе ги формираат автомобилите на иднината

   Melexis е светски лидер во развојот и производството на сензори за индустријата и автомобилската индустрија. Во Бугарија е позиционирано најголемото производствено друштво во структурата на компанијата – Мелексис Бугарија ДООЕЛ. „Сензорите се незаменлив дел од секој модерен автомобил, исполнувајќи многу и различни задачи. Благодарение на нив, возењето веќе е побезбедно, полесно и полека оди кон целосна автоматизација“, изјавија од Мелексис Бугарија.

  • 22 november 2018Мелексис Бугарија: Пречекавме нови 7 колеги од програмата Fresh Graduate. Те очекуваме и тебе!

   Пред неколку дена Мелексис Бугарија ДООЕЛ ги пречека своите најнови колеги – стажантите од корпоративната програма Fresh Graduate. Друштвото е најголемата производствена база на меѓународниот лидер во сензорските технологии Melexis и одржува проактивна политика во однос на младите специјалисти и нивното претворање во вистински професионалци. Концептот на Fresh Graduate е развиен специјално за неодамна дипломирани студенти со техничко образование.

  • 25 october 2018Мелексис Бугарија постави „камен темелник“ на својата нова зграда и ќе отвори 100 нови работни места до крајот на 2018 г.

   „Камен темелник“ на својата нова зграда во софиската населба Горубљане постави Мелексис Бугарија ДООЕЛ. „Проширувањето е дел од петгодишниот план за развој на меѓународниот производител на микроелектрониката Melexis. До крајот на годината во објектот ќе бидат вложени речиси 17 милиони евра“, соопштија за BalkanEngineer.com од компанијата. Новата база ќе биде сместена на 15.000 метри квадратни и се планира да биде завршена и ставена во функција во рок од 2 години.

  • 12 september 2018Мелексис Бугарија: Програмата Fresh graduate и дава крилја на вашата кариера како инженер

   Постојат високо-технолошки компании за кои работата е страст, а светот не е ограничен само на сензори и полупроводници. Таквата филозофија е исто така признаена од страна на специјалистите на светскиот лидер во автоматизацијата за автомобилската индустрија Melexis. „Ние, во Melexis, веруваме во инженерингот со цел - еве зошто привлечен центар на нашата активност се како луѓето, за кои работиме, така и луѓето со кои работиме“, изјавија за BalkanEngineer.com од Мелексис Бугарија ДООЕЛ.

  • 16 august 2018Мелексис Бугарија – докажаниот производител на решенија во сферата на микроелектрониката за индустријата

   Мелексис Бугарија ДООЕЛ е дел од структурата на глобалниот лидер во развојот и производството на микроелектронски компоненти за индустријата и производството на автомобили Melexis. Моментално светски докажаната компанија е присутна со 15 локации во 11 земји во светот - Бугарија, Белгија, Германија, Украина, САД, Франција, Швајцарија, Кина, Јапонија, Филипини, Малезија, а во Бугарија е нејзината најголема база. Мелексис Бугарија е основана во 2000 година.

 • 1
 • 2

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 16 october 2019Интелигентно управување на луксузни хотели и висока класа јавни и станбени згради со ABB-tacteo KNX

  Управувачкиот елемент на ABB за интелигентни згради со можност за индивидуална конфигурација ABB-tacteo KNX ја победи конкуренцијата и ја освои титулата во категоријата „Иновативна архитектура“ од престижните награди Iconic Awards 2018 на саемот Expo Real во Минхен. „ABB-tacteo KNX е наменет за интелигентно управување со луксузни хотели и висока класа јавни и станбени згради. Можноста за индивидуална конфигурација го прави секој сензор уникатен во својот дизајн и функционалност“, коментираа од АББ Бугарија.

 • 19 september 2019Вода за пиење без Легионела со термостатскиот вентил Aquastrom T plus на Oventrop

  Висококвалитетната вода за пиење е право на секој човек, а во наше време, вредниот ресурс е предмет на строги упатства и контроли. Стагнантната вода зад водомерот, старите или преголеми резервоари за складирање, како и слабо изолираните цевководи, сепак, се одлични „домаќини“, погодни за развој на штетни патогени бактерии. Меѓу нив е и Легионела! Германскиот производител Oventrop е докажано име меѓу компаниите кои инвестираат во целосни решенија за борба со Легионела.

 • 18 september 2019Стам Лтд проектира, испорачува и имплементира мобилни гравитациони сталажи во производствена хала на Готмар

  Стам Лтд е компанија специјализирана за проектирање, испорака, монтажа, сервис и целосен инженеринг на сите типови магацински системи и решенија. „При изготвување на проектот за магацинскиот систем Готмар, моравме да обезбедиме максимален број гравитациони сталажи со минимална цена, вклучително и проектирање и монтажа на нестандардни сталажи, од кои секоја мораше да биде индивидуално прилагодена на потребите на клиентот“, информираа за BalkanEngineer.com од фирма Стам.

 • 17 september 2019BHTC со последователно признание за иновативен производ. Придружете му се на победничкиот тим!

  Водечкиот германски производител на решенија за индустријата за автомобили Behr-Hella Thermocontrol (BHTC) ја доби престижната награда „Innovation Award Lippstadt“ за својот иновативен производ – метален блок со сензорна технологија. „Наградата е во категоријата „Економија“ и беше доделена на официјална церемонија за време на која беа доделени награди за иновативни разработки од компании, лоцирани во регионот на Липштат, Германија“, информираа од Бер-Хелла Термоконтрол ДООЕЛ (BHTC) Бугарија.

 • 16 september 2019Additive Days: Beyond the Hype – преродба на концептот и уште поимпресивни размери со нови датуми во 2020 година

  Нови датуми за форумот Additive Days најавија организаторите. Второто издание на конференцијата ќе се одржи од 20. до 23. февруари 2020 година наместо во октомври годинава. „Се поголемениот интерес за 3D технологијата и нашата желба да ги покриеме сите аспекти на темата, како и да ја задоволиме потребата се повеќе производствени компании кои користат 3D печатењето, беа факторите кои го определија донесувањето на ова одлука од наша страна“, соопштија од компанијата-организатор B2N.

 • 13 september 2019FANUC – партнер на Првиот меѓународен шампионат по програмирање на роботи

  Светски лидер во индустриската автоматизација и роботизација FANUC и глобалната организација WorldSkills, промовирајќи го развојот на професионалните и техничките вештини и компетенции, се здружија во спроведување на проект за поддршка на млади специјалисти во ревитализацијата на роботите. Оваа година двајцата партнери беа домаќини на меѓународен натпревар за системски интегратори за роботизирани решенија, што се одржа во Казан, Русија, информираа од ФАНУК Бугарија ДООЕЛ.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 16 october 2019Србија ќе гради инсталација за генерирање на енергија од отпад

  Меѓународен конзорциум склучи договор со Европската банка за обнова и развој и Меѓународната финансиска корпорација за финансирање на проект за изградба на инсталација за енергија од отпад во Србија. Инвестицијата е вредна 300 милиони евра, дозна BalkanEngineer.com од SeeNews.com. Износот ќе се користи за проектирање, изградба и пуштање во употреба на објект со моќност од 103 MW за производство на електрична енергија од отпад. Проектот предвидува и изградба на единица за рециклирање на 200.000 тони отпад годишно.

 • 14 october 2019Македонија во одлична економска соработка со Словенија

  Трговијата меѓу Македонија и Словенија забележува раст од 10% во последните 10 години. Според податоци од анализа на Стопанската комора на Северна Македонија, стоковната размена меѓу двете земји во 2018 година се проценува на 237.7 милиони евра. Резултатите од студијата исто така укажуваат дека постои можност за соработка во индустријата за преработка на железо и челик, вадење на минерали како што се доломити, мермер и травертин, како и во производството на пекарски производи, лекови и медицински производи.

 • 09 october 2019Меѓународна конференција за безбедност „БЕЗ хаварии“ во ноември во град Пловдив, Бугарија

  Од 14-ти до 15-ти ноември во Гранд Хотел Пловдив, Бугарија ќе се одржи дводневната меѓународна конференција „БЕЗ хаварии“, соопштија за BalkanEngineer.com организаторите од Виа Експо. Кон настанот, кој ќе претстави можности за подобрување на безбедноста во индустријата, ќе има и придружна изложбена зона. Конференцијата ќе демонстрира широк спектар на современи решенија за постигнување на повисоко ниво на безбедност, автоматизација и рентабилност на опрема и згради.

 • 07 october 2019Првата Industry 4.0 фабрика се отвора во Романија

  Најголемиот романски производител на електрични уреди Arctic ја отвори првата фабрика во земјата, заснована врз принципите на Industry 4.0, во округ Дамбовица. Инвестицијата изнесува 150 милиони евра. Производственото претпријатие е изградено во период од 17 месеци и зафаќа површина од над 70 хектари. Во фабриката се применети најновите технолошки иновации и процеси од областа на автоматизацијата. Фабриката работи со апликации за индустриски интернет на нештата (ИИН), паметна опрема, интерконектирани уреди и колаборативни роботи.

 • 02 october 2019Официјално започна со работа најголемата ветерна електрана во Србија

  Најголемата српска ветерна електрана со моќност од 104,5 MW беше отворена на 19 септември оваа година. во покраината Војводина. Ветерната фарма ќе произведува 300 GWh годишно, што е скоро 1% од вкупното производство на електрична енергија во земјата. Ветерната електрана е во вредност од 189 милиони евра. Изградбата на објектот, која започна во 2017 година, беше финансирана од израелската компанија Enlight,, како и уште тројца други инвеститори – Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Erste Group и Erste Bank Serbia.

 • 30 september 2019Македонска компанија инвестира 1,2 милиони евра во центар за развој

  Македонската технолошка компанија Дуна започна со изградба на административно - развоен и логистички центар во Скопје, Северна Македонија. Проектот на компанијата изнесува 1,2 милиони евра. Одлуката на Дуна да инвестира во новиот објект е поврзана со прославата на 25-годишнината на компанијата, основана во 1994 година. Се очекува градежните работи на центарот да завршат за 10 месеци. Со текот на годините, македонската компанија може да се пофали со голем број успешно реализирани проекти.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 15 october 2019eCommerce Academy со состанок „Продавај успешно во Романија и Грција“ на 31 октомври во Бугарија

  На 31 октомври и 1 ноември 2019 година, во Софија, Бугарија ќе се одржи четвртото издание на настанот „Продавај успешно во Романија“ што од оваа година се претворува во „Продавај успешно во Романија и Грција“. Настанот се организира од eCommerce Academy и ќе се одржи во Интер Експо Центар. „Доколку се занимавате со онлајн продажби и сакате да знаете како успешно да го развивате вашиот бизнис на овие пазари, овој настан ќе ви понуди многу корисни совети“, коментираа организаторите.

 • 10 october 2019Македонија пушта мерни станици за фини честички прашина

  Северна Македонија планира да пушти за следната зимска сезона десет станици за мерење на квалитетот на амбиеталниот воздух. Опремата ќе ја мери концентрацијата на фини честички прашина PM10. За време на конференција на која се дискутираа теми за климатските промени, државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање Ана Петровска изјави дека пет станици во земјава веќе се во функција од почетокот на септември. Планирана е набавка на уште пет мерни станици, кои исто така треба да бидат пуштени најдоцна до почетокот на декември годинава.

 • 08 october 2019Кинеска компанија гради фабрика за производство на сулфур во Србија

  Кинеската компанија Shandong Yanggu Huatai Chemical планира да изгради претпријатие за производство на сулфур во вредност од 30 милиони евра во северна Србија. Се очекува инвестицијата да отвори 101 работни места. Кон крајот на септември Shandong Yanggu Huatai Chemical потпиша Меморандум за разбирање со српската влада за изградба на фабрика за сулфур на површина од 8 хектари. Фабриката ќе испорачува суровини на друго претпријатие на компанијата за производство на радијални гуми, чија изградба започна во март оваа година. и е во вредност од 800 милиони евра.

 • 03 october 2019Израелската софтверска компанија DriveNets со R&D центар во Романија

  Израелската софтверска компанија DriveNets ќе отвори центар за истражување и развој во Букурешт во партнерство со романскиот провајдер на софтверски услуги Tellence Technologies. Компанијата има добиено финансирање од 106,9 милиони евра. Романската компанија Tellence Technologies регрутира различни специјалисти за софтвер во областа на NFV/SDN, решенија за облак и други. Покрај финансиската помош, компанијата DriveNets ќе биде поддржана и од неколку инвеститори, вклучително и од претставници на Microsoft.

 • 01 october 2019Рекорден раст на ИКТ индустријата во Бугарија за 2018 година

  Секторот за информатичко-комуникациска технологија (ИКТ) во Бугарија бележи историски рекорд во 2018 година. Податоци од годишното истражување „ICT industry in Bulgaria 2019“ покажуваат раст во однос на приходи од работењето, бројот на работни места како и платите. Приходите во ИКТ индустријата во Бугарија за 2018 година се со 1,32 милијарди лева повисоки од претходната година. Податоците од истражувањето исто така покажуваат дека има раст во сите сектори на индустријата, како што се системски интегратори, дистрибутивен бизнис, дилери и препродавачи, хостинг, провајдери на интернет и софтвер.

 • 26 september 2019Северна Македонија во потрага по трет мобилен оператор

  Северна Македонија е во процес на привлекување на трет мобилен оператор, дозна BalkaEngineer.com од Denar.mk. Условите за инвестирање што ги нуди државата ги презентира министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на Меѓународната конференција ITU Telecom. За време на настанот кој се одржа во Будимпешта, македонската делегација предводена од г-дин Манчевски оствари средби со претставници на телекомуникациските оператори Telenor, Orange, AT&T и други компании.

Види ги сите »