Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

АББ Блгарија ДООЕЛ

АББ Блгарија ДООЕЛ

www.abb.bg

АББ Блгарија е дел од мултинационалните гигант ABB Group (ABBN: SIX Swiss Ex) – иновативен технолошки лидер во областа на производите за снабдување со електрична енергија и електрична опрема, роботика и погони, индустриска автоматизација и енергетски мрежи, кои послужуваат комунални, индустриски, транспортни и инфраструктурни клиенти од целиот свет. Продолжувајќи ја својата над 125-годишна историја во иновациите, AББ денес ја пишува иднината на индустриската дигитализацијата со две насоки со јасна вредност: обезбедување на електрична енергија од секоја електрана до секој електричен штекер и автоматизирање на сите индустриски гранки од природни ресурси до готови производи.

 

Во својство на главен партнер на Формула Е, целосно електричната меѓународна класа на моторни спортови на FIA, ABB продолжува да ги турка границите на електричната мобилност надвор од можното, придонесувајќи за една поодржлива иднина. Водечката групација е активна во повеќе од 100 земји и има речиси 136.000 вработени низ целиот свет.

 

АББ Блгарија има централна канцеларија во Софија и четири филијали во земјата. Две од производствените бази на АББ се наоѓаат во град Раковски и произведуваат нисконапонски и среднонапонски електрични компоненти. Другите две производствени капацитети на компанијата се наоѓаат во град Петрич – за нисконапонски производи и во град Севлиево – за високонапонски производи. Компанијата исто така поседува и сервисен центар за турбокомпресори во град Варна. Таа обезбедува работа за повеќе од 2500 вработени во Бугарија.

 

Во глобални рамки активностите на AББ се организирани во четири бизнис насоки, а во Бугарија компанијата е претставена во областа на енергетските мрежи, производите за снабдување со електрична енергија и електрична опрема, како и роботиката и погоните.

Контакти

Централна канцеларија:

Адреса: Бугарија, Софија 1592, бул. „Витоша“ 89Б, зграда А, кат, 17 Милениум Центар Софија

Телефон: 00 359 2/807 55 00

Е-mail: office@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – Филијала Раковски, Производствена база 1

Адреса: Бугарија, Стрјама 4142, „Индустрииален пат“ 1 бр. 14

Телефон: 00 359 32/998 800

Е-mail: abb.rakovski-branch@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – филијала Раковски, Производствена база 2

Адреса: Бугарија, Стрјама 4142, „Индустрииален пат“ 1 бр. 18

Телефон: 00 359 32/348 700

Е-mail: abb.rakovski-branch@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – филијала Севлиево, Производствена база

Адреса: Бугарија, Севлиево 5400, ул. „Никола Петков“ бр. 32

Телефон: 00 359 675/3 00 37

Е-mail: abb.sevlievo-branch@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – Филијала Петрич, Производствена база

Адреса: Бугарија, Петрич 2850, ул. „Варна“ 1

Телефон: 00 359 745/5 94 18

Е-mail: abb.petrich-branch@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – Сервисна база за Турбокомпресори

Адреса: Бугарија, Варна 9009, КРЗ Одесос, Островна зона

Телефон: 00 359 52/807 55 62

Е-mail: turbo@bg.abb.com

Огласи за работа од АББ Блгарија ДООЕЛ

Материјали за АББ Блгарија ДООЕЛ

  • 20 february 2019АББ Блгарија ја гради во Петрич својата следна петта производствена база во Бугарија

   Нова, петта по ред производствена база во Бугарија ќе отвори лидерот во дигиталната технологија за индустријата АББ Блгарија ДООЕЛ. Новата фабрика за нисконапонски производи е позиционирана во град Петрич, каде што бугарското друштво на АББ веќе има оперативна компанија. Инвестицијата е во вредност од 7 милиони лева и ќе отвори 420 работни места, соопштија за BalkanEngineer.com од АББ Блгарија. Фабриката ќе зафаќа вкупна површина од 7400 метри квадратни.

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 20 march 2019Станбени станици Regudis W-HTF на Oventrop гарантираат термички комфор во елитна станбена населба во Копеник

  Точно на брегот на река Шпрее, само на 6 минути од историскиот центар на град Копеник и на 30 минути со трамвај од срцето на Берлин, Германија, се наоѓа станбената населба Уферкроне. Таа не привлекува само со својата местоположба и смирувачки панорамски поглед кон реката и природата, но исто така и со кратките растојанија до продавници, училишта и можности за работа. Во оваа огреана од сонце населба можат да се најдат различни видови на живеалишта, кои го следат концептот „куќа во куќа“.

 • 19 march 2019Либхер-Хаусгерете Марица „запали“ интерес кон техниката во срцата на учениците од Бугарија

  Либхер-Хаусгерете Марица ДООЕЛ, подружница на меѓународниот концерн Liebherr во Бугарија, ги отвори вратите на својата фабрика за учениците од 6-то и 7-мо одделение во основното училиште „Васил Петлешков“ во град Пловдив. Компанијата, чија производна активност е концентрирана во областа на белата техника, им покажа на љубопитните и ученољубиви деца како се изработуваат некои од техничките производи кои ги произведува, информираа за BalkanEngineer.com од друштвото.

 • 18 march 2019Мега Инженеринг со решение за управување со производствените процеси во индустријата за стакло

  Производството на стакло е специфична индустрија, во која се бара точно дозирање на компонентите, прецизна одржување на температурата и сигурен процес на калење, за да се добие квалитетен и здрав краен производ. Врз основа на своите долгогодишни традиции во проектирањето, изработката и имплементацијата на системи и средства за автоматизација на индустриски процеси, од Мега Инженеринг ДОО со радост ги споделуваат своите искуства при интеграцијата на високо-технолошки циклус во претпријатие за производство на стакло.

 • 15 march 2019Т и Д Инженеринг е доверлив партнер на друштвата за дистрибуција на електрична енергија во Бугарија

  Т и Д Инженеринг ДОО е бугарско друштво докажано во инженеринг активностите во областа на енергетиката, електротехниката и електрониката. Различни активности и богато портфолио на успешно изведени проекти се наоѓаат во длабоките темели врз кои компанијата продолжува и денес да ја оправдува довербата на своите клиенти. „Работевме со голем број инвеститори и нарачувачи во бугарската енергетика, инфраструктура и индустрија. Со години сме партнер и системски интегратор на глобално докажаните имиња ABB, General Electric, Siemens, Schneider Electric“, изјавија од Т и Д Инженеринг.

 • 14 march 2019BHTC: „2018 помина во знакот на деловни успеси и општествено значајни проекти"

  „Минатата 2018 година помина во знакот на постигнати успеси, позитивни резултати и подготовка за нови големи и интересни проекти за Бер-Хелла Термоконтрол ДООЕЛ. А овај биланс е факт благодарение на прекрасната тимска работа, високиот професионализам, одговорност и посветеност на секој член од нашиот тим“, изјавија за BalkanEngineer.com од бугарската компанија, дел од структурата на германскиот производител на електроника за клима системи за автомобилскиот сектор Behr-Hella Thermocontrol (BHTC).

 • 13 march 2019Мултиинженеринг: Ние произведуваме манипулатори за подредување на гипс-фазер

  Разработката на манипулатори со различна примена во индустријата е важен правец од активностите на ЕТ Мултиинженеринг, водечка бугарска компанија во изградбата, имплементацијата и одржувањето на транспортни ленти, транспортери и транспортни системи. „Нашата цел е да произведуваме квалитетни и сигурни манипулатори со кои се постигнува висока ефикасност во автоматизацијата и роботизацијата на процесите“, соопштија за BalkanEngineer.com од фирмата.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 20 march 2019Transcom ќе обезбеди 120 нови работни места во Нови Сад, Србија

  Шведската компанија Transcom, специјализирана во услуги за кол-центри, официјално ја започна својата активност во Нови Сад, Србија, а на тој начин ќе обезбеди 120 нови работни места, дозна BalkanEngineer.com од SerbianMonitor. com. Transcom е на српскиот пазар веќе 5 години. Досега друштвото работи во Белград, каде вработува околу 400 службеници. Шведската мултинационална компанија им нуди на своите клиенти во Србија услуги на 13 различни јазици, а таргет групата е насочена кон многубројни бизнис сфери.

 • 18 march 2019Регистрирајте се бесплатно за саемите ЕЕ и ОИЕ, Save the Planet и Smart Cities 2019 во Софија, Бугарија

  Регистрирајте се бесплатно за посета на саемите ЕЕ и ОИЕ, Save the Planet и Smart Cities 2019, кои ќе се одржат од 16 до 18 април во Интер Експо Центар, Софија, Бугарија. На големите настани ќе учествуваат фирми од 14 држави, при што дел од нив ќе понудат можност за дистрибуција, соопштија организаторите од Via Expo. Ќе биде ставен и акцент на производи како кондензациски котел со ефикасност над 105%, гасен мотор со електрична ефикасност од 49,5% и уништувачи на хартија кои штедат 30% енергија.

 • 13 march 2019Македонија со успех на Светскиот инвестициски форум на Бизнис Ангели

  Од 17 до 19 февруари 2019 година во Истанбул, Турција, се одржа Светскиот инвестициски форум на Бизнис Ангели. За време на церемонијата македонската делегација, на чело со сенаторот на Светскиот инвестициски форум на Бизнис Ангели за Македонија – проф. д-р Леонид Наков и министер д-р Зоран Шапуриќ, постигна огромен успех, дозна BalkanEngineer.com од Denar.mk.Во рамките на форумот, беше одликуван македонскиот иновативен бизнис потфат PowerAD од Струмица. Беше избран од 50 успешни светски претпријатија.

 • 11 march 2019Новата централа на Renault отвора врати во Букурешт, Романија

  По година и половина изградба на новиот проект на Renault, со седиште во Букурешт, Романија, новата зграда на францускиот производител на автомобили отвора врати. Новата централа Renault Buchearest Connected (RВС) е со вкупна површина од 40 000 метри квадратни, а има подземен и отворен паркинг, дизајн центар, сопствен ресторан, фитнес и медицински центар. Работата на новиот проект на Renault започна во 2017 година. Сега, кога тој е завршен, француската компанија ќе премести таму повеќе од 3000 од своите вработени.

 • 07 march 2019Alumlight Production започна со проекти во Србија

  Израелската компанија Alumlight Production LTD која се занимава со проектирање, развој, производство и трговија со системи за оплата и други видови на градежни системи, веќе има претставништво во Србија и ќе изгради свој магацин во град Валево, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Alumlight има логистички центар во Парк Мево Кармел, Израел, а фабриката за оплата се наоѓа во село Кфар Тавор. Израелската фирма е партнер со компанијата Optimus, при што заедно планираат да учествуваат на 45-тиот трговски саем во Белград во април.

 • 05 march 2019Odelo ќе инвестира во нова фабрика за фарови во Бугарија

  Турската компанија специјализирана за производство на фарови за автомобили Odelo ќе ја отвори својата прва производствена база во Бугарија, дозна BalkanEngineer.com. Друштвото е дел од турскиот холдинг Bayraktarlar и работи како во Европа, така и во Азија. Odelo ќе инвестира 40 милиони евра во фабрика во Куклен, Тракија економска зона, каде ќе се произведуваат фарови за Мерцедес. Производителот располага уште со 6 бази во Кина, Турција, Словенија и Германија. Во 2011 година, Odelo беше купена од турската компанија Farba Automotive.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 19 march 2019Индустриското производство во Македонија покажува раст

  За јануари 2019 година, индустриското производство во Македонија покажува раст. Во споредба со минатата година за истиот месец производството е зголемено за 12%, дозна BalkanEngineer.com од Denar.mk. Во областа на снабдувањето со електрична енергија и гас, зголемувањето изнесува 50.8%. Во преработувачката индустрија се забележува раст од 4%, а тоа се должи на поголемото производство на пијалаци, производи од тутун, текстил, мебел, фармацевтски производи, метали, електрична опрема, машини и уреди, моторни возила, приколки и полуприколки.

 • 14 march 2019Основачот на IPS е новиот бугарски претприемач на Endeavor

  Александар Рангелов беше избран за новиот бугарски претприемач на глобалната претприемачка мрежа Endeavor за 2019 година. Неговата компанија IPS е за производство на паметни системи за напојување со електрична енергија. Рангелов беше избран за бугарски претприемач за време на 85-тиот меѓународен селекциски панел на Endeavor, кој се одржа во Сан Франциско, САД. Компанијата IPS е основана во 2010 година, а нејзиниот водечки производ Exeron користи капацитети од обновливи извори на енергија за зони, каде што мрежата не достигнува или е премногу слаба.

 • 12 march 2019Претстои меѓународниот саем RENEXPO во Белград, Србија

  На 24 и 25 април во Белград, Србија ќе се одржи меѓународниот саем RENEXPO Energy, Waste & Water Western Balkans. Настанот има за цел да собере на едно место експерти во областа на обновливите извори на енергија, енергетска ефикасност и управување на водите и цврстиот отпад, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. За време на саемот ќе се одржат дискусии за актуелни теми од областа на екологијата и управувањето со ресурсите. Настанот ќе се одржи во Белекспоцентар во Белград, а за сите регистрирани влезот ќе биде бесплатен.

 • 08 march 2019Daimler започна со производство на нов производ во Романија

  Германскиот производител на возила Daimler започна со производство на нов тип автоматски менувач во својата фабрика во град Себеш, Романија, дозна BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Новиот производ за менувачи со 8 брзини се вика 8G-DCT и е наменет за новите модели Mercedes-Benz B Class. Фабриката на Daimler во Себеш е единствената во светот за производство на новиот менувач, а за таа цел беа изградени две нови бази со вкупна површина од 54 000 метри квадратни. Во моментов таму исто така се произведуваат автоматски менувачи со 7 и 9 брзини.

 • 06 march 2019Брансис ја освои наградата Superbrands 2017/2018

  Македонската компанија Брансис доби уште едно признание за својата успешна работа. Софтверската компанија која се занимава со иновативни разработувања и интегрирање на комплетни системски решенија, ја доби наградата Superbrands 2017/2018, информираа за BalkanEngineer.com од Брансис. Superbrands е глобална организација фокусирана на брендирање. Таа ги одликува и промовира ексклузивните трговски брендови во повеќе од 90 земји, кои се издвојуваат и доминираат над сите други во рамките на националниот пазар.

 • 28 february 2019Горење планира да изгради нова фабрика во Ваљево, Србија

  Водечкиот европски производител на електрични апарати за домаќинството Gorenje планира изградба на нова фабрика во град. Ваљево, Србија, дозна BalkanEngineer.com од SerbianMonitor.com. Претстои компанијата од акционерско друштво да се претвори во друштво со ограничена одговорност, а нејзин единствен сопственик ќе стане кинескиот производител на големи апарати и електроника Hisense. „Со поедноставување на корпоративното управување сакаме да ја стабилизираме групацијата Gorenje и сите нејзини 11 000 вработени и да ја претвориме во важен центар за развој во Hisense Group“, коментираа од кинескиот холдинг.

Види ги сите »