Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Статии

АББ Бугарија ја модернизира својата база во град Севлиево, Бугарија

11 december 2019

In Bulgarian

 

Бизнисот „Енергетски мрежи“ на АББ Блгарија ДООЕЛ ја обнови својата производствена база во град Севлиево. Обновени се производствените капацитети како и административната зграда“, соопштија од компанијата за BalkanEngineer.com.

 

 

Базата на АББ Бугарија во градот се наоѓа на површина од 14.500 м2 и во неа се остваруваат активности поврзани со инженеринг, монтажа и тестирање на клучни напонски компоненти за комплетни дистрибутивни уреди со гасна изолација и генераторски прекинувачи. Фабриката, исто така, произведува комплетни кондензаторски уреди, батериски системи за складирање на енергија и дисконектори.

 

„Проектот на зградата се заснова на идејата за „LEAN производство“, според која се оптимизираат производствените процеси за да го намали времето, просторот и користениот капитал. Концептот користи техники за да се постигне најдобар квалитет во согласност со критериумите во индустријата“, објаснија од тимот на АББ Бугарија.

 

„Со нашата база во град Севлиево ќе ја зајакнеме нашата производствена мрежа на регионално и глобално ниво. Исто така, ќе обезбедиме испорака на компоненти со висок квалитет, што пак ќе ја подобри ефикасноста при послужувањето на нашите клиенти“, изјави г-дин Џузепе Русо, управител на АББ Бугарија – филијала Севлиево.

 

Обновувањето на базата го покажува иновативниот пристап на компанијата. Оваа промена не е само во надворешноста на зградата, туку и ќе ги стимулира нашите вработени да работат за попаметна, посилна и позелена компанија“, сподели извршниот директор на АББ Бугарија – Марсел ван дер Хук.

 

Фабриката во град Севлиево стана сопственост на АББ Бугарија во 1996 година, и оттогаш организацијата инвестираше во проширувањето и развојот на фабриката. Во моментов таму работат повеќе од 400 вработени.

 

За Бугарија, друштвото бара да приклучи кон својот тим специјалисти за следните позиции:

 - Project Specialist;

 - Process Quality Engineer Senior;

 - Junior Process Quality Engineer;

 - P&L Regional Expert;

 - Техничар, електрични машини и апарати;

 - Production Engineer;

 - Product Marketing Specialist;

 - Инспектор за Квалитет;

 - Техничар, електрични машини и апарати;

 - Research and Development Engineer;

 - Раководител на Операции на сервисна станица.

 

Централна канцеларија:

Адреса: Бугарија, Софија 1592, бул. „Витоша“ 89Б, зграда А, кат, 17 Милениум Центар Софија

Телефон: 00 359 2/807 55 00

Е-mail: office@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – Филијала Раковски, Производствена база 1

Адреса: Бугарија, Стрјама 4142, „Индустрииален пат“ 1 бр. 14

Телефон: 00 359 32/998 800

Е-mail: abb.rakovski-branch@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – филијала Раковски, Производствена база 2

Адреса: Бугарија, Стрјама 4142, „Индустрииален пат“ 1 бр. 18

Телефон: 00 359 32/348 700

Е-mail: abb.rakovski-branch@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – филијала Севлиево, Производствена база

Адреса: Бугарија, Севлиево 5400, ул. „Никола Петков“ бр. 32

Телефон: 00 359 675/3 00 37

Е-mail: abb.sevlievo-branch@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – Филијала Петрич, Производствена база

Адреса: Бугарија, Петрич 2850, ул. „Варна“ 1

Телефон: 00 359 745/5 94 18

Е-mail: abb.petrich-branch@bg.abb.com

 

АББ Блгарија ДООЕЛ – Сервисна база за Турбокомпресори

Адреса: Бугарија, Варна 9009, КРЗ Одесос, Островна зона

Телефон: 00 359 52/807 55 62

Е-mail: turbo@bg.abb.com

 

Повеќе информации за АББ Блгарија ДООЕЛ слободните работни места на компанијата, како и детали за нејзините технолошки способности и идните планови за развој, може да видите ТУКА.

 

Дознајте повеќе за производите и услугите на компанијата што ги нуди во Македонија ТУКА!

 

 

 

Извор на фото материјалАББ Блгарија ДООЕЛ

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 13 may 2022FANUC ја потврдува својата позиција како лидер на светскиот пазар за индустриска автоматизација

  Секој инженер знае дека CNC е кратенка за Computerised Numerical Control. Го поддржува електронскиот процес за управување на машините за сечење метал. Неговиот претходник, кинематско програмско управување (NC control), првпат беше разработено во 40-тите и 50-тите години од минатиот век. „Како пионер во оваа индустриска гранка, FANUC беше првата приватна јапонска компанија која произведе NC управување порано од повеќето свои меѓународни конкуренти уште во 1956 година."

 • 12 may 2022KMT Сервис: Ажурирани уреди за тестирање SECUTEST ST од Gossen Metrawatt во согласност со DIN EN 50678

  Gossen Metrawatt, еден од водечките светски добавувачи на мерни инструменти, разработува и дистрибуира широк спектар на висококвалитетни уреди за мерење и тестирање на електрична опрема во различни индустриски бранши. Со децении, брендот Gossen Metrawatt е синоним за квалитет и безбедност. Портфолиото на компанијата вклучува технологии за мерење и тестирање за да се обезбеди електрична безбедност на различни инсталации, уреди и машини, како и на електронски и медицински уреди.

 • 29 april 2022Новата млазница Piston на Tesy обезбедува до 40% повеќе топла вода од хоризонталните бојлери во споредба

  Стремежот за иновативните технологии е она што го прави бугарскиот производител на бојлери и домашни апарати Теси лидер на меѓународниот пазар. Компанијата повторно ги изненадува своите потрошувачи со воведувањето на усовршената млазница Piston, преку која се обезбедува до 40% повеќе топла вода за домаќинство (ТВД) во споредба со претходниот модел. Кога се загрева, топлата вода во бојлерот се собира во нејзиниот горен дел. Кога има потрошувачка, во долниот дел од бојлерот навлегува ладна вода од цевководот за вода за пиење.

 • 28 april 2022Т и Д Инженеринг: Софтверот за управување и реконструкција на кранови и опрема за подигнување беспрекорно

  Т и Д Инженеринг е докажана инженерска компанија која ги изведува своите проекти од различни области на индустријата, потпирајќи се на специјализиран модуларен софтвер за управување и реконструкција на кранови и друга опрема за подигнување. Сопствениот развој на компанијата е широко користен во пристанишни комплекси, термоелектрани, подземен транспорт, како и во специфична конструкторска документација на барање на клиентот.

 • 21 april 2022Телетек Електроникс: Модулот TTE GPRS Standard се применува и како решение за домашна автоматизација

  Лидерот во производството на цела палета на сигнална, безбедносна и противпожарна опрема Телетек Електроникс ги претставува функционалностите на универзалниот комуникациски модул TTE GPRS Standard при работа со серијата контролни панели Eclipse. „Уредот е сертифициран според барањата на RED директивата, како и стандардот EN60950-1. Модулот може да се поврзе со различни модели на алармни панели и може да се програмира од далечина преку веб-апликацијата AJAX SP PRO“, коментираа од Телетек Електроникс.

 • 20 april 2022Управителот на РАИС, инж. Нишан Баздигјан, доби награда за развојна дејност во областа на високите технологии

  Управителот на водечката компанија за производство на машини за сечење и обработување на метали со CNC - РАИС, инж. Нишан Баздигјан, доби награда за развојна дејност во областа на високите технологии. За време на свечената церемонија на Здружението на приватни претприемачи и работодавачи, на која му беше врачена наградата, г-дин Баздигјан им се заблагодари и на најмладите инженери во неговиот тим. „Како менаџер, горд сум што во последните тешки години за човештвото успеавме да реализираме вакви сериозни проекти и да привлечеме квалитетни млади инженери."

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 12 may 2022Костал Македонија ќе произведува полначи за електрични автомобили

  Германската компанија за производство на делови за автомобилската индустрија Kostal реализира нова инвестиција во Охрид, Северна Македонија. Костал Македонија ќе произведува полначи за електрични и хибридни возила, при што активноста треба да започне во 2024 година, дозна Balkanengineer.com од Izvoz.mk. Оваа голема инвестиција беше најавена за време на посетата на фабриката од страна на заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, главниот оперативен директор и член на одборот на Kostal Хансјорг Херман.

 • 10 may 2022Романија ќе купи 12 водородни возови за „зелена железница“

  Министерство за транспорт на Романија одобри купување на 12 водородни возови како дел од тест-проектот за „зелени“ возови, дозна Balkanengineer.com од Romaniakajournal.ro. Рутите на возовите ќе бидат Букурешт - аеродром Отопени и Букурешт - Питешти. Проценетата вредност на проектот е во висина на 973 милиони евра. Инвестицијата „за употреба на локомотиви засновани на водородни горивни ќелии според обврската за јавен превоз на патници на неелектрифицирани железнички пруги“ ќе опслужува фреквентни патнички рути северно од Букурешт и округот Илфов, поврзувајќи ги со соседните окрузи Аргес, Дамбовица и Ѓурѓу.

 • 05 may 2022Компанијата за беспилотни летала Dronamics доби Carbon Neutral Certification

  Бугарската компанија за развој и производство на беспилотни летала Dronamics постигна CarbonNeutral сертификација според стандардот на CarbonNeutral Protocol, дозна Balkanengineer.com од Aircargonews.net. Сертификацијата на компанијата се заснова на нејзините сопствени оперативни активности, како што се употребата на енергија, деловни патувања, отстранување на отпад, како и надворешно нарачани активности. Стандардот, создаден од Natural Capital Partners, се постигнува со пресметување на јаглеродниот отпечаток и негово намалување на нула со комбинација на внатрешни мерки за ефикасност, обновлива енергија и проекти за намалување на надворешните емисии.

 • 03 may 2022Македонската компанија Брако започна производствена програма

  Македонската компанија Брако започнува со сериско производство и неделни испораки на метални конструкции за австрискиот пазар, дозна Balkanengineer.com од Izvoz.mk. Планирано е годишниот извоз да достигне 450 тони. Изработката на металните конструкции (шасии) за мини кипери наменети за австрискиот пазар веќе прераснува во точно одредена производствена програма. За кратко време се реализира моделот на системот „од суровина до финален производ“, кој е директно поврзан со планирањето на производството и дизајнот на производот. Современа производствена опрема, инженерски решенија, менаџерско искуство.

 • 29 april 2022Северна Македонија реализира енергетска транзиција

  Владата на Република Северна Македонија спроведува успешна енергетска транзиција, која на среден и долг рок ќе гарантира сигурност во снабдувањето со енергија, одржливост на енергетскиот систем и ќе биде фер кон сите граѓани, дозна Balkanengineer.com од Vlada.mk. Во срцето на енергетската транзиција на Македонија се наоѓа ефикасното искористување на достапните природни ресурси, како што се сонцето, ветерот и водата. Северна Македонија ќе ги следи добрите практики на политиките на Европската унија како сериозен партнер во имплементацијата на Европскиот зелен договор, активностите поврзани со обновливите извори на енергија, енергетската ефикасност и декарбонизацијата.

 • 27 april 2022Kandia Dulce ја проширува својата фабрика во Букурешт

  Најголемиот романски производител на чоколади, Kandi Dulce, во сопственост на австриската групација Julius Meinl, започна процедури за зголемување на производствениот капацитет и просторот за складирање во својата фабрика во Букурешт, дозна Balkanengineer.com од Romania-insider.com. Сопственикот на фабриката има за цел да ја зголеми површината на својата производствена база за 2400 метри квадратни, со што таа ќе достигне околу 7200 метри квадратни. Според плановите на компанијата, површината на магацинот ќе се зголеми од 970 метри квадратни на 1700 метри квадратни.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 13 may 2022Општина Рума, Србија, ќе ја модернизира својата гасна централа

  Српската општина Рума објави тендер за изградба на гасната централа „Центар-Југ“. Инвестицијата ќе биде вредна околу 20,4 милиони динари, а завршувањето на градежните работи е планирано за 1 септември 2022 година, дозна Balkanengineer.com од Ekapija.com. Според проектната документација, реонот „Центар-Југ“ ги опфаќа котларата на ЈНА и топловодот што ќе ја поврзе котларата со индивидуалните потрошувачи и подстаниците. Центар-Југ покрива топлинска моќност од 1696 kW. Имплементацијата на новиот систем ќе овозможи автоматско работење и далечинско управување.

 • 11 may 2022SHL Healthcare ја создава својата прва европска фабрика во Софија, Бугарија

  Шведскиот производител на медицински производи SHL Healthcare ја избра Бугарија да ја создаде својата прва производствена компанија во Европа, дозна Balkanengineer.com од Money.bg. Фабричкиот терен во Софија ќе има површина од околу 5000 метри квадратни. Тој е веќе целосно купен од производителот и ќе биде управуван од неговата локална подружница ЅНL Неаlthсаrе Бугарија, се наведува во изјава на компанијата. Целта е да и се обезбеди можност на скандинавската компанија да го прошири своето производство на глобални клиенти, како и да постигне производствена и логистичка флексибилност.

 • 06 may 2022Белград ќе изгради понтонска мрежа на река Дунав за речен јавен превоз

  Секретаријатот на Министерството за економија во Белград објави тендер за изградба на градски понтон на десниот брег на река Дунав, дозна Balkanengineer.com од Ekapija.com. Според техничката спецификација, понтонската мрежа ќе биде лоцирана на парцела во општина Стари град. Проектот е вреден 31,6 милиони динари и е доделен на единствениот понудувач бродоградилиштето Кладово, а договорот е потпишан кон крајот на септември 2021 година. Во документацијата на новиот тендер се тврди дека во Белград со забрзано темпо се развива воден туризам, кој вклучува не само големи патнички чамци, туку и речни јахти (странски и домашни

 • 04 may 2022Романскиот производител Symmetrica го обнови своето производство

  Symmetrica, основен романски производител на коцки и рабници, најави завршување на инвестицискиот проект во вредност од 10 милиони евра. Неговата цел беше да се обнови фабриката во Вереш, Сучеава, дозна Balkanengineer.com од Romania-insider.com. Фабриката е првата производствена единица на компанијата, отворена во 1999 година. Во рамките на проектот за обновување, двете линии на фабриката беа целосно обновени, нивниот капацитет е зголемен за 50%. Салите и канцелариите исто така беа рехабилитирани и модернизирани. Пред еден месец, по инвестиција од 2 милиони евра, компанијата ја пушти во употреба својата осма фабрика во Солча.

 • 30 april 2022Софија ќе биде домаќин на најголемиот форум за иновации и технологија

  Софија ќе биде домаќин на меѓународната конференција SEE INNOVATION, TECHNOLOGY AND SOURCING SUMMIT за иновации и технологија во Југоисточна Европа, дозна Balkanengineer.com од Cross.bg. Фокусот на настанот е „Економијата на знаењето – основа на иднината на Југоисточна Европа“. Форумот е организиран од Асоцијацијата за иновации, бизнис услуги и технологии (AIBEST), Бугарската стартап асоцијација (BESCO) и општина Софија во партнерство со Инвест Софија. Тој ќе биде платформа за размена на искуства во областа на иновациите и технолошкиот трансфер во регионот.

 • 28 april 2022Во Србија е планирана изградба на 320 пречистителни станици за отпадни води

  Србија планира да изгради 320 пречистителни станици за отпадни води, дозна Balkanengineer.com од Ekapija.com. Инвестицијата е проценета на 5,4 милијарди евра, поради што може да се размислува за потенцијални решенија до кои може да се дојде преку меѓусебна соработка меѓу приватниот, јавниот и граѓанскиот сектор. Отпадните води во Србија годишно се загадуваат со 109 тони цинк, 55 тони бакар, 17 тони хром, 13 тони арсен, 12 тони олово, 11 тони никел, покажуваат податоците на Агенцијата за заштита на животната средина. Овој проблем во следните три години мора да го решат сите фирми во Србија кои се одговорни за тоа.

Види ги сите »