Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Рапид Прогрес ДООЕЛ

Рапид Прогрес ДООЕЛ

www.rapidprogress.eu

Рапид Прогрес е компанија од Пиринска Македонија, која има активност во областа на индустриските софтверски решенија. Фирмата нуди и имплементира CAD, CAM, CAE, PDM системи и системи за CNC комуникации (DNC и MDC) од водечките програмери.

 

Компанијата е овластен дистрибутер на Dassault Systèmes SolidWorks за територијата на Македонија. Дел од софтверските производи на DS SolidWorks кои компанијата ги нуди се: SolidWorks 3D CAD, SolidWorks Electrical, SolidWorks Simulation и многу други.

 

DP Technology е водечки програмер и снабдувач на CAM софтвер. Предводник на компанијата е CAM систем ESPRIT, на која Рапид Прогрес е не само овластен дистрибутер, но исто така и компанијата која стои зад ESPRIT CAM Center - Eastern Europe.

 

Рапид Прогрес е овластен дистрибутер на данската софтверска компанија CIMCO Integration, програмер на широко познатите производи CIMCO.

 

Фирмата е и овластен дистрибутер и златен партнер на руската компанија АСКОН, која го создава софтверскиот инженеринг производ - КОМПАС 3D - CAD систем за автоматизација на проектирањето и технолошката подготовка на производството. Партнер е и на SpaceClaim Corporation кој го создава еден од најиновативните CAD производи во последните години - SpaceClaim Engineer. Дистрибутер е и на шпанската компанија LANTEK која го развива CAD/CAM системот број еден за кроење и програмирање на CNC машини за гасно - кислородно, плазма, со струја на вода и ласерско сечење на листови, цевки и греди со различен профил. Ги нуди и решенијата на SolidCAM Inc, кој го развива истоимениот производ SOLIDCAM. SolidCAM Inc. е златен партнер на DS SOLIDWORKS и водечки снабдувач на интегрирани CAM решенија.

Контакти

Централна канцеларија:

Адреса: Бугарија, Благоевград 2700, бул. Свети Димитър Солунски 4

Телефон: 00359 899 691 234

Е-mail: info@rapidprogress.eu

Партнери

Материјали за Рапид Прогрес ДООЕЛ

  • 06 december 2017Рапид Прогрес со пазарно деби на SolidWorks 2018 на Меѓународниот технички саем во Пловдив

   Учеството на Рапид Прогрес на есенскиот технички саем во Пловдив, Бугарија, е традиционално, како и оваа година фирмата импресионира со своето сеопфатно портфолио од CAD, CAM, CAE, PDM системи и системи за CNC комуникации. Акцент во претставувањето на компанијата беше пазарното деби на SolidWorks 2018 на 26 септември 2017 година. Датумот на настанот не беше случајно избран - во исто време се одржа и самата премиера на софтверскиот производ во светот. За деталите од најновиот SolidWorks раскажаа од компанијата на BalkanEngineer.com.

  • 10 july 2017РАПИД ПРОГРЕС: SolidWorks Simulation покажува како ќе функционира производот, уште додека го проектирате

   Виртуелната симулација е комплетно решение за конструирање во сите индустрии. Достапна алатка за 3D симулација, нудејќи моќни можности презентираат за BalkanEngineer.com од фирма РАПИД ПРОГРЕС. „Пронаоѓајќи ја интуитивната моќ на SolidWorks Simulation Standard, вие ќе го подобрите своето секојдневно проектирање“, коментираа од компанијата, која е овластен дистрибутер на DS SolidWorks за територијата на Бугарија и Македонија. SolidWorks Simulation нуди виртуелно тестирање на алтернативи. Со платформата лесно може да се споредува ефикасноста на различни алтернативни конфигурации на проектот.

  • 06 march 2017Рапид Прогрес го објави своето ново партнерство со македонската компанија Актива Инженеринг

   Докажаната компанија Рапид Прогрес, која развива активност во областа на индустриските софтверски решенија, го информира BalkanEngineer.com за своето ново партнерство во Македонија. „Навлегувањето на Рапид Прогрес во Македонија зема замав, со гордост можеме да објавиме дека таму веќе имаме уште еден значаен партнер и тоа е Актива Инженеринг, со седиште во Штип“, коментираа од компанијата. „Фирмата е една од водечките и реномирани компании во алатната индустрија. Таа располага со компетентен менаџмент и квалификуван персонал во сите фази на производството“, изјавија од Рапид Прогрес.

  • 17 february 2017Рапид Прогрес: Fender го преобрази производствениот свет на гитари со 3D-софтвер на SolidWorks

   Fender е водечки светски производител на жичени инструменти, вклучувајќи електрични, акустични, бас -гитари, како и засилувачи за нив. Од своето основање во 1946 година досега компанијата има изградено репутација на електрични гитари со едно од најдоброто звучење во светот. Од фирма Рапид Прогрес покажуваат за BalkanEngineer.com еден пример како користењето на решенијата на SolidWorks води до оптимизирање на производството на легендарните инструменти.

  • 12 december 2016CAD + CAM систем на Esprit и SolidWorks со до 40% попуст од цената од Рапид Прогрес

   Фирма Рапид Прогрес ДООЕЛ која нуди разновидност на CAD, CAM, CAE, PDM системи, како и решенија за CNC комуникации (DNC и MDC), од страна на водечки европски програмери, објави за своите клиенти ексклузивнен предлог. „Во периодот до 31 јануари 2017 година комбинирајте ESPRIT CAD/CAM систем со SOLIDWORKS и заштедете до 40% од крајната цена на производите или купете само еден од производите со големо намалување“, соопштија за BalkanEngineer.com од компанијата. ESPRIT е високо производителен, со широк спектар CAD/CAM систем за управување на целиот спектар на машини со CNC.

  • 13 october 2016Рапид Прогрес: Oceaneering International го намали времето за проектирање со 40% со Solidworks PDM Professional

   Брзиот раст на една компанија со илјадници вработени во целиот свет создава голем број предизвици поврзани со развојот на понудените производи. За да ги пречекаат и да ги задржат темпата на раст има потреба од соодветен систем за управување на производствените податоци. Од фирма Рапид Прогрес презентираат за BalkanEngineer.com пример како користењето на одлуките на Solidworks за интегрирано проектирање, симулација и управување на производни податоци ефикасно ги совладува предизвиците пред глобална организација за развој.

  • 22 september 2016Повелете на штандот на фирма Рапид Прогрес во хала 13 на Технички саем - Пловдив

   Водечката компанија од Пиринска Македонија Рапид Прогрес ќе земе учество во есенското издание на Меѓународниот технички саем - Пловдив, објавија пред Инженер.bg претставници на фирмата. Друштвото е специјализирано во понудата и имплементирањето на CAD, CAM, CAE, PDM системи и технички решенија за CNC комуникации (DNC и MDC) од водечки светски програмери. Фирмата е овластен дистрибутер на CAM системот ESPRIT.

  • 22 july 2016Рапид Прогрес е носител на престижно признание од Dassault Systèmes за Solidworks

   Фирмата Рапид Прогрес е носител на наградата „100% Solidworks Reseller Club“ од светската конференција на DS Solidworks - Solidworks World '2016, која се одржува секоја година во Далас, Тексас, САД, соопштија за BalkanEngineer.com од овластениот за македонскиот пазар препродавач на софтвер за 3D моделирање. Заедно со зголемување на нашето клиентско портфолио и афирмација на нашите партнерства, добивме признание за време на светската конференција на Dassault Systèmes SolidWorks, Solidworks World '2016“, појаснија од Рапид Прогрес.

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 29 april 2021Теси се вклучи со сопствена програма во живо од Софија во изданија оваа година на саемите ISH Digital и MCE Milano

  Два од најголемите саеми во светот од областа на инсталации во згради, инфраструктура и енергетска ефикасност се одржаа целосно онлајн оваа година, поради состојбата со распространувањето на COVID-19. Сепак, ова не ги направи помалку интересни. ISH Digital 2021 и Mostra Convegno Expocomfort 2021 го привлекоа вниманието на специјалисти од целиот свет со нивните уникатни дигитални програми. Учесник во нив беше и докажаниот бугарски производител на бојлери и апарати за домаќинства Теси.

 • 26 april 2021Системи за дојава на пожар на Телетек Електроникс гарантираат заштита на 125 објекти на банка Пиреос во Грција

  „И покрај сериозната конкуренција од многу етаблирани меѓународни производители на опрема за дојава на пожар, Телетек Електроникс успеа да го добие менаџментот на финансиската институција со своите сигурни и докажани решенија со оптимални технички параметри, гарантна услуга и не на последно место, со сериозни препораки од многуте реализирани од нас проекти“, објаснија од компанијата. Почетокот на проектот беше даден уште во 2019 година и досега тој опфаќа веќе 125 гранки на Пиреос, лоцирани на територијата на Северна Грција.

 • 16 april 2021Дребонзи со наклонети водилки според максималната должина на обработка на РАИС – прецизни и високопродуктивни

  Докажаната бугарска компанија РАИС е специјализирана за производство на машини за сечење и обработка на метали. Таа нуди широк спектар на дребонзи со наклонети водилки, кои можат да бидат избрани според максималниот дијаметар за обработка, максималната должина за обработка (максимален од по Z оската) од типот на водилка. „Развиваме разновидни машини во однос на максималниот од по оската Z. Се стремиме нашите клиенти секогаш да имаат избор и да го добиваат најдоброто што им е потребно", коментираа од РАИС за BalkanEngineer.com.

 • 09 april 2021Филкаб: Ние нудиме производи и целосни решенија за осветлување за отворен простор и за различни згради

  Водечката бугарска трговска, производствена и инженеринг компанија Филкаб има исклучително обемно портфолио на производи, од кои дел се производи за осветлување на станбени, трговски, јавни и индустриски згради, како и решенија за осветлување на улици и паркови. Широкиот асортиман на артикли е поделен на неколку групи на производи - извори на светлина, опрема за стартување и регулирање за осветлување, расветни тела, столбови и испусти за осветлување на улици и паркови.

 • 22 march 2021Хотел Titanic во Берлин овозможува неспоредлив комфор со решенијата за греење на Oventrop

  Велат дека Берлин секогаш вреди да се посети. Сепак, оние што бараат автентичност и класика не би биле задоволни со сместување било каде. Од 2015 година, тие го имаат на располагање хотелот Titanic, кој претходно служел како декор за Германската државна опера. Денес ќе ѕирнеме зад кулисите на импресивната зграда за да дознаеме повеќе за инсталациите што гарантираат удобност и првокласно доживување за гостите на хотелот. Наши водичи се специјалистите од бугарската канцеларија на Oventrop.

 • 19 march 2021Поголема продуктивност и забрзани процеси на работа со индустриската компјутерска кутија на Неон.БГ

  „Како одговор на потребите на индустриските компании, тимот за развој на Неон.БГ разработи индустриска компјутерска кутија. Таа е наменета за составување матични плочи ATX, MINI и MICRO ATX. Освен фактот дека во неа можат да се составуваат сите видови плочи, неговото куќиште има соодветно место за монитор со големина помеѓу 17 и 24", како и погодна позиција за додатоците, глувчето и тастатурата", соопштија од докажаната бугарска компанија за производство, инженеринг и трговија Неон.БГ.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 27 april 2021Четири балкански метрополи се натпреваруваат за „Зелена престолнина 2023“

  Софија, Белград, Скопје и Загреб се меѓу учесниците во натпреварот „Европска награда за зелена престолнина 2023“ (EGCA), организирана од Европската комисија. Главните градови на Бугарија, Србија, Северна Македонија и Хрватска ќе се натпреваруваат за наградата, заедно со Измир и Газиантеп (Турција), Каљари (Италија), Даблин (Ирска), Гдањск, Краков, Ржезов и Варшава (Полска), Хелсингборг (Шведска), Кошице (Словачка), Логроњо (Шпанија) и Талин (Естонија).

 • 26 april 2021Berry City Courier – ново име за градска испорака во Софија

  Berry City Courier е микс од логистичка и софтверска компанија која има амбиции да го освои пазарот за градска испорака во Софија до крајот на годината. Целта на компанијата е да го олесни процесот на испорака со тоа што ќе ја направи целосно автоматска, дозна BalkanEngineer.com од интервју со основачот и извршен директор на Berry City Courier Виктор Ерменков за ТВ Блумберг. Софтверските инженери на компанијата успеаја да создадат платформа која е целосно автоматизирана. Целиот процес од поднесување на барање до обработка и испраќање до курир се остварува целосно автоматски.

 • 21 april 2021Miele инвестира 4 милиони евра во својата фабрика во Романија

  Германската групација Miele, специјализирана за производство на апарати за домаќинство, ќе инвестира уште 4 милиони евра во 2021 година за опрема во својата фабрика за производство на компоненти за апарати за домаќинство во град Брашов, Централна Романија, дознава BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Покрај тоа, Miele ќе започне со изградба на нова производствена хала со поврзан деловен простор во Брашов. Инвестицијата е продолжение на среднорочните и долгорочните планови за развој на компанијата, при што новите простории ќе бидат готови на крајот на 2023 година.

 • 19 april 2021Бугарскиот софтвер Evalato со платформа за виртуелни настани

  Бугарскиот софтвер за организирање награди и конкурси Evalato веќе обезбедува платформа од нова генерација за организирање на виртуелни настани. Решението е специјално развиено за саеми, изложби за кариера, настани за вмрежување b2b, бренд активации и други настани каде се бара наменска и ефективна врска помеѓу учесниците. Платформата на Evalato поддржува бугарски јазик и бугарска валута, како и над 40 јазици и повеќе од 160 валути. Клиенти на Evalato вклучуваат организации како Обединетите нации, WWF, Ројтерс, Zeiss, Црвениот крст, Vodafone и илјадници корисници ширум светот.

 • 14 april 2021Северна Македонија инвестира во ЛНГ терминалот во Александрополис

  Македонските државни компании Национални енергетски ресурси (НЕР) и ЕСМ потпишаа Меморандум за соработка за инвестиции во проектот за изградба на пловен терминал за течен природен гас (ЛНГ) и гасна централа во близина на град Александрополис во Грција, дозна BalkanEngineer.com од SeeNews .com. Северна Македонија планира да инвестира повеќе од 380 милиони евра во 25% удел во електраната со моќност од 800 MW и 370 милиони евра во 10% удел во терминалот за течен природен гас, изјави премиерот на земјата Зоран Заев на прес-конференција, качена на YouTube каналот на владата на Северна Македонија.

 • 12 april 2021Dronamics лансира авио линии за товарни дронови

  На 31 март 2021 година, бугарскиот стартап Dronamics, специјализиран за развој и експлоатација на автономни беспилотни авиони, објави дека лансира авио линии за товарни дронови Dronamics Airline со правни лица во Ирска, Канада и Австралија, дозна BalkanEngineer.com од TheRecursive.com. Трите компании се регистрирани во овие земји поради усовршените регулативи за беспилотни летала, но и затоа што ова се региони каде што ќе се опслужуваат првите клиенти на Dronamics во областа на електронската трговија, фармацијата и логистиката на резервни делови.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 29 april 2021Кинескиот производител Mei Ta планира нови инвестиции во Србија

  Кинескиот производител на делови за автомобили и мотоцикли Mei Ta планира нови инвестиции во индустриската зона во Бариќ, општина Обреновац, Србија, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Првичната идеја на раководството на Mei Ta беше да се изгради во Бариќ најголемиот логистички центар на компанијата во Европа. На овој начин, целата логистика потребна за производството на континентот ќе биде лоцирана на едно место. Подоцна, тие размислуваат и за изградбата на трета фабрика поради зголемување на производството. И за двете опции се уште се разговара.

 • 28 april 2021Chipita ја проширува својата фабрика во Букурешт

  Грчката компанија Chipita, лидер во производството и дистрибуцијата на прехранбените производи 7Days, Finetti и Chipicao, ја проширува за 60% производствената површина на својата фабрика во Clinceni, близу Букурешт, дозна BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Проектот започна во 2008 година. Во моментов, фабриката на Chipita во Clinceni е сместена во две згради со вкупна површина од околу 25.000 метри квадратни. Во претпријатието се произведуваат кроасани, закуски, производи од брашно и други, кои носат годишна продажба на грчката компанија во износ од над 100 милиони евра.

 • 22 april 2021Бугарија и Северна Македонија дискутираа за железничките врски меѓу земјите

  Генералниот директор на Бугарската национална компанија „Железничка инфраструктура“ (НКЖИ) Красимир Папукчијски ја прими делегацијата на „Македонски железници - Инфраструктура,“ предводена од новиот генерален директор на компанијата г-дин Хари Локвенец, дозна BalkanEngineer.com од изјавата на НКЖИ. На средбата беа презентирани фазите на проектирање на железничката врска меѓу двете земји, со акцент на проектот за изградба на граничниот тунел на планинскиот превој Деве Баир.

 • 20 april 2021Белград е финалист на конкурс за одржлива градска мобилност

  Белград се квалификуваше на финалето на натпреварот за најдобар план за одржлива градска мобилност, дел од натпреварот во рамките на Европската недела на мобилност 2020 година. Меѓу финалистите е и шпанскиот град Билбао, како и францускиот град Гренобл, кој беше прогласен за „Зелена престолнина на Европа“ за 2023 година. Во моментов, Белград има околу 100 км велосипедски ленти, а целта на Планот е да се изградат уште 400 км до 2030 година. Во тек е имплементација на заеднички проект со компанијата Siemens, според кој до 2023 година ќе бидат инсталирани „паметни“ семафори на 322 крстосници во градот.

 • 15 april 2021Претстои изградбата на два нови аеродроми во Србија

  Во Србија ќе бидат изградени два нови аеродрома - во близина на град Добановци и град Нови Сад, станува јасно од Просторниот план на земјата за периодот 2021 - 2035 година. Со оглед на просторните ограничувања на моменталната локација на аеродромот во главниот град Белград, новиот аеродром во близина на Добановци се очекува да биде изграден на 10 километри западно од аеродромот Никола Тесла и на 24 километри од Белград, покрај автопатот Е70. Аеродромот во близина на Нови Сад ќе се наоѓа на околу 15 километри југоисточно од градот, веднаш до автопатот А1, и ќе зафаќа површина од околу 300 ха.

 • 13 april 2021Канадската Armstrong преместува дел од своето производство во Романија

  Канадската групација Armstrong Fluid Technology, производител на пумпи за грејни, ладилни, санитарни и системи за водоснабдување, префрли дел од своето производство од други европски земји во својата романска фабрика во Џимболија, округ Тимис. Компанијата го прошири производствениот капацитет на фабриката во Романија, а производите произведени во земјата веќе им служат на клиентите на групацијата низ целиот свет. Процесот на интеграција вклучува и преместување на производството на пумпи од Унгарија во Романија. На глобално ниво, компанијата има над 1.200 специјалисти кои работат во осум производствени бази на 4 континенти.

Види ги сите »