Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

СолТех ДООЕЛ

СолТех ДООЕЛ

http://www.soltec.bg/

СолТех е водечки снабдувач на Балканот, кој нуди комплексни решенија – од проектирањето, низ инструментално екипирање и инструментите, до производството на детали и јазли.

 

СолТех е официјален претставник на германскиот производител HOFFMANN GROUP – водечката европска компанија за висококвалитетни инструменти со своите брендови Garant и Holex. Покрај нив се нудат производите на над 500 од водечките производители во светот меѓу кои: AMF, ATISTELLRAM, BISON, DICK, EWS, HAZET, HELICOIL, KELCH, KNIPEX, KOMET, KYOCERA, LEICA, LOCTITE, LUKAS, MAHR, 3M, MITUTOYO, NOGA, PARAT, SWISSTOOLS, PFERD, PLANOLITH, PRESSOL, RENISHAW, ROEHM, ROTHENBERGER, SECO, STAHLWILLE, TYROLIT, UVEX, VALLORBE, VSM, WERA, WIHA, YALE, ZARGES и др. Широкиот спектар вклучува монолитни и составни алати за сечење, помошни и мерни инструменти, брусилки и алати за сечење, рачен алат, индустриски мебел, електричен алат и инвентар и др. Во комбинација со инструментите и опремата од HOFFMANN GROUP можеме да му понудиме на клиентот стратегии за обработка со оптимални режими на работа.

 

Од јануари 2013 година фирмата е официјален дистрибутер на SIEMENS PLM.

 

Од крајот од 2014 година СолТех е официјалниот претставник на данскиот производител на колаборативни роботи UNIVERSAL ROBOTS.

 

Друштвото обезбедува различни можности за реални тестови и решенија на широк спектар од индустриски задачи. Компанијата ги претставува своите интегрирани решенија за интелигентно производство под брендот „Фабрика 4.0“, инспириран од концептот за Industry 4.0, или Четвртата индустриска револуција  врвот во обработката на информации.

Контакти

Трговска канцеларија

Адреса: Бугарија, гр. Пловдив 4000, Пазарџишко шосе, 6-ти километар

Телефон: +359 32 500 425, +359 877 707 954

E-mail: sales@soltec.bg

Партнери

Материјали за СолТех ДООЕЛ

 • 1
 • 2
  • 14 august 2019Како производствената автоматизација може да ги намали несреќите при работа во услови на Industry 4.0

   Меѓу најголемите предизвици со кои се соочуваат производителите се тешкотиите при пронаоѓање на соодветни специјалисти за нивната активност. Неодамнешните студии потврдуваат дека наоѓањето на квалификуван персонал денес останува проблем број 1 за индустријата. Сепак, според едно неодамнешно истражување на пазарот, нема изгледи ситуацијата набргу да се подобри и се очекува повеќе од половина од 4,6 милиони нови работни места во производството да останат непополнети.

  • 06 june 2019СолТех – партнер на бизнисот во процесот на дигитализација – одбележува 10 години на пазарот

   СолТех ДООЕЛ навршува 10 години! А дали има подобро место за прослава на годишнината од големиот меѓународен саем MachTech & InnoTech? Во рамките на техничкиот форум во 2019 година етаблираната бугарска компанија ги израдува сите свои гости и партнери со специјална презентација на тема Manufacturing 4.0 – A guide to success, томбола со награди и атрактивен штанд. „„Optimize. Strategize. Digitalize“ – ова е мотото под кое помина нашето учество оваа година“, изјавија од СолТех.

  • 24 april 2019СолТех го прослави својот 10-годишен јубилеј со томбола и семинар за време на саемот MachTech 2019

   Во 2019 година меѓу докажаните компании-учесници на саемот MachTech & InnoTech Expo, со својата темелна специјализација во автоматизацијата и дигитализацијата на индустриското производство, повторно беше фирма СолТех ДООЕЛ. Салите на Интер Експо Центар – Софија, Бугарија, отворија врати за специјализираниот форум од 15 до 18 април, а на штанд А7 во сала 3 специјалистите на Солтех открија пред гостите какви се клучните предности на Индустрија 4.0.

  • 05 october 2017Солтех раскажа за најновите трендови во Industry 4.0 на специјализиран семинар во Бугарија

   Компанијата Солтех беше организатор на специјализиран семинар на тема „Вашата Фабрика 4.0: Теоријата во пракса“. Како дел од Меѓународниот технички саем 2017, на настанот се собраа голем број експерти и слушатели во економската зона во близина на град Пловдив. „Ги запознавме гостите со интересни и разновидни теми поврзани со брзото воведување на Industry 4.0 во Бугарија. Заедно со нашите партнери од Полимета-Ц и Blaser, ги презентиравме најновите трендови, производи и индустриски решенија со различни области на примена“, раскажаа специјалистите.

  • 07 september 2017Солтех: Научете како да програмирате роботи само за 87 минути со бесплатната онлајн обука на UR Academy

   Компанијата Universal Robots (UR), лидер на пазарот во областа на колаборативни роботи, создаде онлајн академија за програмирање на роботи Universal Robots Academy. Платформата вклучува различни практични модули за обука кои се бесплатни и отворени за секој, нудејќи интересни и практични интерактивни симулации, соопштија за BalkanEngineer.com од фирма СолТех ДООЕЛ, партнер на UR. UR академијата опфаќа 6 модули за обука со вкупно времетраење од 87 минути кои ја градат основната обука за програмирање на роботи на UR.

  • 12 july 2017СолТех: Колаборативни роботи UR10 – во срцето на индустриските процеси на Continental, редуцирајќи го за 50% времето

   Мултинационалниот гигант Continental е меѓу најроботските шпански производители и пионер во пристапот кон Индустрија 4.0. „Во минатата 2016 година групацијата одлучи да спроведе неколку колаборативни роботи UR10 на Universal Robots, со што да го автоматизира процесот на производство на печатени електронски плочи, намалувајќи го времето помеѓу операциите на половина – од 40 на 20 минути“, раскажаа за BalkanEngineer.com од фирма СолТех ДООЕЛ, која нуди решенија на Universal Robots за македонскиот пазар.

  • 05 may 2017Иновативен дискусионен формат и визијата за Фабрика 4.0 го наградија учеството на СолТех на MachTech 2017

   Последователното учество на фирма СолТех ДООЕЛ на специјализираниот технички саем MаchTech 2017, што се одржа во бугарскиот главен град Софија, стави акцент на иновативен дискусионен формат под слоганот „Вашата Фабрика 4.0: Дијалог со експерти“. Компанијата, комплексен снабдувач на решенија, од проектирањето до производството, го посвети својот настап на форумот на концептот Фабрика 4.0. Акцентите на штандот вклучуваа разработки на водечките партнери на СолТех - Universal Robots, Siemens PLM и Hoffmann.

  • 06 march 2017СолТех: Зошто Индустрија 4.0 доаѓа со своите предизвици, но и со нови можности и шанси за развој на човечкиот интелект?

   Користењето на роботи е широко распространето во индустријата, но во последниве години трендовите покажуваат дека користењето и потребата од ваква техника веќе сериозно навлегува и во услужниот сектор. Во новата реалност местото на роботизацијата и модерната технологија е неизбежен дел од овој нов мега тренд кој е белег на Industry 4.0 и развојот на Интернет на нештата (IoT). Јапонија, Кина, САД и Германија се водечки во имплементирањето на хуманоидни роботи во хотели, продавници и ресторани и една од главните причини за ова е дека на тој начин драстично се намалуваат трошоците за персонал.

  • 18 january 2017СолТех: За универзалните роботи и колаборативни роботи на Universal Robots

   Водечкиот производител на роботи и комплетни роботски системи Universal Robots пред 8 години го продаде својот прв колаборативен робот или како што беше наречен - кобот. При тоа многу пред терминот за оваа класа роботи да се здобие со популарност во светот на роботизацијата и автоматизацијата, раскажуваат за BalkanEngineer.com од фирма СолТех ДООЕЛ, официјален претставник за Македонија на компанијата. „Пазарот на колаборативни роботи, кој веќе е со 50% раст за 2016 година е сегментот со најбрз развој од индустриската роботика. Очекувањата се тој да обезбеди глобални приходи од 3 милијарди долари до почетокот на 2020 година“, споделија уште од компанијата.

 • 1
 • 2

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 04 march 2021Тони Димитриевски од ЕУРОЕДИЛ: „За нашата компанија машините на FANUC се избор број еден“

  ЕУРОЕДИЛ-ХОЛДИНГ ДООЕЛ е македонска компанија, основана од Управителот и Генерален менаџер Ракип Рамаданоски во 2004 година со седиште во Скудрине, општина Маврово-Ростуше. Во интервјуто, инженер Тони Димитриевски, раководител на алатниот погон ОИТР Алатница во ЕУРОЕДИЛ-ХОЛДИНГ, го споделува своето долгогодишно искуство со машините FANUC и намерите на компанијата да ја обнови опремата со нови модели на јапонскиот технолошки лидер.

 • 26 february 2021Либхер-Хаусгерете Марица произведе рекордни 1 милион апарати

  Со нов рекорд во производството на ладилници и замрзнувачи заврши .јубилејната 2020 година за Либхер-Хаусгерете Марица. Минатата година бугарската компанија, која прослави 20-годишен јубилеј, го регистрираше својот еден милион производ за годинава. Прогнозите на Либхер-Хаусгерете Марица за годишно производство од 844,000 единици беа побиени кога, како резултат на зголемената побарувачка, на 19 декември 2020 година, излегува од производство милионитиот фрижидер со замрзнувач со импресивен дизајн на британска телефонска говорница од ограничената серија London Calling.

 • 19 february 2021H3 – прецизен футер со висока стабилност – развиено од инженерите на РАИС

  Футерот H3 постигнува 10.000 вртежи во минута и е решен конструктивно со прецизен пренос со ремен и вградени прецизни хибридно-керамички лежишта за да се постигне помала термичка експанзија и ниски вибрации. „За да се подобрат резултатите при длабоко дупчење и стружење, системот за ладење на футерот може да се надополни со решение за ладење преку алатката, што доведува до подобар квалитет на финалниот производ и заштедува време на обработка“, коментираа за BalkanEngineer.com од РАИС.

 • 11 february 2021Можете да ја добиете борбата со бигорот со помош на бојлерите Tesy Anticalc - сега со нов, дури и поелегантен дизајн

  „Бојлерите од семејството Anticalc се разработени за долгорочно и сигурно работење без проблеми во региони со тврда, високо минерализирана и/или агресивна вода. А сега тие имаат нов, дури и постилски дизајн“, соопштија од компанијата за BalkanEngineer.com. Тие се создадени во согласност со највисоките европски безбедносни стандарди и барања за квалитет. Благодарение на сувиот грејач, бојлерите обезбедуваат сигурна работа на апаратот во тврди и агресивни води.

 • 28 january 2021Унисист Лаборатории со нов сертификат за акредитација за калибрација на средства за мерење

  Унисист Лаборатории ДОО. доби нов сертификат за акредитација од Извршната агенција „Бугарска служба за акредитација“. Лабораторијата е овластена да проверува средства за мерење на електрични големини, волумен и потрошувачка. Основана е во 1997 година и е една од првите лаборатории со ваква специјализација во Бугарија. „Во изминатите години ја докажавме нашата висока техничка компетентност како водечка лабораторија“, коментираа од компанијата за BalkanЕngineer.com.

 • 25 january 2021SpaceCAD: Колаборативната автоматизација со решенија на OnRobot ги изедначува условите за сите производители

  „Решенијата OnRobot им помагаат на малите и средни производители да ги оптимизираат своите процеси за да го развиваат својот бизнис со поголема флексибилност, поголема продуктивност и подобрен квалитет. Колаборативната автоматизација ги изедначува условите за сите производители и бидејќи роботите стануваат полесни за купување и имплементација, тие стануваат важен елемент за прилагодување кон широк спектар на примена“, изјавија од SpaceCAD за BalkanEngineer.com.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 04 march 2021Chaos Group ги проширува своите производи и услуги

  Chaos Group ќе го прошири своето присуство во областа на технологии за компјутерска графика. Новите решенија на Chaos Group вклучуваат технологија за обработка и пристап до слики во реално време Chaos Vantage, V-Ray Vision, услуга за лесна и брза онлајн обработка на слики Chaos Cloud, онлајн платформата со 3D модели и висококвалитетни материјали Chaos Cosmos, како и и многу други предлози за потрошувачите. Покрај тоа, Chaos Group го менува идентитетот на својот бренд и сега ќе работи под името Chaos. Новиот визуелен идентитет на компанијата и производите е развиен со помош на британската агенција Uniform.

 • 01 march 2021Северна Македонија гради магистрални гасоводи

  Оваа година ќе заврши изградбата на нагистралните гасоводи од град Скопје до град Гостивар и од град Неготино до град Битола во Северна Македонија, дозна BalkanEngineer.com од Мета.мк. Покрај тоа, претстојат нови проекти за интерконекција со Грција, Косово и Србија. Ова го изјавија министерот за транспорт и врски на Северна Македонија Благој Бочварски и директорот на Националните енергетски ресурси Бајрам Реџепи, кои заедно со заменик министерот за транспорт и врски Беким Реџепи извршија увид во изградбата на магистралниот гасовод Скопје-Тетово-Гостивар. Инвестицијата во делницата изнесува 29 милиони евра.

 • 24 february 2021Романија објави раст од 16% во градежништвото во 2020 година

  Обемот на градежни активности во Романија се зголемил за 15,9% во 2020 година. Двоцифрени стапки на раст се забележуваат во сите три сектори - станбен, нестанбен и градежен инженеринг, дозна BalkanEngineer.com од веб-страницата на Romania-Insider.com. Податоците се од Националниот статистички институт на земјата. Изградбата на нестанбени згради, како што се канцеларии и трговски центри, во Романија регистрира помал раст - од 10,9%, за сметка на станбениот сегмент, кој покажа раст од 17,8%. Обемот на капитални поправки се зголемил за 46%, а активностите за одржување се зголемиле за 24,4%.

 • 22 february 2021Бугарски проекти се номинирани за Mies van der Rohe Award

  Осум бугарските проекти се номинирани за наградите на Европската унија за современа архитектура Міеѕ vаn dеr Rоhе Аwаrd, дозна BalkanEngineer.com од Gradat.bg. Наградите имаат за цел да го популаризираат квалитетот на европската архитектура и односите во ЕУ и светот, како и да ја истакнат улогата на архитектурата за заедничката европска култура. Номинациите беа одбрани од Комората на архитекти во Бугарија, Сојузот на архитекти во Бугарија, арх. Вјара Жељазкова, во својство на независен меѓународен експерт и проф. д-р арх. Георги Георгиев - раководител на Катедра „Архитектура“ во Нов бугарски универзитет.

 • 17 february 2021Србија усвои стратегија за научен и технолошки развој

  Министерството за образование, наука и технолошки развој на Србија објави дека владата на земјата усвои Стратегија за научен и технолошки развој на Србија за периодот 2021-2025 година, со наслов „Моќта на знаењето“, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Стратегијата има за цел да даде можност за го забрзување на развојот и интеграцијата на земјата во Европското пространство на истражување преку надградба на системот за научни технологии и иновации. Планирани се инвестиции во нови научно-технолошки паркови, центри за врвни достигнувања и институти.

 • 15 february 2021Продолжуваат активностите во рамките на проектот БРТ систем во Скопје

  Македонската престолнина Скопје ќе ги добие во март годинава прелиминарниот проект и придружната документација за првата линија на идниот систем од брз иавтобуски линии (БРТ) во градот. Првата линија ќе биде со должина 12,81 км и ќе се состои од 21 автобуска постојка и 2 автобуски терминали. Првата транша од заемот за проектот, што ќе ја додели Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), изнесува 47,6 милиони евра. Средствата ќе бидат искористени за подготовката на главниот проект, изградбата на првата линија, како и за идни депа, реконструкција на булевари и улици по должина на трасата.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 05 march 2021Продолжуваат преговорите за новата фабрика на Nidec во Србија

  Продолжуваат преговорите со претставници на јапонската компанија Nidec за инвестиции на компанијата во град Нови Сад, Србија. Потенцијалните локации за идниот производствен капацитет на Nidec беа разгледани со градоначалникот на Нови Сад, Милош Вучевиќ. Во објава на својот профил на Инстаграм, Вучевиќ потсети дека инвестицијата ќе вреди скоро 2 милијарди долари, а компанијата планира да купи 25 хектари земја во индустриската зона Север 4. Покрај тоа, висококвалификувани специјалисти ќе бидат вработени во новата фабрика, во која ќе се произведат до 300.000 производи до 2023 година, додаде градоначалникот на Нови Сад.

 • 02 march 2021Rombat ќе произведува ќелии за акумулатори во фабриката во Букурешт

  Романскиот производител на акумулатори Rombat ќе започне со производство на ќелии за литиум-јонски автомобилски акумулатори во својата нова фабрика во Букурешт во втората половина на 2021 година, дозна BalkanEgnineer.com од сајтот Romania-Insider.com. Ќелиите ќе бидат доставени до партнерската компанија на Rombat - Prime Motors. Новиот главен извршен директор на Rombat, Алин Јоанес, посочи дека проектирањето на акумулатори за електрични автомобили е предизвик што му овозможува на Rombat да биде во чекор со глобалните технолошки достигнувања и да ги искористи новите можности на пазарот.

 • 25 february 2021Србија објави тендер за набавка на електрични возови

  Министерството за градежништво, транспорт и инфраструктура на Србија објави тендер за нарачка на три електрични возови што ќе сообраќаат на релација Белград-Нови Сад-Суботица. Според тендерската документација, возилата мора да имаат должина од 100 метри (± 5) и минимум 300 (± 5) седишта од прва и втора класа, да бидат опремени со греење и звучна изолација, надворешно и внатрешно LED осветлување, електрични врати на лизгање, тоалети за лица со посебни потреби, по два барови со апарати за топли пијалаци и можност за електронско плаќање, Wi-Fi поврзување, систем за резервации на места и друго.

 • 23 february 2021Северна Македонија ќе добие средства за енергетски проекти

  Македонската енергетска компанија Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) потпиша договор за грант од 2,4 милиони евра со германската банка за развој KfW. Износот ќе се инвестира во истражување и документација поврзани со проекти за обновлива енергија со проценета годишна моќност од 650 GWh. Договорот го отвора патот на контролираната од државната енергетска компанија во Северна Македонија да земе заем од 80,5 милиони евра за проекти, изјави премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев. За последните 20 години, Германија финансираше развојни проекти во Северна Македонија во вредност од над 500 милиони евра.

 • 18 february 2021Tesla ја отвори својата прва канцеларија во Романија

  Американската компанија Tesla ја отвори својата прва канцеларија во Романија. Таа се наоѓа во главниот град Букурешт. Компанијата планира да спроведе повеќе планови за инвестиции во земјата. Тие ќе вклучуваат изградба на нови станици за полнење на електрични автомобили Supercharger во неколку романски градови - Темишвар, Сибиу, Питешти и Букурешт. На списокот може да бидат и градовите Крајова и Браила. Tesla ќе направи слични инвестиции во соседните на Романија земји - Бугарија, Унгарија и Србија. Во септември 2019 година, основачот на Tesla и SpaceX, Елон Маск, објави на Твитер дека ќе се отвори подружница на Tesla во Романија.

 • 16 february 2021АЕЦ „Козлодуј“ потпиша договор со „Вестингхаус електрик“

  Бугарската нуклеарна централа „Козлодуј“ и компанијата „Вестингхаус Електрик“ - Шведска потпишаа договор за безбедносна анализа на блок 5 на АЕЦ „Козлодуј“ при имплементација на алтернативен вид нуклеарно гориво. Договорот го потпишаа извршниот директор на АЕЦ „Козлодуј“ Наско Михов и Азис Даг - потпретседател и управен директор на „Вестингхаус електрик“ - Шведска. Според зборовите на министерката за енергетика на Бугарија Теменужка Петкова, со потпишување на овој договор Владата исполнува еден од нејзините главни приоритети во енергетиката - оној за диверзификација на енергетските ресурси.

Види ги сите »