Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Адара Инженеринг ДООЕЛ

Адара Инженеринг ДООЕЛ

www.adara-bg.com

Адара Инженеринг ДООЕЛ е докажана европска трговска инженеринг компанија со дејност во областа на вакуум – пумпи и системи, водни пумпи и пумпни системи, специјални пумпи и ниско и средно напонска автоматика. Компанијата е официјален застапник за територијата на Македонија на германската компанија BUSCH – европски лидер на вакуум – пумпи и системи. Таа е увозник и партнер на светскиот пумпен концерн GRUNDFOS, а специјалните пумпи се на италијанскиот партнер на фирмата – ARGAL. Водечката компанија нуди уште техничките производи на германскиот производител Reflex.

 

Фирмата нуди и производи на француската компанија Schneider Electric, вклучително елементи за индустриска и станбена автоматизација, електрични табли за управување, контрола и заштита, поставување на фреквентни регулатори и софт стартери, програмирање на контролери и др.

 

Адара Инженеринг ДООЕЛ обезбедува сервис во гарантен и пост - гарантен период на сите производи и ја набавува на  своите клиенти потребната техничка документација, каталози и брошури, како и периодично организира презентации за производствените палети на уредите и новите производи.

Контакти

Централна канцеларија

Адреса: Бугарија, гр. Софија, населба Младост 1,  бул. "Андреј Сахаров", бл. 75А, стан 2

Телефон: 00 359 2/974 40 38; 00 359 2/974 49 38

E-mail: office@adara-bg.com

 

Адреса: Република Бугарска, град Варна, булевар "Владислав Варненчик" 312, кат 4, канцеларија 3

Телефон: 00359876 330 575

E-mail: milen@adara-bg.com

 

Канцеларија Стара Загора

Телефон: 00359876 963 880 

E-mail: ivan.ivanov@adara-bg.com

 

Канцеларија Русе

Телефон: 00359876 482 500

E-mail: denis@adara-bg.com

 

Канцеларија Бургас

Телефон: 00359876 963 878

E-mail: aisel@adara-bg.com

 

Канцеларија Пловдив

Адреса: Република Бугарска, град Варна, булевар "Дунав" 66

Телефон: 00359877 090 301 

E-mail: encho@adara-bg.com 

Партнери

Материјали за Адара Инженеринг ДООЕЛ

 • 1
 • 2
  • 23 october 2019Адара: Освен во мрежата за водоснабдување, Легионела се среќава и во кули за ладење, фонтани и велнес објекти

   Системите во зградите за ладна и топла вода се потенцијална средина за микробиолошки раст. Но, дали само водата од чешма крие ризик? Во денешниот материјал ќе разгледаме каде на друго место и зошто е можно да се развијат бактерии опасни по здравјето, вклучително и Легионела. И во потрага по вистината, BalkanEngineer.com се обрати за коментар кон тимот на Адара Инженеринг ДООЕЛ – докажана бугарска компанија во областа на пумпните решенија.

  • 23 april 2019Адара Инженеринг: Системот Oxiperm Pro обезбедува еден од „најнежните" пристапи во борба против Легионела

   Хотели, болници, спортски објекти, базени, спа центри, станбени и јавни згради – се грижиме насекаде водата што ја користиме да биде чиста, да ги исполнува потребните хигиенски барања и истовремено да е со добар вкус и без мирис и боја. Но, како може ова да се направи, имајќи предвид дека имено водата е најлогично место за развој на живи организми. Одговорот го дава етаблираната бугарска компанија Адара Инженеринг ДООЕЛ, специјализирана во секторот за опрема за вода и канализација и индустријата.

  • 05 september 2018Адара Инженеринг: GEA Hilge претстави Novalobe 60 – волуменска пумпа за течности со висок вискозитет

   За време на овогодинешното издание на меѓународниот саем за опрема за преработувачката индустрија Achema GEA акцентира врз проширената палета на големи волуменски пумпи на брендот Hilge, претставена од најновиот модел - Novalobe 60. „Пумпата, нарекувана уште „нежниот гигант“ е разработена специјално за течности со висок вискозитет и содржина на големи честички, а волуменот на нејзината комора е речиси двојно зголемен“, соопштија за BalkanEngineer.com од Адара Инженеринг ДООЕЛ.

  • 20 july 2018Адара Инженеринг: Argal најави деби за пазарот на пумпа со двојна дијафрагма Quantum

   „Во текот на изминатите неколку години инженерите на италијанската компанија Аргал работеа на разработување на нова палета на пумпи со двојна дијафрагма. И еве Quantum се веќе на пазарот, нудејќи подобри перформанси и зголемена продуктивност“, соопштија од докажаната фирма Адара Инженеринг ДООЕЛ. Новата палета на пумпи на италијанскиот производител е изработена целосно од еколошки материјали и може да се дефинира како 100% „зелено решение“ – од неговото производство до инсталацијата.

  • 22 march 2018Адара Инженеринг: Создадени за високи хигиенски барања, GEA Hilge Durietta се веќе дел од нашето портфолио

   Уште една висококвалитетна понуда, со која компанијата Адара Инженеринг ДООЕЛ го прошири своето портфолио, се центрифугалните пумпи GEA Hilge Durietta. „Сигурни и компактни, пумпите од серија Durietta се дел од интелигентната линија на производи на GEA. Етаблирана како меѓународен производител и снабдувач на решенија за опрема за различни индустрии, компанијата е нашиот најнов партнер“, изјавија за BalkanEngineer.com од докажаната трговска и инженерска компанија.

  • 23 january 2018Адара Инженеринг: GEA Hilge MAXA се проектирани да работат со течности со висока содржина на цврсти честици

   Докажаното трговско друштво Адара Инженеринг ДООЕЛ е официјален партнер на германскиот производител на опрема за прехранбената и фармацевтската индустрија GEA. Компанијата нуди широк спектар на машини и комплетни технолошки решенија, при што дел од нејзиниот асортиман се специјалните индустриски пумпи од брендот Hilge. „Еден од предлозите на GEA е моделот Hilge MAXA - едностепена центрифугална пумпа погодна за тешки индустриски примени“, соопштија за BalkanEngineer.com од Адара Инженеринг.

  • 31 october 2017Адара Инженеринг: RTМ фиберглас ги прави специјалните пумпи на Argal отпорни на корозивни течности

   Морска вода, силно корозивни течности и тешки индустриски услови - од Адара Инженеринг ДООЕЛ имаат решение за пумпи кои ќе им одолеат на овие работни средини. Од компанијата ги презентираат пумпите Argal направени од фиберглас, добиен со модерна и висококвалитетна технологија која не допушта и најмал компромис со квалитетите на материјалот. За да ги изработат пумпите од серија Saturn, нашите партнери Argal од Италија го користат така наречениот RTM процес за производство на фиберглас, кој му дава извонредни физичко - хемиски карактеристики на материјалот.

  • 06 september 2017Адара Инженеринг: Вакуумска опрема на Busch специјално дизајнирана за процесите за обработка на пластика

   Стотици илјади пластични производи се произведени врз основа на современи технологии со високи перформанси кои бараат континуирано подобрување на опремата. Токму таквата опрема во областа на вакуумската технологија ја нуди и германскиот производител на вакуумски решенија Busch. „Во богатото портфолио на Busch е достапна опрема за сите методи за обработка на пластика, вклучувајќи мешање, екструдирање, топлинско формирање, леење под притисок и рециклирање“, изјавија за BalkanEngineer.com од докажаната компанија Адара Инженеринг.

  • 11 july 2017Адара Инженеринг објави партнерство со перспектива за македонските клиенти

   Адара Инженеринг ДООЕЛ докажан снабдувач на производи и решенија во областа на вакуумските, водните и специјалните пумпи и пумпни системи за Македонија, веќе е партнер со германската компанија GEA, специјализирана за производство на машини и опрема за прехранбената, фармацевтската и други индустрии. „Ќе ја фокусираме нашата нова соработка во понудата и развојот на трговската мрежа на пумпи со марката Hilge, сопственост на GEA“, соопштија за BalkanEngineer.com од компанијата. GEA е еден од најголемите снабдувачи на технолошки решенија за индустрии како производство на храна, хемија и итн.

 • 1
 • 2

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 29 april 2021Теси се вклучи со сопствена програма во живо од Софија во изданија оваа година на саемите ISH Digital и MCE Milano

  Два од најголемите саеми во светот од областа на инсталации во згради, инфраструктура и енергетска ефикасност се одржаа целосно онлајн оваа година, поради состојбата со распространувањето на COVID-19. Сепак, ова не ги направи помалку интересни. ISH Digital 2021 и Mostra Convegno Expocomfort 2021 го привлекоа вниманието на специјалисти од целиот свет со нивните уникатни дигитални програми. Учесник во нив беше и докажаниот бугарски производител на бојлери и апарати за домаќинства Теси.

 • 26 april 2021Системи за дојава на пожар на Телетек Електроникс гарантираат заштита на 125 објекти на банка Пиреос во Грција

  „И покрај сериозната конкуренција од многу етаблирани меѓународни производители на опрема за дојава на пожар, Телетек Електроникс успеа да го добие менаџментот на финансиската институција со своите сигурни и докажани решенија со оптимални технички параметри, гарантна услуга и не на последно место, со сериозни препораки од многуте реализирани од нас проекти“, објаснија од компанијата. Почетокот на проектот беше даден уште во 2019 година и досега тој опфаќа веќе 125 гранки на Пиреос, лоцирани на територијата на Северна Грција.

 • 16 april 2021Дребонзи со наклонети водилки според максималната должина на обработка на РАИС – прецизни и високопродуктивни

  Докажаната бугарска компанија РАИС е специјализирана за производство на машини за сечење и обработка на метали. Таа нуди широк спектар на дребонзи со наклонети водилки, кои можат да бидат избрани според максималниот дијаметар за обработка, максималната должина за обработка (максимален од по Z оската) од типот на водилка. „Развиваме разновидни машини во однос на максималниот од по оската Z. Се стремиме нашите клиенти секогаш да имаат избор и да го добиваат најдоброто што им е потребно", коментираа од РАИС за BalkanEngineer.com.

 • 09 april 2021Филкаб: Ние нудиме производи и целосни решенија за осветлување за отворен простор и за различни згради

  Водечката бугарска трговска, производствена и инженеринг компанија Филкаб има исклучително обемно портфолио на производи, од кои дел се производи за осветлување на станбени, трговски, јавни и индустриски згради, како и решенија за осветлување на улици и паркови. Широкиот асортиман на артикли е поделен на неколку групи на производи - извори на светлина, опрема за стартување и регулирање за осветлување, расветни тела, столбови и испусти за осветлување на улици и паркови.

 • 22 march 2021Хотел Titanic во Берлин овозможува неспоредлив комфор со решенијата за греење на Oventrop

  Велат дека Берлин секогаш вреди да се посети. Сепак, оние што бараат автентичност и класика не би биле задоволни со сместување било каде. Од 2015 година, тие го имаат на располагање хотелот Titanic, кој претходно служел како декор за Германската државна опера. Денес ќе ѕирнеме зад кулисите на импресивната зграда за да дознаеме повеќе за инсталациите што гарантираат удобност и првокласно доживување за гостите на хотелот. Наши водичи се специјалистите од бугарската канцеларија на Oventrop.

 • 19 march 2021Поголема продуктивност и забрзани процеси на работа со индустриската компјутерска кутија на Неон.БГ

  „Како одговор на потребите на индустриските компании, тимот за развој на Неон.БГ разработи индустриска компјутерска кутија. Таа е наменета за составување матични плочи ATX, MINI и MICRO ATX. Освен фактот дека во неа можат да се составуваат сите видови плочи, неговото куќиште има соодветно место за монитор со големина помеѓу 17 и 24", како и погодна позиција за додатоците, глувчето и тастатурата", соопштија од докажаната бугарска компанија за производство, инженеринг и трговија Неон.БГ.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 27 april 2021Четири балкански метрополи се натпреваруваат за „Зелена престолнина 2023“

  Софија, Белград, Скопје и Загреб се меѓу учесниците во натпреварот „Европска награда за зелена престолнина 2023“ (EGCA), организирана од Европската комисија. Главните градови на Бугарија, Србија, Северна Македонија и Хрватска ќе се натпреваруваат за наградата, заедно со Измир и Газиантеп (Турција), Каљари (Италија), Даблин (Ирска), Гдањск, Краков, Ржезов и Варшава (Полска), Хелсингборг (Шведска), Кошице (Словачка), Логроњо (Шпанија) и Талин (Естонија).

 • 26 april 2021Berry City Courier – ново име за градска испорака во Софија

  Berry City Courier е микс од логистичка и софтверска компанија која има амбиции да го освои пазарот за градска испорака во Софија до крајот на годината. Целта на компанијата е да го олесни процесот на испорака со тоа што ќе ја направи целосно автоматска, дозна BalkanEngineer.com од интервју со основачот и извршен директор на Berry City Courier Виктор Ерменков за ТВ Блумберг. Софтверските инженери на компанијата успеаја да создадат платформа која е целосно автоматизирана. Целиот процес од поднесување на барање до обработка и испраќање до курир се остварува целосно автоматски.

 • 21 april 2021Miele инвестира 4 милиони евра во својата фабрика во Романија

  Германската групација Miele, специјализирана за производство на апарати за домаќинство, ќе инвестира уште 4 милиони евра во 2021 година за опрема во својата фабрика за производство на компоненти за апарати за домаќинство во град Брашов, Централна Романија, дознава BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Покрај тоа, Miele ќе започне со изградба на нова производствена хала со поврзан деловен простор во Брашов. Инвестицијата е продолжение на среднорочните и долгорочните планови за развој на компанијата, при што новите простории ќе бидат готови на крајот на 2023 година.

 • 19 april 2021Бугарскиот софтвер Evalato со платформа за виртуелни настани

  Бугарскиот софтвер за организирање награди и конкурси Evalato веќе обезбедува платформа од нова генерација за организирање на виртуелни настани. Решението е специјално развиено за саеми, изложби за кариера, настани за вмрежување b2b, бренд активации и други настани каде се бара наменска и ефективна врска помеѓу учесниците. Платформата на Evalato поддржува бугарски јазик и бугарска валута, како и над 40 јазици и повеќе од 160 валути. Клиенти на Evalato вклучуваат организации како Обединетите нации, WWF, Ројтерс, Zeiss, Црвениот крст, Vodafone и илјадници корисници ширум светот.

 • 14 april 2021Северна Македонија инвестира во ЛНГ терминалот во Александрополис

  Македонските државни компании Национални енергетски ресурси (НЕР) и ЕСМ потпишаа Меморандум за соработка за инвестиции во проектот за изградба на пловен терминал за течен природен гас (ЛНГ) и гасна централа во близина на град Александрополис во Грција, дозна BalkanEngineer.com од SeeNews .com. Северна Македонија планира да инвестира повеќе од 380 милиони евра во 25% удел во електраната со моќност од 800 MW и 370 милиони евра во 10% удел во терминалот за течен природен гас, изјави премиерот на земјата Зоран Заев на прес-конференција, качена на YouTube каналот на владата на Северна Македонија.

 • 12 april 2021Dronamics лансира авио линии за товарни дронови

  На 31 март 2021 година, бугарскиот стартап Dronamics, специјализиран за развој и експлоатација на автономни беспилотни авиони, објави дека лансира авио линии за товарни дронови Dronamics Airline со правни лица во Ирска, Канада и Австралија, дозна BalkanEngineer.com од TheRecursive.com. Трите компании се регистрирани во овие земји поради усовршените регулативи за беспилотни летала, но и затоа што ова се региони каде што ќе се опслужуваат првите клиенти на Dronamics во областа на електронската трговија, фармацијата и логистиката на резервни делови.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 29 april 2021Кинескиот производител Mei Ta планира нови инвестиции во Србија

  Кинескиот производител на делови за автомобили и мотоцикли Mei Ta планира нови инвестиции во индустриската зона во Бариќ, општина Обреновац, Србија, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Првичната идеја на раководството на Mei Ta беше да се изгради во Бариќ најголемиот логистички центар на компанијата во Европа. На овој начин, целата логистика потребна за производството на континентот ќе биде лоцирана на едно место. Подоцна, тие размислуваат и за изградбата на трета фабрика поради зголемување на производството. И за двете опции се уште се разговара.

 • 28 april 2021Chipita ја проширува својата фабрика во Букурешт

  Грчката компанија Chipita, лидер во производството и дистрибуцијата на прехранбените производи 7Days, Finetti и Chipicao, ја проширува за 60% производствената површина на својата фабрика во Clinceni, близу Букурешт, дозна BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Проектот започна во 2008 година. Во моментов, фабриката на Chipita во Clinceni е сместена во две згради со вкупна површина од околу 25.000 метри квадратни. Во претпријатието се произведуваат кроасани, закуски, производи од брашно и други, кои носат годишна продажба на грчката компанија во износ од над 100 милиони евра.

 • 22 april 2021Бугарија и Северна Македонија дискутираа за железничките врски меѓу земјите

  Генералниот директор на Бугарската национална компанија „Железничка инфраструктура“ (НКЖИ) Красимир Папукчијски ја прими делегацијата на „Македонски железници - Инфраструктура,“ предводена од новиот генерален директор на компанијата г-дин Хари Локвенец, дозна BalkanEngineer.com од изјавата на НКЖИ. На средбата беа презентирани фазите на проектирање на железничката врска меѓу двете земји, со акцент на проектот за изградба на граничниот тунел на планинскиот превој Деве Баир.

 • 20 april 2021Белград е финалист на конкурс за одржлива градска мобилност

  Белград се квалификуваше на финалето на натпреварот за најдобар план за одржлива градска мобилност, дел од натпреварот во рамките на Европската недела на мобилност 2020 година. Меѓу финалистите е и шпанскиот град Билбао, како и францускиот град Гренобл, кој беше прогласен за „Зелена престолнина на Европа“ за 2023 година. Во моментов, Белград има околу 100 км велосипедски ленти, а целта на Планот е да се изградат уште 400 км до 2030 година. Во тек е имплементација на заеднички проект со компанијата Siemens, според кој до 2023 година ќе бидат инсталирани „паметни“ семафори на 322 крстосници во градот.

 • 15 april 2021Претстои изградбата на два нови аеродроми во Србија

  Во Србија ќе бидат изградени два нови аеродрома - во близина на град Добановци и град Нови Сад, станува јасно од Просторниот план на земјата за периодот 2021 - 2035 година. Со оглед на просторните ограничувања на моменталната локација на аеродромот во главниот град Белград, новиот аеродром во близина на Добановци се очекува да биде изграден на 10 километри западно од аеродромот Никола Тесла и на 24 километри од Белград, покрај автопатот Е70. Аеродромот во близина на Нови Сад ќе се наоѓа на околу 15 километри југоисточно од градот, веднаш до автопатот А1, и ќе зафаќа површина од околу 300 ха.

 • 13 april 2021Канадската Armstrong преместува дел од своето производство во Романија

  Канадската групација Armstrong Fluid Technology, производител на пумпи за грејни, ладилни, санитарни и системи за водоснабдување, префрли дел од своето производство од други европски земји во својата романска фабрика во Џимболија, округ Тимис. Компанијата го прошири производствениот капацитет на фабриката во Романија, а производите произведени во земјата веќе им служат на клиентите на групацијата низ целиот свет. Процесот на интеграција вклучува и преместување на производството на пумпи од Унгарија во Романија. На глобално ниво, компанијата има над 1.200 специјалисти кои работат во осум производствени бази на 4 континенти.

Види ги сите »