Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Статии

MTG бара партнер за извршување на топла галванизација со потопување и топло поцинкување

02 january 2019

In Bulgarian   In Serbian

 

Докажаната бугарска фирма Метал Технолоџи Групација АД (MTG) бара нов партнер за извршување на специјални покритија на детали што се произведени од друштвото. Во структурата на холдингот се вклучени три леарници – Осам, Алуком и Центромет, кои произведуваат производи со различни технологии. „За да обезбедиме висококвалитетна и комплетна продукција за нашите клиенти, имаме потреба од сигурен и одговорен партнер, специјализиран во нанесувањето на електрично покритие од цинк и реализацијата на топла галванизација со потопување“, соопштија за BalkanEngineer.com од компанијата.

 

 

„Нашиот слоган гласи: „Една групација – многу можности“. И сега, во согласност со него, им даваме можност на фирмите, кои акцентираат на бескомпромисниот квалитет и прецизната работа, да и се придружат на нашата активност“, објаснија од Метал Технолоџи Груп.

 

Понудата, упатена од МТГ, се однесува на галванизација и поцинкување на детали од леано железо со различни димензии и тежина, така што крајниот производ да одговара на високите стандарди кои ги одржува бугарската индустриска групација. Детална спецификација на бараната услуга може да се види во следната табела:

 

Марка леано железо

Единична тежина

/кг/

Проценета количина 

/Годишна/

Покритие

Стандардна БДС EN DIN ISO
 GJS 400-15 17.000  780   галванизација  DIN EN ISO 2081-FE//ZN12//B 
 GJS 500-7 0.400  40   галванизација  DIN EN ISO 2081-FE//ZN12//B 
 GJS 400-18 LT 2.730  600   галванизација  DIN 50961 Fe/Zn12 C 
 GJS 400-18 LT 5.230  600   галванизација  DIN 50961 Fe/Zn12 C  
 GJS 600-3 5.150  170   галванизација  EN ISO 2081 - 84 μm. 
 GJS 400-15 0.9     топло поцинкување  EN ISO 1461 - min 70 μm.
 GJS 400-15 1.5     топло поцинкување  EN ISO 1461 - min 70 μm.

 

„Со нетрпение ги очекуваме понудите за извршување на бараната од нас услуга. Тоа е можност да најдеме истомисленици, кои, исто како нас, не дозволуваат компромис во однос на квалитетот на крајниот производ“, коментираа од компанијата. „Се надеваме дека ќе пронајдеме нови партнери, со кои ќе изградиме долгорочни и стабилни односи, кои да се базираат на бизнис етика и на заедничка цел - доверба од страна на клиентите“, резимираа од Метал Технолоџи Груп.

 

 

Адреса: Бугарија, Софија 1404, бул. Блгарија, населба Бокар, зграда 18

Телефон: 00 359 2/818 59 59

E-mail: mtg@mtgbg.comsales@mtgbg.comhr@mtgbg.com

 

Повеќе информации за Метал Технолоџи Групација АД слободните работни места на компанијата, како и детали за нејзините технолошки способности и идните планови за развој, може да видите ТУКА.

 

Дознајте повеќе за производите и услугите на компанијата што ги нуди во Македонија ТУКА!

 

 

Извор на фото материјал: Метал Технолоџи Групација АД, pixabay.com

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 28 september 2020Телетек Електроникс: Мега трендови и технологии што го движаат пазарот на опрема за дојава на пожар

  Водечкиот производител на решенија за дојава на пожар и алармно - безбедносни решенија Телетек Електроникс веќе коментираше дел од мега трендовите и технологиите што ја движат безбедносната индустрија. Ако сте љубопитни да дознаете за повеќе иновативни решенија, на пример за бази на податоци во облак и пресметки за детекција на чад со видео надзор, како и за системите за гласовно сигнализирање и далечински мониторинг, седнете удобно и запознајте ја иднината на технологијата во следните редови!

 • 18 september 2020Како да го избереме вистинскиот аспиратор? Коментираат експертите на Теси

  Она што навистина може да нè импресионира во модерна кујна не е ниту големината, ниту мебелот, па дури ниту рерната. Сè што сакаме е ароматот на јадење да доаѓа само од чинијата! Начинот да се постигне ова е со сигурна вентилација и аспирација, која е избрана на начин што гарантира ефективни резултати. Како да го избереме вистинскиот аспиратор за BalkanEngineer.com, коментираа од Теси - европски лидер во производството на бојлери, опрема за греење и апарати за домаќинство. „За да биде ефективен, кујнскиот аспиратор мора да може да изврши 10 прочистување на воздухот во просторијата во рок од 1 час“, објаснија од Теси.

 • 16 september 2020EOS - светски лидер и стандард за квалитет во индустриското 3D печатење веќе е во Бугарија во партнерство со B2N

  EOS е светски лидер во индустриското 3D печатење на метал и полимери, нудејќи интегрирани решенија за адитивно производство. EOS го избра за свој официјален претставник во Бугарија докажаната на нашиот пазар компанија за 3D технологии B2N. „Дојде време да го објавиме нашето ново партнерство, кое успеавме да го реализираме веднаш по нашата конференција за 3D печатење - Аdditive Days 2020. Ние сме поласкани што EOS нè избра и сретнаа во нас достоен партнер“, споделија за BalkanEngineer.com од B2N.

 • 10 september 2020Т и Д Инженеринг е најпосакуван партнер во областа на енергетиката, електротехниката и електрониката

  „Ние се стремиме активностите што ги извршуваме секогаш да бидат остварени квалитетно и навремено, со високо ниво на коректност“, раскажаа за BalkanEngineer.com од компанијата. „Развивајќи ја својата активност од 2004 година до денес, Т и Д Инженеринг стана сигурен инженеринг партнер и системски интегратор за имплементација и изградба на SCADA системи и производи за индустриска автоматизација на компаниите Schneider Electric и Siemens“, споделија од компанијата.

 • 05 august 2020Вертикален електричен виљушкар KM.OR на Вени и Ко - оптимално решение за собирање на индивидуални нарачки

  Вертикалниот електричен виљушкар комисионер KM.OR на докажаниот бугарски производител на магацински машини и опрема Вени и Ко е специјализирана магацинска машина за извршување на операции за комисионирање на нарачки на клиентите на многу производи во магацини со високи сталажи. „Сите модели се опремени со вградена платформа за подигнување на операторот, овозможувајќи му да собира и групира различни видови товар, објаснија од ВЕНИ и КО за BalkanEngineer.com.

 • 29 july 2020SpaceCAD: „Сите функции што сте ги побарале. Целата вредност што ви треба!“- Solid Edge 2021 веќе е тука

  Новата верзија на технолошкиот софтвер е со наслов „Сите функции што сте ги побарале. Целата вредност што ви треба!“. SpaceCAD е официјален партнер и претставник на производите и услугите на Siemens Digital Industries за Бугарија. „Solid Edge 2021 ја обезбедува брзината што ви е потребна за да го извлечете максимумот од целиот Ваш инженерски процес - ја зголемувате Вашата продуктивност додека истовремено ги намалувате трошоците“, додадоа од докажаната бугарска компанија.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 28 september 2020Jacobs Douwe Egberts инвестираше повеќе од 5 милиони лева во фабриката во Бугарија

  Производителот на кафе и чај Jacobs Douwe Egberts (JDE) инвестираше повеќе од 5,6 милиони лева во проширување и модернизација на фабриката за кафе во Костинброд, Бугарија, откако фабриката е дел од JDE. На специјалниот настан што се одржа во град Костинброд, компанијата го прослави производството на своето 500 милионито пакување на кафе Nova Brasilia, што му беше подарено на градоначалникот на општина Костинброд, Трајко Младенов, како признание за соработката.

 • 24 september 2020Северна Македонија се искачува на Глобалниот иновациски индекс

  Северна Македонија се најде на 57-то место во Глобалниот иновациски индекс во 2020 година (ГИИ). Земјата се искачи за две позиции во споредба со претходната и 27 во споредба со 2018 година, дозна BalkanEngineer.com од соопштение на Фондот за иновации и технолошки развој. ГИИ рангираше 130 земји врз основа на нивните резултати во областа на иновациите според 80 параметри. Напредокот на земјата во голема мера се должи на инвестициите во микро, мали и средни претпријатија од страна на владата и Фондот за иновации и технолошки развој во текот на изминатите три години, се наведува во соопштението.

 • 21 september 2020ACWA Power продаде фотоволтаична централа во Бугарија

  ACF Renewable Energy Limited, подружница на ACWA Power, ја финализира продажбата на својот 100% удел во ACWA Power CF Karad PV Park EAD - сопственик на фотоволтаичната електрана со моќност од 60,4 MWp во село Караџалово, Бугарија. Нов сопственик на уделот е австрискиот инвеститор и развивач на проекти од областа на обновливите енергетски извори - Enery Development GmbH. Освен тоа, подружницата на ACWA Power NOMAC Limited ја заврши и продажбата на својот 100% удел во компанијата NOMAC Bulgaria, која обезбедува услуги за експлоатација и одржување на ACWA Power Karad – на Enery Development.

 • 16 september 2020OMV Petrom и Enel X инсталираат 10 е-мобилни станици во Романија

  OMV Petrom и Enel X România во следните месеци ќе инсталираат 10 станици за брзо полнење на електрични автомобили на бензинските пумпи OMV и Petrom. Станиците имаат моќност од најмалку 50kW, а полнењето на 80% од капацитетот на батеријата на автомобилот ќе трае околу 25 минути. Очекувањата се до крајот на 2021 година да бидат инсталирани повеќе од 40 станици за полнење на електрични возила во регионалната мрежа на OMV Petrom изјави Раду Капрау, член на Извршниот одбор на компанијата.

 • 14 september 2020Северна Македонија со мерки за еколошки развој

  Владата на Северна Македонија ќе инвестира во енергетската ефикасност на земјата, дозна BalkanEngineer.com од BalkanGreenEnergyNews.com. Тоа се дел од 6-те приоритети на кабинетот за следните 4 години. До 2024 година, сите државни институции ќе се префрлат на регионалната енергетска мрежа и ќе користат високоефикасни инвертер клима уреди или топлински пумпи. Ќе се изградат повеќе станици за следење на квалитетот на воздухот, како и зелени зони околу индустриски постројки. Во град Скопје ќе профункционира брз транзитен автобуски систем со возила со мала емисија на штетни гасови.

 • 10 september 2020Datacor инвестира повеќе од 1 милиони евра во нова фабрика во Романија

  Романската компанија за интелигентни решенија за инфраструктура Datacor инвестира 1,25 милиони евра во изградба на нова фабрика за оптички влакна во романскиот град Бистрица, дозна BalkanEngineer.com од RomaniaJournal.ro. Фабриката ќе биде изградена на површина од 845 метри квадратни во Индустрискиот парк Бистрица-Југ и ќе започне со работа во јануари 2021 година. Производните активности ќе бидат насочени кон сегментите fiber-to-the-home, центри за податоци, 5G и локални мрежи. Така, компанијата има за цел да ги донесе своите производи на европскиот пазар, фокусирајќи се на Германија и Австрија.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 25 september 2020Nidec Corporation планира изградба на фабрика во Србија

  Јапонската компанија Nidec Corporation планира изградба на база за производство на мали електрични мотори во индустриската зона во близина на рафинеријата во град Нови Сад, Србија, дозна BalkanEngineer.com од сајтот eKapija.com. Нови Сад е еден од потенцијалните европски градови во кои Nidec Corporation планира да реализира инвестиции. Во новата база јапонската компанија ќе инвестира скоро 1 милијарда долари и ќе се отворат неколку илјади работни места, изјави градоначалникот на Нови Сад - Милош Вучевиќ. Вучевиќ најави и влегување на уште една филијала на германската компанија Continental во градот.

 • 23 september 2020Програмата Advancing AI поддржува романски стартапи

  Techcelerator и Google for Startups го најавија стартот на акцелераторска програма Advancing AI, дозна BalkanEngineer.com од RomaniaJournal.ro. Програмата е насочена кон локални стартап компании кои создаваат производи со вештачка интелигенција и сакаат да го прошират својот бизнис. Advancing AI има за цел да го стимулира екосистемот на вештачка интелигенција во Романија, давајќи им можност на претприемачите пристап до специјализираните ресурси на Google. Стартапите ќе бидат подложени на двомесечни менторски сесии фокусирани на три клучни за развој на нивниот бизнис модул.

 • 17 september 2020Technosteel гради фабрика во Србија

  Италијанската компанија Technosteel планира да изгради нова производствена база во општина Рума, Србија, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Фабриката ќе се наоѓа на површина од 4000 метри квадратни, а плановите на компанијата се изградбата да заврши во март или април 2021 година. Потоа, Technosteel планира да изгради уште три објекти до 2023 година, пишува eKapija.com, повикувајќи се на изјава на градоначалникот на општина Рума Слаѓан Манчиќ. Technosteel во моментов има 40 вработени, а се очекува да бидат отворени 35 нови работни места, додаде Манчиќ.

 • 15 september 2020Progress со зделка за купување на Chef

  Софтверската компанија Progress потпиша конечен договор за стекнување на светскиот лидер во областа на DevOps и DevSecOps Chef, дозна BalkanEngineer.com од соопштение на Progress. Зделката изнесува 220 милиони долари, а постапката се очекува да биде финализирана во октомври 2020 година по одобрување од регулаторите и задоволување на други услови за завршувањето. Основан во 2008 година, Chef обезбедува целосна инфраструктурна автоматизација за изградба, пуштање, управување и безбедност на апликациите во современите мулти-облачни и хибридни средини, а исто и on-premises.

 • 11 september 2020Србија гради постројки за пречистување на отпадни води

  Во есента на 2021 година ќе започне изградбата на постројки за пречистување на отпадни води во главниот град на Србија, Белград. На состанокот на работната група за следење на активностите за спроведување на проектот, српската министерка за градежништво, транспорт и инфраструктура, Зорана Михајловиќ додаде дека земјата ќе инвестира повеќе од 3,3 милијарди евра во изградбата на системи за канализација и системи за пречистување на вода. Геодетските и геотехничките активности се во тек. Се работи на подготовка на идеен проект и се вршат потребните истражувања и анализи, пишува eKapija.com.

 • 09 september 2020Фотоволтаична централа се гради во Осломеј, Северна Македонија

  Продолжува изградбата на фотоволтаичната електрична централа во село Осломеј, Северна Македонија. Ова стана јасно по инспекцијата од Васко Ковачевски - директор на компанијата, изведувач на изградбата Електрани на Северна Македонија (ЕСМ). Спроведувањето на проектот ќе го зголеми производствениот капацитет на ЕСМ за 10MW, како и годишното производство на електрична енергија за 15 Gwh. Проценетата вредност на електраната изнесува 8,771 милиони евра, а 5,9 милиони евра треба да бидат обезбедени од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

Види ги сите »