Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Статии

Ники ДООЕЛ верува во потенцијалот на своите вработени, зголемувајќи ги нивните знаења и вештини

13 september 2018

In Bulgarian

 

Ники ДООЕЛ, докажан производител на комплетни концепции од метал и дрво за производствени и трговски објекти, ја започна имплементацијата на проект за одржлива вработеност преку стекнување на нови знаења и вештини во компанијата. „Проектот се спроведува со финансиска поддршка на Оперативна програма „Развој на човечките ресурси“ 2014-2020 година, кофинансирана од Европскиот социјален фонд на ЕУ и буџетот на Р. Бугарија“, информираа за BalkanEngineer.com од фирмата.

 

 

Предлог проектот вклучува спроведување на курсеви и професионални обуки на 122 вработени лица за стекнување и подобрување на професионалните квалификации и клучните компетенции во Ники ДООЕЛ.

 

„Целта на проектот е инвестирање во човечкиот капитал преку подобро и подостапно образование, проширување на капацитетот на друштвото со примена на стекнатото знаење од обуките при разработување на нови и иновативни производи и услуги за корисниците, како и развој на долгорочна соработка помеѓу учесниците во проектот“, коментираа од Ники.

 

 

„Стекнувањето на нови знаења и вештини и зголемените способности и компетенции на вработените ќе обезбедат можност за пошироко осознавање и разбирање на важноста на компетентноста и ќе им овозможат да ги пречекаат брзите промени на пазарот на трудот и да ги прилагодат на потребите на работодавачот“, прецизираа уште тие.

 

Ако и вие сакате да ги зголемите своите квалификациони вештини, да ги подобрите своите способности за работа, да израснете професионално и да се реализирате повеќе од успешно во една брзо растечка компанија, не ја пропуштајте вашата шанса сега.

 

Ако сте компетентни, амбициозни и сакате да работите во динамична средина, Ники ДООЕЛ бара да вработи Конструктор-технолог за својот Инженерски оддел во град Правец, Бугарија а за своите производствени потреби Ники Ротор Авијешан ДОО вработува Авиоинженери со полно работно време со обезбеден стан и атрактивни плати.

 

Адреса: Бугарија, 2161 Правец, плоштад Освобождение 1

Телефон: +359 884 762 385, +359 7133/48 00

Е-mail: office@niki-ltd.com

 

Повеќе информации за Ники ДООЕЛ слободните работни места на компанијата, како и детали за нејзините технолошки способности и идните планови за развој, може да видите ТУКА.

 

Дознајте повеќе за производите и услугите на компанијата што ги нуди во Македонија ТУКА!

 

 

Извор на фото материјал: pixabay.com

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 17 september 2019BHTC со последователно признание за иновативен производ. Придружете му се на победничкиот тим!

  Водечкиот германски производител на решенија за индустријата за автомобили Behr-Hella Thermocontrol (BHTC) ја доби престижната награда „Innovation Award Lippstadt“ за својот иновативен производ – метален блок со сензорна технологија. „Наградата е во категоријата „Економија“ и беше доделена на официјална церемонија за време на која беа доделени награди за иновативни разработки од компании, лоцирани во регионот на Липштат, Германија“, информираа од Бер-Хелла Термоконтрол ДООЕЛ (BHTC) Бугарија.

 • 16 september 2019Additive Days: Beyond the Hype – преродба на концептот и уште поимпресивни размери со нови датуми во 2020 година

  Нови датуми за форумот Additive Days најавија организаторите. Второто издание на конференцијата ќе се одржи од 20. до 23. февруари 2020 година наместо во октомври годинава. „Се поголемениот интерес за 3D технологијата и нашата желба да ги покриеме сите аспекти на темата, како и да ја задоволиме потребата се повеќе производствени компании кои користат 3D печатењето, беа факторите кои го определија донесувањето на ова одлука од наша страна“, соопштија од компанијата-организатор B2N.

 • 13 september 2019FANUC – партнер на Првиот меѓународен шампионат по програмирање на роботи

  Светски лидер во индустриската автоматизација и роботизација FANUC и глобалната организација WorldSkills, промовирајќи го развојот на професионалните и техничките вештини и компетенции, се здружија во спроведување на проект за поддршка на млади специјалисти во ревитализацијата на роботите. Оваа година двајцата партнери беа домаќини на меѓународен натпревар за системски интегратори за роботизирани решенија, што се одржа во Казан, Русија, информираа од ФАНУК Бугарија ДООЕЛ.

 • 12 september 2019Стадионот на Борусија Дортмунд нуди енергетска ефикасност без аналог со пумпните решенијата на Wilo

  Во деновите во кои живееме, одговорноста за животната средина одамна не е задача со која се соочуваат само големите производствени претпријатија. И пример за тоа е еден од милениците на фудбалските навивачи ширум светот – Борусија Дортмунд. По завршувањето на третата фаза од проширувањето на тимскиот стадион во Дортмунд, спортскиот објект се рангира меѓу најголемите стадиони во Европа. За неговото непречено функционирање помага интелигентната пумпа Wilo-Stratos MAXO.

 • 11 september 2019Технологија на АBB за електрични автобуси означува нова фаза во развојот на јавниот транспорт во Берн

  Пионерски проект за електрични автобуси во швајцарската престолнина Берн ја става во центарот на вниманието лидерската позиција на Швајцарија во областа на електричната мобилност и одржливиот транспорт. „Технологијата на АВВ и помага на Bernmobil, една од најстарите компании во градски сообраќај во Швајцарија, да ги постигне своите амбициозни цели за експлоатација на своите автобуси, која ќе биде неутрална по однос на јаглеродните емисии“, раскажаа од фирма АББ Блгарија ДООЕЛ.

 • 10 september 2019B2N: Веќе можете да се регистрирате за второто издание на Балканската конференција Additive Days

  Регистрацијата за второто издание на балканската конференција за 3D печатење Additive Days веќе е активна! Настанот ќе се одржи помеѓу 4 и 6 октомври оваа година. во Sofia Tech Park и има за цел да ги побие замислите „научно-фантастичните“ карактеристики на 3D технологијата, кои често и се припишуваат. „Во последниве години слушнавме многу приказни за тоа како 3D печатењето го менува светот. Се уште постои недостаток на знаење за тоа како да ги искористиме овие можности“, коментираа од B2N.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 16 september 2019Македонија со проект за обука на front-end разработувачи

  Здружението за регионален развој Balkan Economic Forum во соработка со академијата Everest стартува проект за обука на кадри во сферата на веб развојот во Северна Македонија, дозна BalkaEngineer.com од Denar.mk. Целта на проектот е да се обучат избрани кандидати за работното место Front-end разработувач“ на кои потоа ќе им се помогне да најдат работа преку мрежа од над 150 ИТ компании. Обуката ќе се реализира преку комбинација на видео настава, самостојна обука и онлајн консултации со ментор. Проектот ќе покрие 80% од трошоците за обука.

 • 11 september 2019Кинеска компанија заинтересирана за изградба на фабрика во Бугарија

  Alfa Bus е првиот кинески производител на електрични автобуси, сертифициран од Европската унија. По официјалната посета на компанијата на Бугарија, беше јасно дека компанијата го истражува пазарот на земјата за потенцијални инвестиции, дозна BalkanEngineer.com. Двете страни ги разгледаа можностите за соработка, при што кинескиот производител покажа огромен интерес за изградба на фабрика за склопување на електрични автобуси во Бугарија.

 • 09 september 2019Инвестираат 200 милиони евра во најголемата романска челичана

  Како нов сопственик на најголемата романска челичана компанијата Liberty Steel планира да инвестира 200 милиони евра во неа. Во јули годинава компанијата се здоби со седум претпријатија во Чешка, Романија, Северна Македонија, Италија и Белгија од групацијата ArcelorMittal за 740 милиони евра. Според зборовите на генералниот директор на Liberty Steel, компанијата планира вкупна инвестиција од повеќе од 400 милиони евра за седумте ново стекнати производствени претпријатија за да го прошири своето портфолио на производи и да го подобри квалитетот на производите.

 • 04 september 2019Анонимен инвеститор со планови за нов индустриски парк во Србија

  Анонимен инвеститор планира да изгради нов индустриски парк во град Стара Пазова во близина на српскиот главен град Белград, дозна BalkanEngineer.com од CIJEurope.com. Се очекува градежните активности да започнат кон крајот на 2019 година. Со своите четири индустриски зони кои заземаат површина од околу 1500 хектари, српскиот град Стара Пазова нуди поволни услови што се погодни за овој вид големи инвестиции. Таму се наоѓаат производствените претпријатија на голем број етаблирани компании, вклучувајќи ги Mercedes-Benz, Nestle, Volvo, DHL и Muhlbauer.

 • 02 september 2019Македонија ја организира првата Балканска средба на претприемачи

  Првата Балканска средба за претприемништво „Balkan Entrepreneurship Summit“, организирана заеднички од Creative Hub и Македонската стопанска комора, ќе се одржи на 13 септември 2019 година во град Скопје, Северна Македонија. Настанот ќе продолжи цел ден и ќе се одржи во хотел Doubletree. Уникатниот настан, чија цел е да се помогне економскиот развој и да се отворат нови деловни можности во регионот, ќе собере повеќе од 30 говорници во македонскиот главен град. Се очекува на состанокот да присуствуваат претприемачи од Македонија, Албанија, Бугарија и Србија.

 • 28 august 2019Бугарски ученик создаде систем за прочистување на воздухот

  Ученик од осмо одделение од математичка гимназија во град Русе разработи систем за прочистување на воздухот за време на камп за иновации на универзитетот во Русе, дозна BalkanEngineer.com од соопштение на БНТ. Пронајдокот е изработен од еколошки материјали и се нарекува „Бот за дишење“. Иновативната разработка е на ученикот Константин Јорданов. Неговата идеја е создавање на робот што скенира одредена загадена околина и, соодветно на тоа го прочистува воздухот преработувајќи го до суровина.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 17 september 2019Производител на стакло инвестира 29 милиони евра во фабрика во Бугарија

  Португалскиот производител на стакло ВА Glаѕѕ инвестира 29 милиони евра во нова опрема за својата фабрика во град Пловдив. Производствениот капацитет на компанијата веќе достигна 1205 тони стакло за пакување на ден. Од своето влегување на бугарскиот пазар во 2017 година, ВA Glаѕѕ произведува шишиња за вино, пиво, жесток алкохол и безалкохолни пијалаци, тегли за храна и други производи. Компанијата ги извезува своите производи во повеќе од 20 земји.

 • 12 september 2019Раст на индустриското производство во Северна Македонија

  Северна Македонија забележува раст од 5,8% на нејзиното индустриско производство во месец јули во споредба со истиот месец лани. Секторот рударство и вадење на природен камен се зголеми за 15,7%, а снабдувањето со електрична енергија и испораката на гас за цели 51,8%. Северна Македонија бележи двојно зголемување во енергетскиот сектор од 53,9%. Производството на трајни производи за широка потрошувачка исто така покажува раст за 16,9%, капиталните производи за 12,5% и нетрајните производи за широка потрошувачка за 5,2%.

 • 10 september 2019Србија може да започне со производство на нов модел автомобил Fiat

  Во последните неколку месеци српските медиуми информираат за воведувањето на нов модел Fiat во производствената програма на Fiat Chrysler Automobiles (FCA) во град Крагуевац, Србија. Фокусирајќи се на развојот на автомобили од серијата 500, компанијата ќе започне со производството на Fiat 500 Giardiniera до 2021 година. Новиот модел Giardiniera исто треба да има и електрична верзија. Според зборовите на раководителот на меѓународната марка, во Србија може да биде воведен и SUV Fiat автомобил до 2021 година.

 • 05 september 2019Јужнокорејска групација гради фабрика за автомобилски делови во Романија

  Производителот на компоненти за автомобилската индустрија GMB Romania Auto Industry е во процес на изградба на нова фабрика во близина на град Питешт во Романија. Објектот се очекува да биде завршен во 2020 година. Романската компанија е дел од јужнокорејската групација GMB Korea и произведува пумпи за вода за моторни возила, што ќе биде главната активност на идното претпријатие. Компанијата инвестира вкупно 9,1 милиони евра во новата фабрика.

 • 03 september 2019Виа експо со конференција за одржување на индустриски објекти „БЕЗ хаварии“ во Пловдив, Бугарија

  Виа Експо организира конференција за одржување на индустриски објекти и згради и спречување на хаварии на 14 и 15 ноември 2019 година во гранд хотел „Пловдив“, Бугарија. Настанот, кој ќе се одржи под наслов „БЕЗ хаварии“, ќе вклучува и придружен изложбен дел. Индустрискиот форум „БЕЗ хаварии“ ќе презентира решенија за правилно одржување на инсталации и згради кои обезбедуваат економичност и ефикасност во производството, ги елиминираат неповолните последици врз животот на луѓето и животната средина.

 • 29 august 2019Северна Македонија добива 4 милиони евра за зелена енергија

  Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) обезбедува 4 милиони евра финансирање за инвестиции во зелена енергија во Северна Македонија, дозна BalkanEngineer.com од CIJEurope.com. Средствата ќе бидат добиени преку Охридска банка. Финансирањето ќе биде наменето за подобрување на енергетската ефикасност во земјата. Тоа ќе се распределува за да се изолираат станбени згради, да се преземат мерки за намалување на емисиите на стакленички гасови и за подобрување на квалитетот на животот на домаќинствата.

Види ги сите »