Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Статии

Вилушкар со рачно управување – за високо подигнување KMS.AC 1250/5.8 од Вени и Ко

12 february 2019

In Bulgarian   In Romanian   In Serbian

 

Со големи маневрени способности, со повеќе намени, вилушкар со рачно управување за високо подигнување (стакер), модел KMS.AC 1250/5,8, го произведува докажаната компанија Вени и Ко ДОО. Опремата е наменета за обработка на палетизирани товари со максимална тежина до 1250 кг и складирање/симнување од сталажи со висина до 5,8 метри во средни до тешки услови на работа.

 

 

При работа, наклонетата рачка за управување го поставува операторот на безбедно растојание од шасијата на машината и истовремено му обезбедува лесен пристап до ергономски позиционираните органи за управување сместени на контролната глава.

 

Факултативна дополнителна опрема за подобрување на продуктивноста:

 - EPS пакет вклучувајќи серво-управувач, механички интерфејс;

 - Овластен пристап со ПИН код

 - Акумулатори со NEXSYS технологија.

 

Централна канцеларија:

Адреса: 51-53 Kutlovista Str., Entr. B, Fl. 1,1505 Sofia, Bulgaria

Телефон: 00 359 2/946 13 93

E-mail: info@veni-bg.com

 

Изложбена сала:

Адреса: 1517 Sofia, Poduyane Region, Cross-section of bul. Botevgradsko Chausse and ul. Vitiniya, Suhata Reka bl. 111

Телефон: 00 359 2/946 13 93; 00 359 885 297 556

E-mail: sales@veni-bg.com,  info@veni-bg.com

 

Дознајте повеќе за производите и услугите на компанијата што ги нуди во Македонија ТУКА!

 

 

Извор на фото материјалВени и Ко ДОО

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 22 april 2019BHTC освои награда во категорија „Големо претпријатие“ на „Наградите на германската економија во Бугарија“

  На 24 јануари 2019 година се одржа официјалната церемонија за доделувањето на „Наградите на германската економија во Бугарија“. Водечкиот производител на системи за климатизација во автомобилската гранка Бер-Хелла Термоконтрол ДООЕЛ беше со цели две номинации од престижните награди, при што на крајот на празничната вечер фирмата си замина со награда во категоријата „Големо претпријатие“, соопштија за BalkanEngineer.com од бугарското друштво.

 • 19 april 2019АББ Блгарија: Технологиите на ABB го помагаат човечкиот потенцијал во услови на современата технологија

  Степенот на развој на автоматизацијата денес значи подобри и со поголема важност работни места за луѓето. За да се постигне ова, сепак е потребен координиран пристап кон образованието и обуката кои да обезбедат максимална употреба на можностите за брз развој на технологиите за автоматизација на процесите. Денес светот не се стреми кон иднината, бидејќи веќе живее во неа. Развојот на интелигентни технологии како роботиката, или пак такви кои користат ВИ, веќе не значи само автоматизација на конвеерот.

 • 18 april 2019Колаборативни роботи Elfin 3 успешно го заменуваат човекот во еднообразни задачи за манипулација

  „Барањето на колаборативни роботи се зголеми исклучително брзо во последниве неколку години и повеќе компании, како етаблирани брендови, така и целосно новоформирани фирми почнуваат да нудат коботи. Докажаниот производител на индустриски роботи Han's Robot разработи серија колаборативни роботи Elfin, најмалиот претставник од кои е Elfin Е3 со носивост 3 килограми. Негови клучни карактеристики се компактните димензии, вградените функции за безбедност, лесното програмирање и брзото пуштање во работа“, коментираа од Индустриски роботи ДООЕЛ.

 • 17 april 2019Wilo: Wilo-Padus PRO е проектирана за сигурни и ефикасни резултати при дренажа на ископувачки работи

  Ископувачките работи често предизвикуваат сериозни и непредвидливи проблеми за време на градежниот процес. Една од причините е во тоа што потопните пумпи за дренажа се подложни на огромни оптоварувања, предизвикани главно од абразивната средина во која работат, при дренирање на ископи и градилишта. „Моделот на пумпа Wilo-Padus PRO е конструиран така што да одолее на неповолните услови и истовремено да ја обезбеди потребната дренажа“, изјавија од Wilo Претставништво Скопје.

 • 16 april 2019Инж. Тодор Буров: За Магна Пауартрејн користењето на сервис од ФАНУК Бугарија значи помалку проблеми

  Што се случува кога ќе се расипе машина во фабрика на меѓународен производител на автомобилски компоненти? Која е улогата на сервисниот инженер и колку неговата работа влијае врз целокупниот производствен процес? Коментар на оваа тема пред BalkanEngineer.com направи инж. Тодор Буров, раководител на оддел „Одржување“ во Магна Пауартрејн Пловдив. А зошто сервисните инженери од ФАНУК Бугарија ДООЕЛ се префериран избор дознавме директно „од кујната“.

 • 15 april 2019Вентилите Cocon QTZ на Oventrop овозможуваат љубителите на виното да можат да уживаат во посетата на Cité du Vin

  Се вели дека виното е подарок од боговите – пијалак како ниеден друг. И некои од најдобрите мајстори се несомнено Французите. Затоа не е изненадување дека токму таму, во еден од најпознатите вински региони – Бордо, во 2016 година отвора врати најголемиот музеј посветен на винарската уметност – Cité du Vin. Tука љубителите на виното можат да направат вистинско патување, уживајќи во уникатно доживување, откривајќи ги многубројните и разновидните аспекти на виното во времето и просторот.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 22 april 2019По 10-годишна пауза во Романија повторно ќе се произведуваат трактори

  По 10-годишна пауза повторно започна производството на романски земјоделски трактори - веќе е факт првиот таков од модел TAGRO. Се очекува сериското производство да почне уште оваа година по сертификација од романскиот регистар на автомобилите (RAR). Тракторот TAGRO е изработка на IRUM Reghin. Тој е со висок квалитет, при што ги исполнува сите европски стандарди. Од раководството на IRUM планираат да започнат производство на компоненти во април, а првите трактори TAGRO ќе ја напуштат фабриката во јуни.

 • 17 april 2019Кинеска компанија започна изградба на нова фабрика во Србија

  Кинеската компанија Minth Automotive Europe започна изградба на нова фабрика во град Лозница, Србија, дозна BalkanEngineer.com од SerbianMonitor.com. Инвестициониот проект вреди речиси 100 милиони евра и ќе обезбеди околу 1.000 нови работни места. Новата фабрика во град Лозница ќе произведува алуминиумски автомобилски делови за различни производители, вклучително Volkswagen и Bentley. Се очекува производството да започне уште во октомври 2019 година. Кинеската компанија Minth има фабрики на повеќе од 30 локации во Кина, Тајланд и Мексико.

 • 15 april 2019Стоковната размена помеѓу Бугарија и Романија се зголемува

  Стоковната размена помеѓу Бугарија и Романија се зголемила за 7% во минатата 2018 година, достигнувајќи 4,6 милијарди евра. Тоа беше и една од причините за потпишувањето на Меморандум за разбирање во областа на малите и средните претпријатија. Документот беше потпишан на 29 март 2019 година во Букурешт за време на заедничкиот состанок на советот за соработка на високо ниво на двете земји, при што беше потпишан од министерот за економија на Бугарија Емил Караниколов и неговиот романски колега Штефан-Раду Опрја – министер за бизнис средина, трговија и претприемништво.

 • 10 april 2019Макпетрол (Македонија) со три признанија од регионалниот самит на претприемачи „300 BEST“

  Од 22 до 24 март 2019 година во Дубровник, Хрватска, се одржа 6-тиот регионален самит на претприемачите од Централна и Југоисточна Европа „300 BEST“. За време на настанот цели три признанија „Креатори на векови“ доби Макпетрол – македонска нафтена компанија, информираа за BalkanEngineer.com од компанијата. Макпетрол е друштво со повеќе од 70 годишна историја, што постојано инвестира во својот развој и капацитет при што гради и авторитет на социјално одговорна компанија.

 • 08 april 2019Molson Coors го прошири својот услужен центар во Букурешт, Романија

  Меѓународната компанија за деловни услуги, дел од канадската пиварска групација Molson - Molson Coors Global Business Services изнајми уште 6000 метри квадратни за да го прошири својот услужен центар во Букурешт, Романија. Проширувањето на центарот за деловни услуги е дел од стратегијата на Molson Coors за целосна експанзија на своето присуство во Романија. Компанијата ја задржува и површината од 2 500 метри квадратни, што ја поседува во северниот дел на романската престолнина. Канадскиот холдинг Molson Coors стапнал во Букурешт во 2017 година.

 • 03 april 2019Лабораторија за роботика и вештачка интелигенција беше отворена во Бизнис училиштето во Нови Сад, Србија

  На 18 март 2019 година во Бизнис училиштето во Нови Сад, Србија беше отворена лабораторија посветена на роботиката и вештачката интелигенција, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Според српскиот Секретаријат за високо образование и истражувачка дејност, ова е начин да се помине кон Четвртата индустриска револуција. Отворањето на новата лабораторија ја симболизира рамнотежата помеѓу економскиот развој и образованието.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 18 april 2019Форд произведе мотор бр. 1.000.000 во Романија

  Ford произведе 1 000 000 мотори модел Ecoboost 1.0 во својата фабрика во Крајова, Романија. Изработката на овој тип мотор започна во 2012 година, при што само за изминатата 2018 година бројот на произведени примероци е 300.000. Во фабриката во Крајова бројот на произведени автомобили е исто така голем – 150.000 парчиња за 2018 година, при што за оваа година се очекуваат околу 250.000 нови единици. Од 2019 година во фабриката на Ford ќе стартува и изработка на нов модел автомобил – компактниот хибриден кросовер Ford Puma.

 • 16 april 2019Македонски Телеком пушти систем на „паметен“ дом на македонскиот пазар

  Телекомуникациската компанија Македонски Телеком воведе нов производ на македонскиот пазар – иновативно решение за паметен дом, информираа за BalkanEngineer.com од компанијата. Производот Smart Home се состои од интелигентни сензори, светилки и безбедносни камери на Xiaomi и веќе е достапен во портфолиото на Македонски Телеком. Smart Home има за цел да заштеди електрична енергија и истовремено да ги координира уредите и апаратите кои се користат во домаќинството. Интелигентните сензори нè предупредуваат кога ќе се отвори прозорецот или вратата во која се сместени.

 • 11 april 2019Кауфланд Бугарија отвори нов логистички центар

  На 27 март 2019 година Кауфланд Бугарија отвори нова магацинска база во земјата, која го надополнува логистичкиот центар во Индустриска зона Раковски, село Стрјама, област Пловдив, информираа за BalkanEngineer.com од компанијата. Вредноста на инвестициониот проект надминува 64 милиони лева. „Со вкупна површина од 359 000 метри квадратни логистичкиот центар на Кауфланд Бугарија е еден од најголемите на Балканскиот полуостров“, истакнаа од компанијата. Новата придобивка на Kaufland ќе обезбеди околу 100 работни места.

 • 09 april 2019Во Белград, Србија, Microsoft одржа форум за иднината на трговијата на мало

  На 20 март 2019 година во Белград, Србија, се одржа форумот Microsoft Retail and Fast Moving Consumer Goods (FMCG) Industry Talk, чија главна тема беа решенијата за дигитализација и вештачки интелект во областа на трговијата на мало. На настанот, организиран од Microsoft, присуствуваа менаџери од секторите на трговијата, производството, синџирот на снабдување, маркетингот и други деловни процеси. Најдобрите практики и лично искуство ги споделија меѓународни експерти од Microsoft и регионалните партнерски компании, меѓу кои Kentico, Tools Group, Getron и Prefixbox.

 • 04 april 2019Thales планира да вработи 1.000 инженери до 2021 година во Романија

  Француската технолошка компанија Thales, која на 21 март 2019 година го отвори својот нов технолошки центар во Букурешт, Романија, планира да вработи во него 1000 софтверски инженери до 2021 година. Во романското друштво веќе работат околу 300 вработени. Инженерите во новиот центар во Букурешт ќе разработуваат како граѓански, така и воени проекти, при што ќе ги опслужуваат глобалните клиенти на компанијата. Thales нуди технолошки решенија во 5 различни правци: копнен транспорт, воздухопловство, вселенска технологија, одбрана и безбедност.

 • 02 april 2019Недела на роботиката одржа Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје

  Од 18 до 23 март 2019 година Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) кон Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“- Скопје, Македонија, организира Недела на роботиката по повод основањето на факултетот пред точно 60 години, дозна BalkanEngineer.com од Dener.mk. За време на Неделата на роботиката, се одржаа разни тематски настани. Ученици од основните училишта, средношколци и студенти од сите образовни институции во земјата и странство имаа можност да ги посетат настаните и да станат дел од Неделата на роботиката.

Види ги сите »