Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Статии

Како да го избереме вистинскиот аспиратор? Коментираат експертите на Теси

18 september 2020

In Bulgarian   In Romanian   In Serbian

 

Она што навистина може да нè импресионира во модерна кујна не е ниту големината, ниту мебелот, па дури ниту рерната. Сè што сакаме е ароматот на јадење да доаѓа само од чинијата! Начинот да се постигне ова е со сигурна вентилација и аспирација, која е избрана на начин што гарантира ефективни резултати. Како да го избереме вистинскиот аспиратор за BalkanEngineer.com, коментираа од Теси - европски лидер во производството на бојлери, опрема за греење и апарати за домаќинство.

 

 

„За да биде ефективен, кујнскиот аспиратор мора да може да изврши 10 прочистување на воздухот во просторијата во рок од 1 час. Со постојано отворена врска со друга просторија, треба да се има предвид дека одлучувачки фактор за изборот на капацитет е вкупната површина“, објаснија од Теси.

 

Во зависност од принципот на работа, аспираторите можат да работат на еден од следниве начини:

 

 - Вшмукување: кога пареата ќе биде изведена надвор од просторијата. Овој тип на аспиратор мора да биде поврзан со соодветен отвор за проветрување, користејќи воздушен канал, кој не е премногу долг или има многу свиоци. Дијаметрите на воздушниот канал и отворот треба да бидат најмалку со Ø120 мм;

 - Филтрација: кога пареата поминува низ јаглероден филтер и потоа се враќа во просторијата.

 

Во производственото портфолио на Теси можете да најдете разновидност од:

 

 - Аспиратори за вградување;

 - Аспиратори од декоративен тип камин;

 - Аспиратори со слободно стоење.

 

Дознајте повеќе за производите и услугите на компанијата што ги нуди во Македонија ТУКА!

 

 

Извор на фото материјалТеси

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 16 april 2021Дребонзи со наклонети водилки според максималната должина на обработка на РАИС – прецизни и високопродуктивни

  Докажаната бугарска компанија РАИС е специјализирана за производство на машини за сечење и обработка на метали. Таа нуди широк спектар на дребонзи со наклонети водилки, кои можат да бидат избрани според максималниот дијаметар за обработка, максималната должина за обработка (максимален од по Z оската) од типот на водилка. „Развиваме разновидни машини во однос на максималниот од по оската Z. Се стремиме нашите клиенти секогаш да имаат избор и да го добиваат најдоброто што им е потребно", коментираа од РАИС за BalkanEngineer.com.

 • 09 april 2021Филкаб: Ние нудиме производи и целосни решенија за осветлување за отворен простор и за различни згради

  Водечката бугарска трговска, производствена и инженеринг компанија Филкаб има исклучително обемно портфолио на производи, од кои дел се производи за осветлување на станбени, трговски, јавни и индустриски згради, како и решенија за осветлување на улици и паркови. Широкиот асортиман на артикли е поделен на неколку групи на производи - извори на светлина, опрема за стартување и регулирање за осветлување, расветни тела, столбови и испусти за осветлување на улици и паркови.

 • 31 march 2021Зрачните конвектори на Tesy - надежно и интелигентно греење со висока енергетска ефикасност

  Зрачниот метод е еден од докажаните ефективни методи на греење. Затоа во денешниот напис ќе Ви ја претставиме палетата на зрачни конвектори на етаблираниот производител на бојлери и апарати за домаќинство Tesy. „Нашите апарати ги нудат сите предности на зрачното греење во комбинација со можност за заштеда на енергија“, изјавија од Теси за BalkanEngineer.com. Ајде да видиме повеќе за апаратите... Ѕидниот зрачен конвектор на TESY е опремен со електронски термостат и сензор за човечко присуство (PIR).

 • 22 march 2021Хотел Titanic во Берлин овозможува неспоредлив комфор со решенијата за греење на Oventrop

  Велат дека Берлин секогаш вреди да се посети. Сепак, оние што бараат автентичност и класика не би биле задоволни со сместување било каде. Од 2015 година, тие го имаат на располагање хотелот Titanic, кој претходно служел како декор за Германската државна опера. Денес ќе ѕирнеме зад кулисите на импресивната зграда за да дознаеме повеќе за инсталациите што гарантираат удобност и првокласно доживување за гостите на хотелот. Наши водичи се специјалистите од бугарската канцеларија на Oventrop.

 • 19 march 2021Поголема продуктивност и забрзани процеси на работа со индустриската компјутерска кутија на Неон.БГ

  „Како одговор на потребите на индустриските компании, тимот за развој на Неон.БГ разработи индустриска компјутерска кутија. Таа е наменета за составување матични плочи ATX, MINI и MICRO ATX. Освен фактот дека во неа можат да се составуваат сите видови плочи, неговото куќиште има соодветно место за монитор со големина помеѓу 17 и 24", како и погодна позиција за додатоците, глувчето и тастатурата", соопштија од докажаната бугарска компанија за производство, инженеринг и трговија Неон.БГ.

 • 11 march 20213D решенија за метролошка контрола од SpaceCAD - брзи, прецизни и сигурни за различни индустрии

  Ефективниот пристап при реализацијата на технологијата 3D метролошка контрола бара комбинација од вистинскиот хардвер, софтвер и последно, но не и најмалку важно - вистинските луѓе. Тоа гарантира успешно спроведување на процесот во производството и ги задоволува најсовремените потреби за мерење и проверка на квалитетот. Денес, со етаблираната бугарска компанија SpaceCAD, која нуди и решенија за 3D контрола, ќе Ви ги покажеме клучните предности на ова технолошко решение.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 14 april 2021Северна Македонија инвестира во ЛНГ терминалот во Александрополис

  Македонските државни компании Национални енергетски ресурси (НЕР) и ЕСМ потпишаа Меморандум за соработка за инвестиции во проектот за изградба на пловен терминал за течен природен гас (ЛНГ) и гасна централа во близина на град Александрополис во Грција, дозна BalkanEngineer.com од SeeNews .com. Северна Македонија планира да инвестира повеќе од 380 милиони евра во 25% удел во електраната со моќност од 800 MW и 370 милиони евра во 10% удел во терминалот за течен природен гас, изјави премиерот на земјата Зоран Заев на прес-конференција, качена на YouTube каналот на владата на Северна Македонија.

 • 12 april 2021Dronamics лансира авио линии за товарни дронови

  На 31 март 2021 година, бугарскиот стартап Dronamics, специјализиран за развој и експлоатација на автономни беспилотни авиони, објави дека лансира авио линии за товарни дронови Dronamics Airline со правни лица во Ирска, Канада и Австралија, дозна BalkanEngineer.com од TheRecursive.com. Трите компании се регистрирани во овие земји поради усовршените регулативи за беспилотни летала, но и затоа што ова се региони каде што ќе се опслужуваат првите клиенти на Dronamics во областа на електронската трговија, фармацијата и логистиката на резервни делови.

 • 07 april 2021Пазарот на центри за податоци во Романија ќе расте за 20-25% годишно

  Побарувачката на електрични системи, климатизација, инсталации, системи за безбедност и мониторинг за центри за податоци во Романија достигна скоро 25 милиони евра во 2020 година. Побарувачката ќе се зголемува за 20-25% годишно во наредните 2-3 години, посочуваат од фирмата Tema Energy. Овој процес се генерира како резултат на интересот на компаниите за забрзување на дигитализацијата во нив и долгорочната миграција кон облачни услуги. Tema Energy е основана во 2002 година. Компанијата е специјализирана во проектирањето и изградбата на центри за податоци и системи за напојување.

 • 05 april 2021Македонската компанија Брако инвестира во машини и хали

  Македонската компанија Брако инвестира 8 милиони евра во производствени претпријатија, хали и машини, дозна BalkanEngineer.com од соопштение на веб-страницата на владата на Северна Македонија. Компанијата го презентира и првото во светот возило на водород за чистење на улици и јавни површини. За време на неговата посета на компанијата со седиште во Велес, премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, истакна дека е горд, со повеќе од 60-те инженери, дел од компаниите Брако и Зелени машини (Green Machines), кои се наоѓаат зад модерното, целосно еколошко возило.

 • 31 march 2021Дачија пријави силен интерес за електричниот автомобил Спринг

  Дачија доби 1.500 нарачки за својот прв електричен модел Спринг во првите четири часа по неговото официјално лансирање. Ова е повеќе од вкупниот обем на продадени електрични возила во Романија во 2019 година, кога поединци и компании купија вкупно 1.500 електрични возила. Минатата година, пазарот објави зголемување на продажбата, достигнувајќи скоро 2.900 автомобили. Во првите два месеци од 2021 година, продажбата се зголеми за уште 30% во споредба со истиот период во 2020 година, а годинава тоа ќе зависи главно од вкупната вредност на владините субвенции за набавка на електрични возила.

 • 29 march 2021Светска банка доделува средства на железничката мрежа на Србија

  На 17 март 2021 година, Управниот одбор на Светска банка одобри Фаза 1 од програмата за модернизација на железничкиот сектор во Србија, дозна BalkanEngineer.com од eKapija.com. Така, од вкупниот финансиски пакет на програмата, ќе бидат обезбедени 62,5 милиони од вкупно 400 милиони долари. Земјата го зајакнува својот фокус на развој на инфраструктурата, зголемување на безбедноста, ефикасноста, одржливоста на животната средина и регионалната поврзаност на својата железничка пруга преку надградба на 3.735 километри од неа. Светска банка соработува со Француската агенција за развој, со 50% кофинансирање на Фаза 1 од проектот.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 15 april 2021Претстои изградбата на два нови аеродроми во Србија

  Во Србија ќе бидат изградени два нови аеродрома - во близина на град Добановци и град Нови Сад, станува јасно од Просторниот план на земјата за периодот 2021 - 2035 година. Со оглед на просторните ограничувања на моменталната локација на аеродромот во главниот град Белград, новиот аеродром во близина на Добановци се очекува да биде изграден на 10 километри западно од аеродромот Никола Тесла и на 24 километри од Белград, покрај автопатот Е70. Аеродромот во близина на Нови Сад ќе се наоѓа на околу 15 километри југоисточно од градот, веднаш до автопатот А1, и ќе зафаќа површина од околу 300 ха.

 • 13 april 2021Канадската Armstrong преместува дел од своето производство во Романија

  Канадската групација Armstrong Fluid Technology, производител на пумпи за грејни, ладилни, санитарни и системи за водоснабдување, префрли дел од своето производство од други европски земји во својата романска фабрика во Џимболија, округ Тимис. Компанијата го прошири производствениот капацитет на фабриката во Романија, а производите произведени во земјата веќе им служат на клиентите на групацијата низ целиот свет. Процесот на интеграција вклучува и преместување на производството на пумпи од Унгарија во Романија. На глобално ниво, компанијата има над 1.200 специјалисти кои работат во осум производствени бази на 4 континенти.

 • 08 april 2021Србија одвојува средства за мрежа за водоснабдување и канализација и пречистителни станици

  Вкупно 190 милиони евра од државниот буџет на Србија ќе бидат инвестирани во изградба на канализациона мрежа од 260 километри и три пречистителни станици. Покрај тоа, издвоени се 118 милиони евра за изградба на нова регионална депонија и депонија за согорување на отпад. Изградбата на регионалната депонија во Крагуевац ќе реши еден од главните еколошки проблеми, а канализационата мрежа значително ќе ги подобри инфраструктурата и квалитетот на животот на граѓаните.

 • 06 april 2021Бугарската компанија ТВЅ Group ги проширува своите активности во Романија

  Бугарската технолошка компанија Телелинк Бизнес Сървисис Груп (ТВЅ Group) ги проширува своите активности во Романија, дозна BalkanEngineer.com од Money.bg. Компанијата ќе создаде во Романија подружница што е целосно во нејзина сопственост, која ќе се вика Telelink Business Services и ќе има регистриран капитал од 10.000 евра. Активноста на ТВЅ Grоuр е насочена кон областа ИТ инфраструктура, безбедноста на информациите, дигиталната трансформација и големи податоци, како и управувањето со услуги. Компанијата е присутна исто така во Македонија, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Словенија.

 • 01 april 2021Бугарската ИТ компанија BULPROS се спојува со германската ec4u

  Бугарската софтверска компанија BULPROS и германската ec4u потпишаа договор за спојување. Со ова, двете организации, чија соработка започна во 2018 година, ќе ги здружат силите во обезбедувањето на следна генерација на дигитални облачни услуги. Заедничкото друштво, кое ќе има повеќе од 1.400 вработени во 25 канцеларии во 11 земји, е поддржано од пан-европската организација за приватни капитални инвестиции Silverfleet Capital која инвестирала во мнозински удел во новоформираната компанија. Претстои одобрување за спојувањето на двете компании од страна на регулаторните тела.

 • 30 march 2021Interenergo и Trigal градат ветерен парк во Северна Македонија

  Словенечката подружница на енергетската компанија Kelag – Interenergo и инвестициската компанија Trigal ќе ја градат ветерната електрана Гевгелија во општина Богданци, Северна Македонија, дозна BalkanEngineer.com од BalkanGreenEnergyNews.com. Централата ќе има капацитет од 30 MW, а инвестицијата се проценува на 40 милиони евра. Ветерниот парк се очекува да генерира 72 GWh енергија годишно, со што ќе снабдува 18.000 домаќинства. Според директорот на Interenergo Блаж Штерк, компанијата има намера да инсталира шест турбини на ветер, кои ќе бидат пуштени во употреба до 2023 година.

Види ги сите »