-
Кинеска компанија Zijin Mining Group уложила је 2,5 милијарди долара (2,3 милијарде евра) у своја постројења за ископавање бакра у Србији у последњих пет година, што је скоро удвостручило почетних 1,26 милијарди долара обећаних у 2018. години, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Износ такође укључује 300 милиона долара уложених у побољшање животне средине смањењем емисије сумпор-диоксида и пречишћавањем индустријских отпадних вода. Пословање компаније Zijin у Србији запошљавају око 7.500 људи, а планирано је још проширење тима у блиској будућности. Компанија има за циљ да удвостручи годишњу производњу бакра и злата у Србији у наредних пет година, са циљем да достигне 450.000 тона бакра и 10 тона злата.
-
После шест година интензивног развоја, бугарски стартап LAM'ON, чији су аутори Ангела Иванова, Гергана Станчева и доц. др Филип Ублеков, сада нуди своје производе на тржишту, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Capital.bg. Компанија има за циљ да замени амбалажу која се тешко рециклира биолошки разградивим алтернативама направљеним од полимлечне киселине добијене од кукуруза. LAM’ON је лансиран са четири производа: LAM'ON Soft Gloss, PACK'ON Classic, PACK'ON Oxygen и PACK'ON Shrink. LAM'ON Soft Gloss је топли ламинат за папир и картон. PACK'ON Classic је погодан за паковање разних производа – од салвета и воћа до одеће и текстила.
-
Влада Србије потписала је оквирни споразум са компанијом China Energy International Group за изградњу модерне рафинерије нафте у Смедереву, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Telegraf.rs. Уговором, који је на снази две године, предвиђен је рок изградње и пуштања у рад објекта за приближно четири године након добијања потребних грађевинских дозвола. Пројекат представља инвестицију од скоро 2,4 милијарде евра и очекује се да ће отворити 700 сталних радних места и индиректно подржати додатних 2.400 радних места.
-
Румунска компанија за хемијске производе Chimcomplex успешно је завршила пројекат вредан 2,4 милиона евра који има за циљ имплементацију иновативне технологије за производњу еколошки прихватљивих полиола, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Romanian-insider.com. Активности су се одвијале у погону компаније у Румнику Валчи и званично су окончане 30. априла ове године.
Основни циљ пројекта је унапређење производних процеса компаније Chimcomplex како би били еколошки и у складу са принципима циркуларне економије.
-
Норвешка компанија за обновљиве изворе енергије Statkraft покренула је прелиминарну студију изводљивости за пионирски пројекат пумпне хидроелектране (ПХЦ) у Албанији, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта BalkanGreennews.com. Иницијатива представља значајан корак ка јачању енергетске инфраструктуре Албаније и повећању њеног капацитета за управљање променљивом потражњом за енергијом. Албанија се у великој мери ослања на хидроелектричну енергију, која чини скоро сву домаћу производњу електричне енергије.
-
Прва станица за пуњење водоником у земљи и региону отворена је у Бугарској, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта агенције БТА. Станица се налази у Центру за компетентност „Хитмобил“, који је створила група научних института, укључујући Институт за електрохемију и енергетске системе при Бугарској академији наука (БАН). Основни циљ центра „Хитмобил“ је да промовише развој и имплементацију иновативних технологија за складиштење енергије из обновљивих извора и њено ефикасно коришћење како у домаћинству тако иу индустрији, обезбеђујући тако чисте и безбедне изворе енергије.
-
Мирела Кумбаро, министарка туризма Албаније, најавила је амбициозан план за проширење аеродромске инфраструктуре у земљи до 2030. године, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта агенције БТА. До краја овог периода, постојећим у Тирани и Кукушу биће додата још два аеродрома. Тренутно Албанија има два главна аеродрома - у главном граду Тирани и у граду Кукуш на североистоку. Планом се предвиђа додавање аеродрома у приморском граду Валони, који се налази у југозападном делу земље, и у Ђирокастри, који се налази у јужном делу Албаније.
-
Северна Македонија планира да гради соларне електране у својим индустријским зонама кроз јавно-приватна партнерства, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Balkangreennews.com. Ова иницијатива, коју подржава Дирекција за технолошко-индустријске развојне зоне (ДТИРЗ), стратешки је усмерена на задовољавање променљивих потреба произвођача, посебно оних који извозе у Европску унију (ЕУ). Како Европска унија (ЕУ) треба да уведе механизам за прилагођавање граничне вредности угљеника (CBAM) 2026. године, постаје све очигледнији императив за произвођаче који нису из ЕУ да усвоје чистије изворе енергије како би одржали конкурентност.
-
Кинески гигант ауто делова Jiangsu Lianbo званично је отворио свој нови производни погон у новосадском предграђу Каћ у Србији, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта агенције Tanjug.rs. Инвестиција вредна 57,4 милиона евра представља значајан корак у растућем економском партнерству Србије и Кине. Свечаном отварању новог објекта присуствовао је низ јавних личности, међу којима су потпредседник Владе Србије и министар одбране Милош Вучевић, градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и амбасадор Кине у Србији Ли Минг. Током 2022. године, Кина је постала највећи инострани инвеститор (НИИ) у Србији.
-
Бугарска инжењерска компанија Козлодуј планира да прошири своје пословање уз значајну инвестицију у циљу побољшања својих производних могућности, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Компанија је објавила планове да уложи 5 милиона лева (око 2,6 милиона евра) у изградњу нове производне базе за металне производе и компоненте у Бургасу. Нови објекат ће се налазити у Индустријском и логистичком парку Бургас и има за циљ диверзификацију и значајно повећање производње нестандардне металне опреме компаније. Планирани производни погон ће се фокусирати на производњу разних металних производа, укључујући цевоводе, посуде под притиском, гредице, резервоаре, вентиле и ланчане транспортере.