In Albanian In Bulgarian In Macedonian
Доступност приступачног извора пијаће воде један је од основних услова за постојање људског живота, флоре и фауне. Понекад је ово изазов, а примена пумпних система у водоснабдевању зависи од тога да ли се у близини налазе извори електричне енергије. У многим периферним областима недостаје инфраструктура за пренос електричне енергије, па ОИЕ* технологије долазе у помоћ, а компаније које послују у сектору вода нуде све иновативнија и ефикаснија решења за пумпање. Један од најугледнијих произвођача са импресивном палетом пумпи, пумпне опреме и мотора је италијанска компанија Saer Elettropompe.
Ова каже регионални менаџер продаје компаније Saer за Бугарску, Северну Македонију, Албанију, Косово, Грчку и Кипар, инж. Александар Георгиев: „Захваљујући пумпним системима који се напајају соларним панелима, сада је могуће пренети воду без присуства струје. Предности пумпних решења на соларни погон су неоспорне, а у неким случајевима нису само пожељна, већ и једина опција за водоснабдевање.”
Озбиљне предности овог типа система се манифестују у неколико праваца:
- Економија;
- Поједностављен рад;
- Еколошка прихватљивост;
- Није потребно одржавање;
- Није потребна струја.
Производни програм компаније Saer обухвата системе пумпи високог притиска до 60 бара, пумпе високог протока до 5.000 mᶟ/h, усисне пумпе, потопљене пумпе и моторе од 4" до 14", који се сви могу напајати соларном енергијом.
Пројекат пољопривредног наводњавања са Saer соларним пумпама
Успешан пројекат који укључује Saer пумпни систем на соларни погон реализован је у Централној Азији, у сарадњи са компанијом LAP која снабдева хибридне инвертерске електричне системе TDS Hybrid inverter (AC/DC). Објекат је подељен на две црпне станице, прва са две пумпе и друга са три. Свих пет пумпи су модели SKDW4P250-400-G-kW200 компаније Saer.
Сваки од њих напаја соларни систем еквивалентне снаге до 240 kW за укупно 1,2 MW. TDS хибридни електрични панели имају могућност оптимизације у случају да купац одлучи да у каснијој фази повећа капацитет соларних панела на више од 300 kW по пумпи. Ово би омогућило систему да ради боље током сати са мање сунчеве инсолације, као што су рано јутро и касно увече.
„Електрична плоча је постављена тако да током дана инсталација може да ради као хибрид, користећи енергију из соларних панела или из конвенционалног напајања. Ово омогућава пумпама да раде на константном притиску. Објекат може да наводњава површину од 4.000 ha коришћењем сунчеве енергије“, додао је Георгиев.
ОИЕ* - Обновљиви извори енергије.
Инж. Александър Георгиев - Area Sales Manager
Телефон: +359 87 673 4516 (Viber, WhatsApp)
E-mail: aleksandar.georgiev@saer.it
Извор фото материјала: Saer Elettropompe