In Macedonian In Bulgarian
Коришћење пумпи као турбина монтираних на постојеће системе цевовода је један од начина да се произведе јефтина електрична енергија из постојеће инфраструктуре у различитим објектима. Овај приступ је у складу са тежњама индустрије и грађевинарства да се постигне максимална енергетска ефикасност и разумно коришћење ресурса, а добро афирмисани италијански произвођач пумпних система Saer пружа свеобухватан портфолио одговарајућих решења за ту сврху. Инжењер Александар Георгиев, регионални продајни представник компаније SAER Elettropompe за Бугарску, Северну Македонију, Албанију, Косово, Грчку и Кипар, рекао је мало више о овој теми за портал за BalkanEngineer.com.
Већ смо рекли шта је принцип рада пумпи као турбина (pump as turbine (PAT) и које предности пружају. А ево који су специфични производи из асортимана компаније Saer дизајнирани посебно за ову примену:
- E-NCB (K): Пумпе “крајње усисавање” доступне у неколико конфигурација и материјала, као што су супер дуплекс, нерђајући челик AISI 316, бронза или ливено гвожђе;
- E-NCA: Пумпе “крајње усисавање” доступне са вишеканалним или затвореним радним колом;
- E-MG: Серија пумпи које се одликују чврстим спојем и одликују се чврстом и поузданом конструкцијом која омогућава лако одржавање;
- E-L: Линијске (in-line) пумпе за уградњу постојећих правих водоводних цеви;
- E-TM/TMB/TMV: Пумпе ове серије су дизајниране за рад под високим притиском. Одликују их ниска бука и висока отпорност на хабање захваљујући великим кугличним лежајевима. Стандардно се испоручују са меком заптивком вратила, али су могуће и различите врсте механичких заптивача;
- E-SKD: Пумпе са подељеним кућиштем и дупло спиралне пумпе које смањују напрезање и, респективно, продужавају век трајања опреме, а истовремено обезбеђују и поједностављено одржавање.
„Један од успешно реализованих пројеката тиче се постројења за пречишћавање воде. Пре уградње РАТ-а, доводна цев је једноставно гравитацијом текла у пријемни резервоар. Али након инсталације E-NCB, енергија воде већ производи до 10 kW електричне енергије. Ова снага се користи за сопствене потребе објекта, чиме се значајно смањују рачуни за потрошњу електричне енергије потребне за процес третмана“, објаснио је инжењер Георгиев.
„Рудници су такође могућа област примене РАТ-а. На пример, вишестепена турбина E-TMZ је уграђена 300 м под земљом на цевоводу DN 150 који води расхладну воду са површине у дубину рудника као део система за смањење притиска. Уместо једноставног распршивања притиска воде кроз редукторске вентиле, РАТ генерише енергију, што помаже руднику да смањи потрошњу електричне енергије из мреже“, додао је господин Георгиев.
Александър Георгиев - Area Sales Manager
Телефон: +359 87 673 4516 (Viber, WhatsApp)
E-mail: aleksandar.georgiev@saer.it
Извор фото-материјала: Saer, canva.com