In Albanian In Bulgarian In Macedonian
Откако је човечанство градило бране, претила је њихова пропаст. Према међународном праву, бране се сматрају „инсталацијама које садрже опасне силе" и представљају један од најразорнијих облика оштећења инфраструктуре. Несреће могу настати из различитих разлога и изазвати различите последице у зависности од тога како се реагује у критичном тренутку. Али оно што је важније у овом случају је шта се може учинити да се избегне таква катастрофална ситуација. Више о овој теми за портал BalkanEngineer.com су објаснили из компаније КМТ Сервис, специјализоване за дистрибуцију опреме за геодетске инфраструктурне системе. Удружио се са израелским произвођачем сателитске технологије Asterra, чији портфолио укључује решења за праћење брана која могу да прате стање ових великих објеката у реалном времену како би се смањио ризик од несрећа.
Кварови брана стари су колико и саме бране
„Барне могу пропасти из разних разлога: због ерозије; када дренажа није добра и статичке силе узрокују губитак чврстоће материјала; у тешким олујама или лошем одржавању. Трагедија коју квар бране може да изазове је неоспорна и немерљива, али да апстрахујемо од тога, хајде да размотримо финансијски утицај такве несреће“, објашњавају из компаније КМТ Сервис: „У Сједињеним Државама су развили методологију за израчунавање трошак оштећења зидова бране, који узима у обзир три главна утицаја. Један од најдиректнијих је губитак користи од бране, укључујући губитак капацитета за производњу електричне енергије и губитак приступа води за пољопривреду и индустрију. Туризам је такође погођен. Штета имовине низводно је такође директан утицај".
Превентивне мере и реаговање у случају удеса бране
„Стално праћење бране је суштински аспект њене безбедности, али многе технологије су ограниченог обима, ефикасности или обоје. Традиционални радар који продире у земљу, на пример, је применљив, али мање ефикасан за динамичке структуре као што су јаловишта. Ласерски скенери су коришћени за откривање покрета у брани, али улагања у хардвер су веома велика и технологија најбоље функционише само у одређеним ситуацијама. Беспилотне летелице и земаљски сензори коришћени су за надгледање бране Брумадињо, али недељу дана пре него што је њен зид поломљен, ништа није откривено. Сеизмички сензори такође имају своја ограничења, као и сателитски радари као што је InSAR“, објашњавају из компаније КМТ Сервис.
Шта је EarthWorks?
Asterra EarthWorks је прва технологија за превенцију оштећења заснована на сателиту која је способна да брзо, лако и континуирано надгледа подземну влагу тла на огромним површинама, укључујући велике бране.
„EarthWorks користи радар са синтетичким отвором (SAR) са сателита у орбити. Користећи L-опсег електромагнетног спектра, продире у тло до око 3 м, 'видећи' влагу у тлу што може указивати на цурење из бране. EarthWorks има могућност да прати исту област неколико пута месечно како би приметио било какве промене у условима влажности како би се могле предузети превентивне мере“, додала је компанија о овом решењу свог партнера.
Адреса: Софија 1303, „Средна Гора“ 89
Телефон: +359 888 781 788
E-mail: kmt.servicebg@gmail.com
Извор фото-материјала: КМТ Сервис, Seba KMT