In Albanian In Bulgaria In English In Romanian In Macedonian
Инвестициони фонд за климу (CIF) дао је зелено светло за инвестицију од 85 милиона долара за Северну Македонију. Финансирање је кључни моменат за инвестициону платформу за правду енергетску транзицију, која има за циљ постепено укидање употребе угља до 2030. године у складу са обавезама земље према Париском споразуму, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Ceenergynews.com.
Очекује се да ће инвестиција резултирати висином суфинансирања од 1:7, уз додатна средства од 591 милион америчких долара која ће обезбиједити Европска банка за обнову и развој (ЕБРД), Свјетска банка, јавни и приватни сектор.
План земље има за циљ смањење емисије CO2 за преко 13 милиона тона до 2038. Инвестиција фонда CIF ће омогућити инсталацију 400 MW додатних капацитета за обновљиву енергију и 100 MW капацитета за складиштење енергије како би се повећала енергетска сигурност и одрживост земље. Ово је од стратешког значаја за Северну Македонију, која је до сада веома зависила од увоза енергената и термоелектрана на угаљ „Битола” и „Осломеђ”.
Други кључни аспект стратегије Северне Македоније је улагање у радну снагу, подстицање развоја нових знања и вештина у области енергетике и зелене економије.
Финансирање фонда CIF а је део већег инвестиционог програма у вредности од 2,2 милијарде долара за убрзање транзиције са угља на зелену енергију са циљем да се помогне земљама са средњим дохотком зависним од угља.
Извор фото-материјала: canva.com