-
Америчка мултинационална компанија за рачунарску технологију Oracle отворила је регионални центар у Крагујевцу у централној Србији из којег ће глобалним корисницима пружати ИТ облачне услуге. Ово је сазнао портал BalkanEngieer.com са сајта Serbianmonitor.com. Током церемоније отварања, Oracle и државни телекомуникациони оператер Телеком Србија потписали су уговор по коме ће Телеком користити клауд инфраструктуру америчке компаније. Тренутно се дата центар у Крагујевцу простире на 14.000 m2, а његове капацитете користе држава, универзитети, технолошки паркови и старт-уп предузећа. Влада Србије ће инвестирати и у развој иновационог округа у Крагујевцу, који ће се простирати на 56.000 m2.
-
Француски произвођач енергије Engie SA започео је изградњу соларног парка снаге 8,6 MWp у јужној Румунији како би помогао произвођачу грађевинског материјала Compagnie de Saint-Gobain SA да испуни локалне енергетске потребе. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Renewablesnow.com. Фотонапонски парк ће се налазити на територији фабрике стакла Saint-Gobain у Каларашу и биће опремљен са 15.760 модула укупне површине од 14 ha. Очекује се да ће његов капацитет бити преко 14.000 MWh годишње и користиће се искључиво за сопствену потрошњу компаније Saint-Gobain.
-
Млада бугарска компанија за производњу аутожира Niki Rotor Aviation планира да у наредне 3 године прошири производњу карбонских компоненти и монтажу код града Правец, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Capital.bg. Компанија продаје 10 до 15 машина годишње, али са проширењем производње, менаџмент очекује да ће ова цифра порасти на 50 у 2026. Компанија развија три модела, укључујући „Калитеја“, „Лајтнинг“, који је тренутно у процесу сертификације. Крајем априла ове године на ваздухопловном форуму Aero Messe у немачком Фридрихсхафену представљен је и модел двоседа „Крузер“ у којем се пилот и путник налазе један поред другог.
-
Холандска компанија за производњу соларних пројеката и власник актива Photon Energy Group завршила је два соларна PV пројекта у Румунији укупног капацитета 9,5 MWp, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Pv-tech.org. Смештене у близини градова Aiud и Teiuș у румунском округу Алба, електране су опремљене са око 8.700 соларних модула свака. Са двостраним соларним модулима монтираним на једноосним тракерима, електране ће испоручивати укупан капацитет од 13,9 GWh годишње мрежи којом управља Distribuție Energie Electrică Romania. Компанија Photon Energy ће продавати енергију произведену у електранама на комерцијалној основи без икакве подршке или уговора са добављачем електричне енергије.
-
Румунска компанија за дистрибуцију и логистику робе широке потрошње Aquila саопштила је да планира да уложи 12,7 милиона евра (13,9 милиона долара) у 2023. години, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Од процењеног износа, компанија ће уложити 9 милиона евра у магацину и аутоматизовану опрему и транспортна средства. Од процењеног износа, компанија ће уложити 9 милиона евра у магацину и аутоматизовану опрему и транспортна средства. Планиране инвестиције прате стратегију одрживости компаније, кроз коју има за циљ смањење емисије гасова стаклене баште за 10% до 2026. године, са 2021. као референтном годином.
-
Јапански произвођач медицинске опреме Pentax Medical проширује своје производне капацитете у Пловдиву, у Бугарској, новом инвестицијом од преко 10 милиона лева, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Еconomic.bg. Компанија има за циљ да повећа производњу бронхоскопа за једнократну употребу. Са новом инвестицијом у проширење предузећа у Пловдиву, компанија ће отворити 74 нова радна места. У ту сврху ће набавити машине за ласерско сечење, складишне системе и опрему и специјализоване алате за склапање ендоскопа. У плану је и изградња микробиолошке лабораторије. Тиме Pentax Medical, у власништву јапанске NOYA Corporation, јача своје присуство у Бугарској.
-
Немачки произвођач паковања лекова и система за испоруку лекова Gerresheimer уложиће више од 126 милиона евра у изградњу фабрике медицинских стаклених производа и шприцева у престоници Северне Македоније, Скопљу. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта See-industry.com. Планирано је да изградња погона почне у трећем кварталу 2022. године, са циљем да почне са радом 2024. године. Очекује се да ће нова фабрика отворити више од 180 радних места. У априлу 2021. компанија Gerresheimer је отворла фабрику пластичних система за фармацеутску индустрију у Скопљу.
-
Немачка компанија Bizerba, која развија и производи технологије за мерење и сечење, отворила је фабрику у Ваљеву у Србији. Радови на објекту почели су у марту прошле године, када је најављено да ће у њему радити око 400 запослених. Инвестиција је вредна више од 33 милиона евра. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Ekapija.com. У првој фази биће запослено око 300 радника, а просечна нето плата биће преко 1.100 евра. Коначна величина објекта, који се састоји од монтажних логистичких и административних простора, износиће приближно 11.000 m2. За конструкцију је било потребно преко 340 префабрикованих бетонских делова, укључујући стубове и греде.
-
Увоз машина, опреме и резервних делова, директног показатеља улагања у привреду у Албанији, порастао је за 4,1% у првом кварталу године, достигавши 47,9 милијарди албанских лека наспрам 39,4 милијарде лека у првом кварталу 2022. године, наводи портал BalkanEngineer.com са сајта БТА. Увоз основних добара за прерађивачку индустрију везан је за ширење делатности ових индустрија и све веће интересовање предузећа за коришћење савремених технологија које побољшавају квалитет производње. Према подацима албанског института за статистику, ИНСТАТ, главни партнери Албаније са највећим обимом увоза ове категорије су Италија, Кина и Немачка.
-
Производња два румунска произвођача аутомобила Dacia/Renault и Ford (Otosan) порасла је за скоро 5% у првом кварталу у односу на исти период 2022. године, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Romania-insider.com. Румунија је 2022. године произвела, први пут у својој историји, више од 500.000 аутомобила. Међутим, званичници Удружења произвођача аутомобила у Румунији (ACAROM) очекују да ће се промет индустрије вратити тек на ниво из 2019. године (31 милијарду евра). Упркос генерално позитивним резултатима за први квартал 2023., производња аутомобила је у марту благо успорила, павши скоро 3% на годишњем нивоу на 55.428 јединица.