-
Влада Албаније потписала је са KfW и француском развојном агенцијом AFD уговор о кредиту од 100 милиона евра, намењен реформама у енергетском сектору, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Balkangreennews.com. Документе су потписали заменица премијера и министарка за инфраструктуру и енергетику Белинда Балуку, министарка финансија и привреде Делина Ибрахимај, амбасадорка Француске у Албанији Елизабет Барсак, директор KfW за југоисточну Европу и Турску Клаус Милер и директор AFD за регион Западног Балкана Доминикуе Хаутберг. Укупан износ кредита износи 100 милиона евра.
-
На националном нивоу, број компанија у Албанији повећао се за укупно око 5,5% годишње, али у општинама Камза и Саранде повећање је двоструко више од националног просека, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Tiranapost.al. Са друге стране, бројне мале општине као што су Белши, Малики, Патоси и Хаси забележиле су пад броја компанија.
INSTAT је недавно известио да је Камза општина са највећим повећањем броја приватних предузећа у Албанији – око 11% у току године. То је такође једна од највећих општина по броју становника. После Камзе, општина Саранде забележила је највећи пораст нових регистрованих предузећа – 10,8 процената током 2022. године у овом малом приморском граду.
-
Нова инвестиција немачке компаније за производњу делова и компоненти за аутомобилску индустрију Kostal најављена је током састанка премијера Северне Македоније Димитра Ковачевског и потпредседника Владе за економска питања Фатмира Битића са менаџментом компаније Kostal Group. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Makfax.com. Нови инвестициони пројекат компаније Kostal Македониј у Охриду за производњу пуњача за електрична и хибридна возила биће реализован у периоду од јула 2023. до децембра 2026. године, укупне вредности од скоро 50 милиона евра. Заједно са претходне две фазе, укупне реализоване инвестиције.
-
Европска Унија (ЕУ) пренела је 72 милиона евра (77,1 милион долара) грантова албанској влади као део пакета од 80 милиона евра договореног прошле године, да би се ублажио утицај енергетске кризе на албанска домаћинства и мала и средња предузећа (МСП). Ово сазнаје портал BalkanEngieer.com са сајта SeeNews.com. Средства ће субвенционисати додатне трошкове енергије за милион домаћинстава и 168.000 малих и средњих предузећа, пружити финансијску помоћ за 11.200 људи угрожених кризом и подржати постављање нових соларних система. Пројекат такође подржава напоре владе да диверзификује енергетске ресурсе кроз улагања у енергију ветра и сунца и да креира ново законодавство у овој области.
-
Румунска компанија Transilvania Constructii, која развија, поседује и управља индустријским некретнинама под брендом TRC Park, објавила је петогодишњи план за производњу "зелене" енергије у свим својим пројектима, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Romania-insider.com. Укупна инвестиција у неопходну инфраструктуру износи 10 милиона евра.
Компанија је почела да поставља соларне панеле на TRC Park Cluj - првој локацији на којој ће се производити "зелена" енергија. Парк, који се налази у општини Џуку, тренутно се састоји од пет објеката укупне површине од 42.000 m2. Преко новог проширења биће додато још 150.000 m2. Очекује се да ће радови на TRC Park Cluj коштати милион евра и бити завршени до краја јула.
-
Бугарска фармацеутска група Софарма планира да прошири своје присуство и пословање у Србији, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Economic.bg. Намере компаније постале су јасне током последње седнице Управног одбора, на којој је одлучено да представници компаније изврше детаљну анализу потенцијалних могућности за стицање власништва у предузећима која се баве производњом или маркетингом здравствених производа у Србији. Управни одбор овластио је представнике компаније да процене, проуче и воде иницијалне преговоре у циљу спровођења евентуалних стицања акција или већинских пакета капитала произвођача или добављача лекова, додатака исхрани, медицинских средстава и других производа.
-
Wizz AIR, највећа авио-компанија која послује у Северној Македонији, најавила је проширење своје базе у Скопљу, саопштила је ТАВ Македонија, компанија која управља са два македонска аеродрома - Међународним аеродромом Скопље и Аеродромом Свети Апостол Павел Охрид. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Denar.mk. Wizz AIR ће отворити две нове линије из Скопља - за Љубљану и за Луксембург, планиране за наредну јесен и зиму, и распоредиће још један авион у Скопље, повећавајући базу авио-компаније у престоници Северне Македоније на укупно 6 авиона до децембра 2023. године. Авио-компанија ће такође повећати фреквенције девет постојећих авио-компанија.
-
Minal Europe Green Material поднео је захтев Министарству заштите животне средине Србије за процедуру процене утицаја на животну средину за изградњу новог комплекса за производњу аутоделова. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Ekapija.com. Локалитет ће имати укупну површину од 91.354 m2. Централно место на парцели заузимаће производни простори комплекса, а у његовом северном делу су предвиђени сви помоћни објекти, изузев консијержа који се налазе у западном делу испред главне хале. Предвиђене су и слободне површине за уређење. Производна хала ће имати димензије 163х107 m, а објекат ће бити једноспратни и подељен на две основне функционалне целине.
-
Шведска компанија SHL Healthcare добила је сертификат класе „А“ за свој инвестициони пројекат „Фабрика за производњу медицинских средстава“, који ће се реализовати у општини Илинден, град Софија, Бугарска. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Economy.bg. Овим пројектом компанија има за циљ да прошири своје производне капацитете, са неким од произведених производа, укључујући медицинске производе као што су слингови, чарапе са механизмом за лечење лимфодерме, системи душека за болничке кревете и др.
-
Амерички произвођач електричних аутомобила Rivian активно запошљава нове раднике у свом истраживачко-развојном центру у Београду, Србија, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Ekapija.com. То је једини инжењерски центар компаније ван Северне Америке. Генерални директор Ривијановог истраживачко-развојног центра у Београду Борко Лепојевић подсетио је да је центар почео са радом крајем прошле године и да је за ових неколико месеци запослено више од 50 људи. Према његовим речима, план је да центар у Београду до краја прве године постојања има преко 150 запослених. Што се тиче слободних радних места, траже се специјалисти за развој уграђених решења, обраду података, „компјутерску визију“ и имплементацију вештачке интелигенције, развој алгоритама.