-
ROCA Industry, један од главних индустријских холдинга за грађевинске материјале у Румунији, у власништву компаније ROCA Investments, у свом консолидованом извештају за прву половину 2023. године пријавио је промет од 289,5 милиона леја (58,5 милиона евра). Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Romania-insider.com. Холдинг је забележио раст промета од 5,7 одсто у односу на исти период 2022. године. У првој половини године портфолио компаније ROCA Industry је стекао значајан тржишне удео. Evolor, произвођач боја и лакова који је недавно поново покренут и пролази кроз период оперативне трансформације, забележио је раст продаје од 21%.
-
Аустралијска компанија Kronospan шири своје активности у Бугарској и активно тражи ново техничко особље за свој тим, преноси портал BalkanEngineer.com весст с сајта Money.bg. Kronospan Бугарска је водећи добављач дрвених материјала и прибора за компаније за намештај у Бугарској и широм света. Са финансијским улагањима од близу 300 милиона евра и дугогодишњом традицијом, компанија снабдева неке од најбољих компанија за производњу намештаја и успешно одржава партнерске односе са дистрибутерима у земљи и иностранству. Највише потребног новог особља биће потребно за главну производњу. Међу њима су електричари, механичари, виљушкари, руковаоци машинама, пакери и други.
-
Почиње реализација фотонапонске електране "Петка" у Србији. У августу ове године биће одржан избор извођача радова за изградњу објекта и потписан уговор, а изградња ће почети у септембру, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Ekapija.com. Ово је прва соларна електрана у огранку EPS TE-TO Kostolac, а биће изграђена на спољној страни површинског копа Ћириковац. Инсталисана снага постројења биће 9,75 MW, а планирана годишња производња 15,6 GWh. Изградња фотонапонске електране "Петка" један је од пројеката кроз које ће се повећати капацитети ЕПС-а за производњу "зелене" енергије. Припремни радови су већ завршени, а површина на којој ће се градити објекат је очишћена.
-
Општина албанске престонице Тирана саопштила је да је потписала уговор вредан 386 милиона лека (4,1 милион долара/3,7 милиона евра) са локалном компанијом Salillari за изградњу јавне инфраструктуре у планираној области технолошког и економског развоја (TEDA) у граду. Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Победничка понуда је укључена у пројектовани индикативни буџет општине од 488 милиона лека. Пројекат јавне инфраструктуре подразумева изградњу путева и тротоара, као и канализације и водовода на предвиђеном простору, према тендерској документацији коју је објавила Општина.
-
Актуелни инвестициони пројекат за нови гасни блок румунске електране Mintia биће завршен до краја 2026. године, а прва фаза биће готова већ у лето 2025. године, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Romaniajournal.ro. Очекује се да ће објекат бити ефективан 64 одсто, што га чини једном од најефикаснијих електрана у Европи. Пројекат ће током реализације отворити више од 1.200 радних места, а након пуштања у рад новог постројења у њему ће радити око 300 енергетичара. Електрана је 14. новембра 2019. године ушла у стечајни поступак и стављена је у конзервацију у лето 2021. због недостатка потребних инвестиција за усклађивање са еколошким прописима ЕУ.
-
Седам компанија стекло је имовину у новој југозападној индустријској зони у Бургасу у Бугарској, према информацијама локалне владе. Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта агенције БТА. Тренутно су три парцеле у окружењу у поступку продаје путем јавног надметања, а траже се купци за још седам слободних парцела. Индустријска зона „Југозапад“ налази се испод стамбене четврти „Меден Рудник“ у Бургасу, која је природна база са ресурсима за пословање. Индустријска зона "Север", са своје стране, још увек ради на завршетку неколико нових предузећа.
-
Директор ТИРЗ (технолошке индустријске развојне зоне) Северна Македонија Јован Деспотовски састао се са помоћником министра економије Јапана и генералним директором Директората за трговинску политику Мацуом Такехиком. Двојица су разговарали и истакли значај унапређења економске сарадње између Јапана и Северне Македоније, посебно у суочавању са глобалним политичким и економским изазовима, а разговарано је и о конкретним иницијативама сарадње, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Мakfax.com.mk.
-
Врло брзо ће у Бугарској бити покренут пилот пројекат за рециклажу литијум-јонских батерија. Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта БТА. До сада су ове батерије биле мале количине и извозиле су се у друге европске земље ради безбедног одлагања и рециклаже. Александар Јавријски, извршни директор Екобатери АД, објаснио је да ће захваљујући пројекту бити постигнута ефективна национална покривеност у погледу прикупљања преносивих батерија и електронске опреме. Закон налаже прикупљање најмање 45% ових батерија, што је већ постигнуто, па чак и премашено у последњих десетак година. Савет Европске уније одобрио је нова правила за производњу, прераду и продају батерија, према којима ће произвођачи до 2030.
-
У првих пет месеци 2023. године извоз ИКТ услуга из Србије достигао је 1,3 милијарде евра, што је 41 одсто више него прошле године, сазнаје портал BalkanEnigineer.com са сајта Ekapija.com. Сектор информационих и комуникационих технологија (ИКТ) је у протеклих седам година постао један од три кључна покретача развоја српске привреде, а сада ће бити подржан и програмом Дигитална Европа. На представљању програма „Дигитална Европа” у Научно-технолошком парку у Београду, председница Владе земље Ана Брнабић рекла је да је прошла година била рекордна по извозу ИКТ услуга са обимом од 2,7 милијарди евра. Она је истакла и да Србија има добре шансе да до 2027. године апсорбује значајан део од 7,5 милијарди евра које је Европска унија.
-
Компанија Алкалоид је покренуо нови пројекат дигитализације и аутоматизације процеса у апотекарском сегменту, имплементирајући напредни систем за извршење производње - AlkaMES (Alkaloid Manufacturing Execution System), сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта компаније. За партнера у реализацији пројекта изабрана је компанија ANTSolutions из Пољске. AlkaMES је критичан за управљање процесима и потпуну дигитализацију и аутоматизацију производних процеса са аутоматским прикупљањем података са производне опреме и радом без папира. Као изванредан алат за побољшање оперативних резултата.