-
Philip Morris International (PMI), глобални лидер у дуванској индустрији, најавио је да ће уложити додатних 130 милиона долара у своју фабрику у румунском граду Отопени. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Capital.bg. Са овом инвестицијом, укупан капитал који је америчка компанија уложила у свој румунски производни центар премашиће 700 милиона долара. Фабрика у Отопени производи бездимне цигарете под брендом Heets, који је део електронског система компаније iQOS. Од 2017. године, PMI се у потпуности фокусирао на ову врсту производа са циљем да смањи употребу традиционалних цигарета.
-
Hisense Europe, део кинеске Hisense Group - једног од највећих произвођача беле технике и електронике, саопштио је да је у српском граду Ваљеву отворио трећу фабрику у коју је уложио 45 милиона евра. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Serbianmonitor.com. У новој фабрици у Валеву, Хисенсе Еуропе ће производити сиде-би-сиде фрижидере под брендовима Hisense, Gorenje и Asko, углавном за извоз на европска тржишта. Компанија ће у наредне три године у Ваљеву запослити 1.020 радника, а капацитет фабрике биће 750.000 јединица годишње. Уз то, очекује се да ће укупна производња три фабрике Hisense Europe у Ваљеву достићи 1,7 милиона уређаја годишње до 2025. године.
-
Северномакедонска компанија ATS Group била је један од главних излагача на DSEI 2023, великом сајму одбрамбене индустрије, који је одржан у Лондону и на којем је учествовало више од 50.000 људи који су могли да виде преко 400 борбених возила и авиона, као и поморска пловила на реци Темзи. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Denar.mk. DSEI London подржава Министарство одбране Уједињеног Краљевства и окупља произвођаче, владине делегације из преко 100 земаља, стручњаке, истраживаче, инвеститоре и новинаре који покривају питања одбране и безбедности. Овогодишња изложба је најзначајније.
-
Винарија Тиквеш (Северна Македонија) уложила је 4 милиона евра у изградњу нове базе и набавку савремене опреме за пријем и прераду грожђа, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Denar.mk. На овај начин компанија потврђује своју дугорочну опредељеност и стратегију за континуирано улагање у даљи одрживи развој и имплементацију ESG стандарда. Нова база и у њој уграђена опрема омогућиће Тиквешу да повећа укупан капацитет за пријем и примарну прераду грожђа током бербе за додатних 1,25 милиона килограма. Винарија такође континуирано улаже у све друге активности које омогућавају континуиран раст и напредак компаније.
-
Турска компанија Appsilon Enterprise, специјализована за производњу лабораторијских дијаманата, разматра могућност улагања у Бугарску, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Economic.bg. Успешном реализацијом пројекта могло би се отворити око 100 нових радних места, а као потенцијална локација за производњу разматра се Пловдив, али и неколико других локација. Компанија Appsilon Enterprise је турски технолошки стартуп основан почетком 2017. године са циљем да узгаја дијаманте у лабораторијским условима. Осим за израду накита, користе се иу сектору високе технологије за израду чипова, квантних сензора, оптике и детектора.
-
Кинеска Zijin Mining Group Co. развија планове за проширење свог рудника бакра у источној Србији због потражње за металом који се сматра виталним за глобалну енергетску транзицију. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта bnnbloomberg.ca. Компанија је отворила свој рудник бакра и злата Cukaru Peki пре скоро две године са инвестицијом од 678 милиона долара, што јој је омогућило да дође до лежишта дубоких неколико стотина метара. Данас компанија жели да избуши скоро 2 km како би што боље искористила имовину. Рудник Cukaru Peki се налази у граду Бору, где се више од једног века копа бакар, злато и сребро. Процењује се да доња зона рудника, на дубини већој од 460 m.
-
Од 25. до 27. октобра 2023. Екпоцити Албаниа организује 4. издање сајма грађевинарства „Build and Live Smart”. Форум, који ће бити одржан у ExpoCity Albania у главном граду Тирани, послужиће као важна комуникациона платформа за учеснике у грађевинском сектору, архитектури, урбанистичком планирању и широј јавности, известили су портал Balkanengineer.com са сајта Expocity.al. Поред тога што је место за ефикасну комуникацију, сајам има за циљ и да истакне значај нових концепата у Албанији, међу којима су, пре свега, ефикасна решења, одговарајући материјали и опрема потребна за обезбеђивање услова за реализацију паметних зграда и градова.
-
Соларна пољопривредна електрана биће изграђена на површини од 500 ha у источној Србији. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Ekapija.com. Инвестиција у соларно постројење од 300 MW долази са Кипра. Српска општина Кладово дала је на јавну увид пројекат детаљног тлоцрта за изградњу соларне електране Kladovo Solar Gate. План је био доступан на рани јавни увид прошле јесени, а инвеститор је компанија ERG Renewables doo Beograd, основана 2019. године, чији је власник компанија ERG Investments LTD, регистрована на Кипру. Планирано је постављање око 300 MW панела, а план обухвата површину од око 582,94 ha на источном делу територије општине Кладово.
-
Румунски стартап Energy Advisor развио је апликацију дизајнирану да помогне потрошачима да смање рачуне за енергију и ефикасније управљају потрошњом у својим домовима, сазнаје портал BalkanEnigneer.com са сајта Romania-Insider.com. Апликација Renergia је недавно објављена, а верзија на енглеском је планирана за јесен ове године. Апликацију, која анализира потрошњу енергије у домаћинству и пружа процену месечних и годишњих трошкова енергије корисника и потенцијала за уштеду електричне енергије и енергије за грејање, развио је тим са Техничког универзитета у граду Клуж-Напока.
-
WРР Gоrісhаnе (ВтЕЦ Горичане), бугарски пројектант из области енергије ветра, завршио је продају ветропаркова „Горичане“ и „Пролез“, снаге 80 МW, финском инвеститору за обновљиве изворе енергије, компанији Тааlеrі Еnergіа, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Money.bg. Ветроелектране ће бити прве у Бугарској које ће применити нову технологију за ветротурбине капацитета до 8 МW по генератору. Бизнис уговор, који је подразумевао продају 100% пројекта и финансирање преосталих трошкова развоја, завршен је 19. маја ове године а уписан је у Бугарски трговачки регистар 26. маја ове године. Ветроелектране „Горичане“ и „Пролез“.