-
Кинеска компанија Punai, која производи ватросталне материјале, реновира један од производних погона Магнохрома у Краљеву у Србији. Ово је сазнао портал BalkanEnggineer.com са сајта Serbianmonitor.com. Фабрика, изграђена касних 1980-их, раније је производила шамотну опеку, али је затворила своја врата 1990-их. Продата је компанији Punai 2021. године, а кинеска компанија је одмах започела реновирање објеката и уградњу најсавременијих машина и опреме.
-
Под мотом "20 година инжењеринга у свету композита", Ламинати Ком је прославио важну годишњицу постојања, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Denar.mk. У присуству сарадника, клијената, представника универзитета и привредних комора Северне Македоније, прослављена су досадашња достигнућа компаније, а спољним сарадницима и организацијама, као и члановима тима уручене су захвалнице за сарадњу и признања за посебна достигнућа. Две деценије након оснивања, Ламинати Ком остаје извозно оријентисана компанија за производњу композитних материјала, композитних елемената са машинском обрадом, која имплементира бројна власничка техничка решења у више од 30 земаља широм света.
-
Швајцарска компанија за штанцање и фино бланкирање Etampa званично је отворила фабрику у Крушевцу, у источној Србији, сазнаје портал BalkanEngineer.bg са сајта Serbianmonitor.com. Објекат ће имати годишњи производни капацитет од 280 милиона делова за аутомобилску електронику, грађевинарство и медицинску технологију. Површина нове фабрике је 7200 m2 и тренутно је запослено 25 радника, али се очекује да ће до краја 2023. године број запослених порасти на 60 људи. Etampa има погоне у Илиноису, САД, граду Бланско, Чешка, а сада и у Крушевцу. У новембру 2021. године, када је локална власт најавила планирану изградњу фабрике.
-
Румунска државна електродистрибутивна група Electrica објавила је да је преузела пројектну компанију која развија фотонапонски парк са 12 MWp инсталисаног капацитета и 9,75 MW капацитета за напајање мреже. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Romania-insider.com. Фотонапонски парк ће се налазити у општини Вултуру, округ Вранча, и тренутно се налази у фази "спреман за изградњу", а компанија Electrica је својим пројектантима, компанијама Влади-Михају Унгуриану и Тудору-Ницолаеу Унгуриану, платила 0,6 милиона евра.
-
После низа реализованих активности и инвестиција, северномакедонска фармацеутска компанија Реплек добила је комплексну еколошку дозволу „А“ од Министарства животне средине и просторног планирања, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Denar.mk. Овај документ је потврда одговорног пословања, континуираног праћења и смањења утицаја компаније на животну средину. Током реализације неопходних корака, који су део услова за добијање комплексне дозволе „А“, напори компаније били су усмерени на: мерење емисија у ваздух, праћење квалитета отпадних вода, мерење буке, одговарајући третман отпада, редовно извештавање. нивоа потрошње електричне енергије и воде и мера за бољу енергетску ефикасност.
-
Финска група Nokian Tyres почела је рад на фабрици аутомобилских гума коју планира да изгради у Орадеи, у западној Румунији, сазнаје портал BalkaEngineer.com са сајта Romania-insider.com. Инвестиција је процењена на 650 милиона евра. Nokian Tyres намерава да оснује у Орадеи, округ Бихор, нову производну јединицу за производњу аутомобилских гума у зимским, летњим и целосезонским верзијама. Ново производно постројење имаће планирани капацитет од 6 милиона јединица годишње и имаће најсавременију технологију која ће омогућити висок ниво аутоматизације и прецизности како би се минимизирали кварови и отпад.
-
Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) подржава Северну Македонију у модернизацији и проширењу система управљања чврстим отпадом. Ово је сазнао портал BalkanEngnineer.com са сајта Denar.mk. Банка обезбеђује државни кредит од 55 милиона евра којим ће се финансирати изградња две нове регионалне депоније, санација постојеће депоније, као и нове трансфер станице за чврсти отпад са одговарајућом инфраструктуром за прикупљање и транспорт и рециклажни центар. Биће затворене две дивље депоније. Пројекат ће реализовати Министарство животне средине и Организација територије Северне Македоније.
-
Румунија ће обавестити Европску комисију о повећању шеме државне помоћи за прерађивачку индустрију земље са 150 милиона евра годишње на 500 милиона евра годишње и продужењу са две године (2022-2023) на четири године до 2025. године, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Romania-insider.com. Влада је усвојила нову шему државне помоћи са грантовима за инвестиције у прерађивачкој индустрији у августу прошле године. Има за циљ јачање привлачења инвестиција из производне индустрије, са директним утицајем на регионални развој, отварање нових радних места и повећање конкурентности румунских производа ширењем и подршком ланаца различитих индустријских сектора.
-
OBB Rail Cargo Group (RCG) је основао нову филијалу у Београду, Србија. Отварањем компаније Cargo Carrier – Southeast d.o.o.,Србија је постала 13. земља у Европи у којој RCG нуди одрживи железнички теретни транспорт са сопственим особљем и локомотивама, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Ekapija.com. Нова филијала компаније у Србији ће углавном пружати услуге транзита између Турске и Централне и Југоисточне Европе, чиме ће се ојачати водећа тржишна позиција РЦГ-а у Турској. Поред предности у погледу трошкова и повећаног квалитета, сопствена вуча компаније RCG у 13 земаља такође нуди већу флексибилност.
-
Према подацима сајта ACAROM, током 2022. године укупна производња Дачије и Форда први пут је премашила 500.000 аутомобила, што значи нови рекорд за Румунију, сазнаје портал BalkanEnineener.com са сајта Romaniajournal.ro. У односу на прошлу годину повећање је преко 80.000 јединица. У децембру 2022. године у Румунији је произведено 35.930 аутомобила. Од тога, 22.593 је произвела фабрика Dacia у Миовену, а 13.337 производни погон Ford Romania Otosan у Крајови. За целу 2022. годину, производња путничких аутомобила у Румунији достигла је обим од 509.465 јединица, што је апсолутни рекорд за производњу аутомобила у земљи. Повећање је 21 одсто у односу на 2021. годину.