In Bulgarian
У 2014. у историјском граду Либек (Lübeck), Северна Немачка, почела је изградња новог стамбеног комплекса који се састоји од 200 кућа, које ће млади и стари ускоро претворити у свој дом. До овде ништа интересантно - али какву одлуку технички тим предузима за загревање ових домова? Иновативан приступ омогућава коришћење топлоте из домаћих отпадних вода за грејање стамбених зграда. Више о необичном избору за портал BalkanEngineer.com објашњава господин Емил Димитров, регионални менаџер компаније Steinzeug-Keramo Бугарска, чија керамика се користи у реконструкцији канализационе мреже овог насеља.
"Стари канализациони систем у овом делу града био је мешовит. Локални оператер ће обезбедити реконструкцију, према којој ће се систем поделити, и то укључује изградњу новог система општинског водовода у дужини од 540 метара", изјавио је Димитров. Стакло-керамички производи су изабрани за изградњу нових колектора због њихове чврстоће и издржљивости. Цеви, пречника DN800 су укопане на истој дубини као старе канализације, односно на 8 м, што захтева примену технологије без копаља – мулти тунели.
За спровођење првобитног плана коришћења топлоте из канализације, користе се термални системи, које је развила компанија Uhrig Kanaltechnik, специјално за такве случајеве. "Термалне линије се налазе дуж нове канализације. Вода која тече у њима апсорбује топлоту из канализационих цеви где је температура готово константна око 20°С. Затим, употребом термалне пумпе постаје корисна енергија", објашњава господин Димитров.
Прва два одељка у којима ће се инсталирати претварачи топлоте су дужине 110 и 112 м. Полазећи од почетног рова, цеви Steinzeug-Keramo глатко пролазе кроз земљу и достижу следећи технолошки ров", додаје представника произвођача цеви.
Када радови на одводним каналима већ буду завршени, долази тренутак када се требају поставити делови за размену топлоте.
Телефон: 00359882 538 034
E-mail: emil.dimitrov@steinzeug-keramo.com
Извор фото материјала: Steinzeug-Keramo