In Albanian In Bulgarian In Macedonian
Колико добро универзитети задовољавају стварне потребе за знањима и вештинама будућих техничких професионалаца и шта бизнис може да учини да унапреди образовни процес? Одговоре на ова питања потражили смо код инж. Добромира Симидчиjева, директора Хидролије - компаније специјализоване за управљање индустријским водоводним средствима. Ево шта је поделио са нашим тимом.
Инжењерe Симидчијев, по Вашем мишљењу, да ли техничко образовање „производи“ довољно добро припремљен кадар за праксу?
И да и не. Моји закључци о овом питању су засновани на мом личном искуству и мојим запажањима колега. Генерално, рекао бих да средње техничке школе раде боље од универзитета. Наравно, ове две врсте образовних установа имају различите циљеве, али средње техничке школе успешније остварују своје, предајући предмет на једноставнији, практичнији и памтљивији начин.
Академско особље на универзитетима, са своје стране, тежи да формира унутрашње заједнице које одвајају специјалисте од стварности и које немају екстерни коректив. Профил људи који остају на факултету као професори је сличан – имају исто схватање професије, посла, живота. На тај начин припремају студенте за око 10% онога што им предстоји, а преосталих 90% вештина млади стручњаци стичу сами, ако имају среће. Ово се изузетно снажно примећује на хуманистичким универзитетима, али се у извесној мери односи и на техничке.
Говорећи конкретно о нашој професији, оно за шта се спремају је да буду пројектант, занемарујући многе друге аспекте и могуће реализације водоинжењера. Још један минус је недостатак обуке у погледу организације рада, рада са људима и институцијама, презентацијских и комуникационих вештина потребних у индустрији. И они су заправо највећи део успешне имплементације.
Шта би, по Вашем мишљењу, требало да буду следеће новооткривене техничке специјалности?
Могу да коментаришем питање посебно за нашу индустрију. Образовном програму инжењера водоинсталатера недостаје довољна обука за аутоматизацију и дигитализацију, а са напретком технологије ове дисциплине заузимају све значајнији део у сваком пројекту. Зато сматрам да постоји потреба да се стави већи акценат на електронику и електротехнику, као и на високу технологију која утиче на сектор воде и канализације.
Да ли вештачка интелигенција (AI) има места у техничком образовању?
Има место, и више је корисно него штетно. Не сумњам да што више функција може да се повери вештачкој интелигенцији, то боље. Идеја да ће АИ некоме одузети посао је погрешна. Напротив, његове могућности олакшавају рад, ослобађајући време и ресурсе за активности које још увек захтевају природну интелигенцију.
Адреса: Софија 1784, кварт Полигона, ул. "Михаил Тенев" 6
Телефон: +359 879 900 839
E-mail: office@hydrolia.bg
Сазнајте више о производима и услугама које компанија нуди у Србији ОВДЕ!
Извор фото-материјала: Хидролија