In Albanian In English In Bulgarian In Macedonian In Romanian
На путу ка јачању инфраструктуре обновљиве енергије, Србија ће добити грант од 30 милиона евра од Европске уније за изградњу ветропарка од 66 MW у граду Костолцу на североистоку земље. Кина ће такође уложити око 2 милијарде евра у објекте из ОИЕ у земљи. Ово сазнаје портал БалканЕнгинеер.цом са сајтова BalkanEngineer.com и SeeNews.com.
Пројектом ветропарка Костолац управља државни произвођач енергије Elektroprivreda Srbije (EPS), а додатно је подржан кредитом од 80 милиона евра и грантом Немачке развојне банке KfW од 1,8 милиона евра.
Очекује се да ће произвести довољно енергије за напајање око 30.000 домаћинстава електричном енергијом. Планирано је да буде прикључен на националну електродистрибутивну мрежу почетком 2025. године.
Поред ЕУ, Србија је од Кине обезбедила и инвестицију од две милијарде евра за изградњу ветроелектрана и постројења за производњу водоника, што је у складу са циљем земље да постигне неутралност угљеника до 2050. године.
Меморандум о разумевању потписан између Министарства рударства и енергетике Србије, кинеске компаније Shanghai Fengling Renewable Co Ltd. и српски Zijin Copper, износи свеобухватан план развоја инвестиције у наредним годинама. Предвиђена је изградња ветропарка од 1.500 MW , фотонапонске електране од 500 MW и постројења на водоник са годишњим капацитетом од приближно 30.000 тона до 2028. Водећи инвеститор у амбициозни подухват је Shanghai Fengling Renewable, а произведена енергија ће се користити у руднику бакра у власништву компаније Zijin и топионици у близини града Бора у источној Србији.
Значајно улагање Кине у сектор обновљивих извора енергије у Србији део је шире иницијативе Појас и пут, која доприноси развоју економске и енергетске инфраструктуре земље.
Извор фото-материјала: canva.com