Северна Македонија расписала је тендер за изградњу соларних електрана од 30 MW

2024-12-172 min.

Promeni jezik: Albania N. Macedonia Romania

In English

 

Електропривреда Северне Македоније (ESM) расписала је тендер за изградњу две нове фотонапонске електране укупне снаге 30 MW, сазнаје портал BalkanEngineer.com из званичног саопштења те компаније. Пројекат, најављен у партнерству са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД), обухватиће изградњу соларне електране Осломеј 2 од 10 МВ у зони напуштеног рудника угља у комплексу РЕК Осломеј и електране од 20 MW у близини ТЕ Битољ.

Тендер, који је отворен за међународне понуде, фокусира се на изградњу и пуштање у рад две соларне инсталације, са роком до 17. јануара 2025. године. Пројекти ће бити финансирани кредитом Европске банке за обнову и развој у износу од 25 милиона евра.

 

Циљ ових фотонапонских инсталација је повећање удела обновљивих извора у енергетском миксу земље и подршка амбицијама Северне Македоније за одрживим развојем. Очекује се да ће ови нови пројекти производити око 50 GWh годишње, што ће задовољити енергетске потребе око 8.500 домаћинстава.

Извор фото-материјала: ©Engineer BG via Canva.com