In Bulgarian In Macedonian
ВТУ „Тодор Каблешков“ одржано је 6. издање Међународног научног скупа. Међу говорницима су били инж. Андреј Дуњицов, менаџер водеће компаније у 3D технологијама Great Master (GreMa 3D), и главни асистент др инг Екатерин Минев из образовне установе. Њихов извештај на тему „3D скенирање – индустријска употреба и примена у образовном процесу будућих инжењера“ представљен је широкој публици специјалиста у овој области. У наредним редовима упознаћемо вас са образовним концептом за обуку квалификованог кадра, методама и применама 3D скенирања и његовом будућношћу у контексту индустрије. Читајте даље да бисте сазнали коментаре GreMa 3D о овом питању.
Методе 3D скенирања
Фотограметрија
Предности ове методе су релативно јефтина технологија, могућност скенирања великих објеката, добра репродукција текстуре, могућност анализе земљине површине и обезбеђена тачност. Са друге стране, недостаци су изражени у отежању процеса, због недостатка скенера, као и у потреби за специјализованим скенером и довољно моћним рачунаром за обраду података.
3D скенирање користећи структурирано светло
„У основи, метода представља пројекције структурних модела (паралелне мреже, геометријски облици) на објекат, помоћу светлости. Модели се деформишу у зависности од облика и димензија скениране фигуре. Реконструкција објекта се врши анализом деформација, уз помоћ једне или више фотографија. На овај начин се генерише 3D модел који је копија оригинала. Технологија користи пројектор за пројектовање светлосних структура на сам објекат.
3D скенирање помоћу ласера
Постоје две главне технологије које се користе за примену ове методе.
„Овде се предности огледају у томе што је технологија универзална, на њу не утичу јако амбијентално светло и одсјај, и омогућава скенирање и мерење удаљености. Скенирање се може обавити при веома ниској резолуцији и великом брзином мерењем само појединачних тачака. Са становишта недостатака, они су у нижој прецизности у односу на методу са структурисаним светлом, опет скупа опрема, као и могућност грешке“, резимирао је инжењер Андреј Дуњицов.
Области примене 3D скенирања
- Аутомобилска индустрија;
- Машинство;
- Здравствена заштита;
- Енергија;
- Виртуелна стварност (ВС);
- Археологија и уметност;
- Игре и забава;
- Грађевинарство и архитектура;
Адреса: Русе, ул. Jоргован 11, Бугарска
E-mail: office@grema3d.com
Извор фото материјала: Great Master (GreMa 3D)