In Bulgarian In Macedonian
Аутоматизација, квалитет и квантитет доступних информација о производу кључни су фактори успеха савремене производње. „Ручни алати за 3D скенирање имају многе предности у односу на конвенционалне мерне алате. Они су бржи, флексибилнији и мобилнији од традиционалних метода“, коментаришу из компаније GreMa 3D. У наредним редовима сазнаћете који су фактори за избор технологије 3D скенирања у зависности од њене примене од „амбасадора“ 3D технологија.
Неке од предности ручних 3D скенера укључују:
-Мерење објеката без директног контакта – спречава настанак могућих оштећења и деформација на објекту;
-Прикупљање велике количине података за кратко време – припрема детаљне анализе облика и карактеристика објекта;
-Компактне димензије и мобилност употребе – лак за транспорт и погодан за различите примене, чак и када се објекти налазе на тешко доступним местима или у окружењу које вибрира.
Постоје две главне методе скенирања помоћу ручних 3D скенера, које се разликују по начину на који пројектују светлост на објекат и снимају добијене слике. То су 3D скенирање користећи структурирано светло и скенирање помоћу ласерских емитера.
Кључни фактори при избору ручних 3D скенера
Оптималан избор ручног уређаја за 3D скенирање зависи од специфичне области примене за коју се планира његова употреба. Свака технологија има своје предности и мане - из тог разлога стручњаци из GreMa 3D коментаришу главне критеријуме за филтрирање понуда и постизање оптималног избора за одређене намене.
Димензије објекта и површина скенирања
„Прва ствар коју треба узети у обзир је величина објекта који треба скенирати. Ако се ради о малим објектима, димензија сличних новчићу, 3D скенер кратког домета који може да ухвати сложене детаље са високом резолуцијом био би добар избор. Међутим, ако планирате да скенирате велике објекте или компоненте, препоручујемо да одаберете скенер са великим обимом – већим видним пољем, познатим и као подручје за скенирање“, саопштили су из компаније.
Тачност скенирања
Овај термин дефинише толеранцију сваке ухваћене тачке. Генерално, тачност 3D скенера је у опсегу од 0,01 mm до 0,1 mm.
Прихватљива прецизност за већину задатака је унутар 0,06-0,07 mm. Ако планирате да скенирате сложени индустријски део, као што је мотор авиона, на пример, препоручује се одабир високопрецизног 3D скенера.
Резолуција
Резолуција описује минимално растојање између ухваћених тачака на датој удаљености скенирања. Што је већа резолуција, то је гушћи „облак” скенираних тачака. Када су детаљи 3D модела неопходни, потребна је висока резолуција, у супротном је прикладнија ниска резолуција.
Брзина скенирања
„Брзина скенирања“ се односи на то колико брзо 3D скенер може да прикупи податке о локацији сваке тачке на објекту. Брзина варира у зависности од броја ласерских линија, величине подручја скенирања и алгоритма уређаја за скенирање.
Адреса: Русе, ул. Jоргован 11, Бугарска
E-mail: office@grema3d.com
Сазнајте више о производима и услугама које компанија нуди у Србији ОВДЕ!
Извор фото материјала: GreMa 3D (Грејт Мастер), Scantech, canva.com