In Bulgarian In Romanian In Albanian
Пиво датира из око 4000 година пре Христа, а творци пива сматрају се Сумерцима, који су своје пиће назвали Сикару. Вештину припреме малт течности савладали су и Вавилонци, додајући хмељ. Традиција кувања наставила је да се развија у Египту, одакле су се проширили на древну Грчку, Римско царство, а одатле широм Европе. Према подацима, само на Старом континенту произведено је више од 55.000 пивских брендова. „Бреwинг је заиста древна летелица која нам даје приступ богатомзналицама. Али једна ствар је јасна – нико не би градио пивару у којој нема воде!”, рекао је за портал BalkanEngineer.com инж. Добромир Симидчијев, руководилац компаније Хидролија, која је специјализована за управљање водоизводним и канализационим средствима различитих индустријских предузећа.
Глобално, постоје добре праксе везане за воду у кувању – такозване. KPI (Key Performance Indicator), од којих се један тиче количине воде потребне за производњу литра пива. „Један од наших задатака као партнера пиварске индустрије је да помогнемо нашим купцима да одрже и смање просечну потрошњу воде, као и да свеобухватно оптимизујемо свој производни процес. То се може урадити на разне начине, од којих је један, на пример, затварање петље система за уклањање налепница из флаша. У том процесу користе се многи реагенси који се могу поново користити”, рекао је инж. Симидиијев.
Отпадне воде из пива се или испуштају у урбану канализациону мрежу или се испуштају директно у тело воде. У оба случаја, међутим, њихово лечење је неопходно јер су високо контаминиране, са вредностима КОД-а између 5000-8000 mg/l. За поређење, КОД вредности за домаће отпадне воде варирају између 500 и 1000 mg/l. Прва опција се сматра лакшом – захтева усклађеност са захтевима Уредбе 7. Међутим, ако се испусти у тело са отвореном водом, река, на пример, КОД би требало драстично да се спусти.
„У оба случаја, заједничка ствар у лечењу тих вода је да је прва фаза увек анаеробно лечење. Нарочито , такозвани Upflow Anaerobic Suspended Reactor (UASR) – класична технологија са анаеробним микроорганизмима, која се, међутим, издваја карактеристичном конструкцијом. Вода у овој врсти реактора се креће навише – улази са дна и излази са врха. Ако је вода на миру, муљ у реактору же се смирити. Међутим, концепт ових објеката је да се вода непрекидно креће одређеном брзином тако да се талог одржава у “кључалом” стању – тј. на тај начин је осигурана већа масовна размена. Ефекат прочишћења у таквом реактору је веома висок – по редоследу од 80-90 одсто“, објашњава инж. Симидиијев.
Адреса: Софија 1784, кварт Полигона, ул. "Михаил Тенев" 6
Телефон: +359 879 900 839
E-mail: office@hydrolia.bg
Сазнајте више о производима и услугама које компанија нуди у Србији ОВДЕ!
Извор фотографија: Хидролија