-
У јулу ове године, дански прооизвођач и оператер ветрогенератора, соларних и хибридних пројеката Eurowind Energy започео је изградњу ветропарка Pecineaga, снаге 48 MW у Румунији, који би требало да почне са радом у првом кварталу 2025. године, сазнаје портал BalkanEngieer.com са сајта Romaniajournal.com. Инвестиција је вредна 79 милиона евра. У јулу 2023. године, компанија Eurowind Energy је започела радове на изградњи инфраструктуре и објеката ветропарка Pecineaga. Ветротурбине које ће бити инсталиране касније биће највеће икада у Румунији и испоручиваће их компанија Siemens Gamesa Renewable Energy. Планирано је да парк почне да ради у првом кварталу 2025. године, са производњом од 176.000 MWh годишње.
-
Румунско министарство енергетике објавило је нацрт закона о развоју ветроелектрана у Црном мору, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Romania-insider.com. Сврха закона је да се достигне 3 GW инсталисаног капацитета у Црном мору подржавањем пројеката са такозваним уговорима за разлику (CfD), који ће инвеститорима омогућити предвидљивост у погледу њихових будућих прихода. Ветроелектране ће бити инсталиране само у областима које су одредиле румунске власти, након што се изради план за енергију ветра на мору, који укључује техничке податке и еколошке захтеве.
-
Немачка компанија Sulzer најавила је планове за стварање развојног центра у Софији у Бугарској, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Economic.bg. Компанија је специјализована за развој аутомобилског софтвера за неке од водећих произвођача аутомобила као што су BMW, Audi, Daimler, Man, Porsche, Rolls Royce, Seat, Volkswagen, Skoda и други. Планови компаније укључују улагање од око 3 милиона евра у нови развојни центар, кроз који ће, поред високотехнолошке зграде, бити отворено око 100 нових радних места за висококвалификоване ИТ стручњаке. Све је то део стратегије компаније да се „приближава“ (тј. скраћује ланце снабдевања) у аутомобилској индустрији.
-
Бугарска фармацеутска групација Софарма званично је објавила да је започела фазну аквизицију српског произвођача витамина и додатака исхрани Pharmanova, сазнаје портал BalkanEngieer.com са сајта Economic.bg. Тачна вредност трансакције није објављена, али се чека на одобрење српског антимонополског регулатора. Према плану, Софарма ће ове године преузети 25 одсто српске компаније, а следеће године још 50 одсто. После две године планирано је и преузимање преосталих 25 одсто српског произвођача. Пхарманова своје производе дистрибуира у Србији, Босни и Херцеговини, Црној Гори и Северној Македонији. Компанија је у протеклој години остварила нето приход од продаје у износу од 10,2 милиона евра.
-
Општина Центар у Северној Македонији прва је општина која је основала своје јавно предузеће за производњу и продају електричне енергије, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Novamakedonija.com.mk. Одборници су једногласно подржали иницијативу за формирање општинског јавног предузећа за производњу електричне енергије, а нешто касније изгласали су план и програме развоја Општине Центар за период од 2023. до 2025. године, који укључује и пројекат изградње фотоволтаика у матичним школама.
-
Са седиштем у Цазину, у Босни и Херцеговини, компанија Limometal – један од лидера на Балкану у сектору производње и продаје кровних и фасадних лимова, планира да у блиској будућности отвори представништво у Београду, Србија, у сарадњи са дугогодишњи пословни партнер. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Ekapija.com. Планови компаније укључују наставак раста, са трендом продаје од 15% на локалном и регионалном тржишту. Што се тиче извоза, Лимометалови производи се углавном продају у Хрватској, Србији, Словенији и Аустрији.
-
Компанија Персенк Инвест отворила је нови погон за бетонске производе у селу Хаџиево, општина Пазарџик, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Money.bg. Уз значајну инвестицију од преко 16 милиона лева, компанија се ослања на савремену опрему и иновативне технологије, етаблирајући се као водећи произвођач на тржишту. Фабрика у својој производњи користи јединствене за Бугарску полиуретанске плоче које значајно побољшавају збијеност производа и спречавају недостатке у производњи танких бетонских производа, а такође омогућавају производњу производа великог формата.
-
Министарство рударства и енергетике Србије потписало је пројектни уговор са компанијом Management4health GmbH за унапређење енергетске ефикасности Војномедицинске академије (ВМА) у Београду. Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Balkangreenenergynews.com. Енергетска модернизација ВМА, која ће се одвијати у три етапе током шест година, коштаће укупно 200 милиона евра. Пројекат је кључан у настојањима Србије да побољша енергетску ефикасност у јавним зградама, јер болнички комплекс троши струје колико и град од 20.000 становника. Прва фаза пројекта коштаће 55 милиона евра, 50 милиона евра обезбедити Немачка банка з развој KfW.
-
Произвођач електронике Escatec са седиштем у Малезији, али у швајцарском власништву, најновији је инвеститор у граду Пловдиву, који је направио велику инвестицију у нову производњу у тој области као део своје стратегије за брзо ширење кроз приближавање Европи. Ово је сазнао портал BalkanEngieer.com са сајта Trafficnews.com. Нови производни погон у Пловдиву биће девета за компанију у свету. Зграда од 4.000 м2 је сада у функцији и има неопходну опрему, процесе и квалификовану радну снагу да задовољи производне потребе компаније Escatec за Европу.
-
Албански произвођач дуралуминијума Lika проширио је свој кровни фотонапонски (ПВ) систем инсталирањем соларне мреже од 118,8 kW на свом складишту у Драчу. Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Seenews.com. Постављено је укупно 180 соларних фотонапонских панела и један инвертер. Lika је у мају на свом производном месту у Драчу поставила фотонапонски кровни систем снаге 700 kW, који се састоји од 1.060 фотонапонских панела и седам инвертера.