-
Влада Албаније саопштила је да је пренела 892,5 милиона албанских лека (око 8,2 милиона евра) општини Драч за финансирање трошкова пројекта санације канализационог система приморског града. Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Пројекат обухвата активности на обнављању инфраструктуре дренажне мреже у области Порто Романо и система кишнице у урбаним подручјима. Инфраструктура Драча претрпела је значајну штету у земљотресу магнитуде 6,4 у новембру 2019. године, због чега је реновирање мреже још хитније. Влада је 2021. године рекла да ће издвојити укупно 2 милијарде Лека за финансирање рехабилитације система за одводњавање у Драчу, са око 1,1 милијарду лека већ обезбеђено 2021.
-
Поводом 20 година од приватизације Дуванске индустрије Ниш, Philip Morris International (PMI) најавио је нову инвестицију вредну 100 милиона долара у Нишу, Србија. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта Serbianmonitor.com. Ово је значајан корак ка остварењу основне визије компаније – „омогућавање будућности без дима“. Улагањем у своју фабрику у Нишу, компанија, која је до сада тамо производила само традиционалне цигарете, покренуће и производњу нове линије бездимних дуванских производа намењених углавном извозу. Захваљујући новом објекту биће отворено и око 200 нових радних места. Овом инвестицијом, укупна улагања Филипа Мориса у пословање компаније у Србији премашиће милијарду долара.
-
Немачки произвођач батерија BMZ Group уложиће 65 милиона евра (70,2 милиона долара) у отварање нове фабрике у Северној Македонији. Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Seenews.com. Групација је потписала уговор о реализацији инвестиције са Управом за слободне зоне Северне Македоније (TIDZ) - владиним управним телом надлежним за развој слободних економских зона широм земље. Нова фабрика за производњу батерија отвориће 755 радних места, а BMZ Group развија и производи високотехнолошке системе батерија за низ примена, укључујући медицину, индустрију, мобилност и складиштење енергије. У новом погону BMZ DOOEL Скопље вршиће се масовна производња акумулаторских производа.
-
Тицијано Родолфо Розето, главни регионални директор за источну Европу водеће компаније за људске ресурсе Gi Group Румунија, преузима позицију генералног директора и менаџера групе од 1. септембра 2023. године, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Romaniajournal.ro. Као такав, господин Росето ће преузети спровођење локалне стратегије, која укључује успостављање стратешких партнерстава, пружање висококвалитетних услуга партнерима, као и развој портфеља услуга и купаца. Г. Росето се придружио тиму Gi Group пре 22 године, а последњих година обављао је функцију „Главног регионалног директора – Источна Европа”.
-
Красен Кјуркчијев, власник бугарске компаније за производњу хране и кућне хемије Фикосата, најавио је велику инвестицију вредну 30 милиона евра, захваљујући којој ће бити изграђена нова фабрика компаније у граду Шумену у Бугарској, сазнаје портал BalkanEngieer.com са сајта Capital.bg. Ново постројење ће се специјализовати за производњу Брускети Марети и очекује се да ће почети са радом 2025. године. Ово ће бити још један подухват који је додат портфолију Фикосота Фоод-а, а инвестиција је уследила након што је компанија пре две године изградила специјализовани погон за производњу вафла под брендом „My Motto“.
-
Индустријске и логистичке површине у Софији, у Бугарској, порасле су за 18.700 m² у првој половини ове године, извештава Никола Белчев, консултант за индустријске и логистичке услуге у компанији за некретнине Colliers, у интервјуу за Bloombergtv.bg. Међутим, постоји извесно успоравање у сектору, што је углавном последица поскупљења грађевинског материјала, сазнаје у наставку портал BalkanEngineer.com. Поред Софије, снажан развој индустријских зона приметан је и у граду Пловдиву, где отварају своја врата бројна нова производна предузећа. Варна и Русе такође настоје да достигну овај развој.
-
Бугарска компанија Минстрој Холдинг је у последњих 7 година отворила посао за 1.500 људи у Северној Македонији и успешно оживела два рудника руде. Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта 24chasa.bg. Преко своје подружнице у Северној Македонији - Булмак 2016, компанија Минстрој Холдинг је међу највећим инвеститорима у региону. У два рудника под њеном управом ради укупно 850 рудара из Криве Паланке и Пробиштипа, а укупан број запослених, укључујући и производне логистичке компаније, достиже око 1.500. Минстрој Холдинг је 2016. године добио концесију за два рудника, који су тада били у стечају, без радника и опреме, а данас компанија планира проширења великих размера, попут проширења јаловишта једног рудника.
-
Енергетски гигант Shell планира да уложи укупно 7 милијарди евра у изградњу инфраструктуре за вађење и прераду нафте у региону Шпираг у Албанији, пренео је портал BalkanEngineer.com са сајта Money.bg. На конференцији за новинаре на ту тему, премијер земље Еди Рама је изјавио да прелиминарне анализе показују да је нафта која се налази у области Шпираг високог квалитета. Уколико се потврде рударске могућности, то би могло да промени енергетску мапу Западног Балкана. Према различитим изворима.
-
Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) подржава енергетску безбедност у Северној Македонији дајући 100 милиона евра државној компанији JSC Elektrani у Северној Македонији (ESM). Ово је сазнао портал BalkanEngineer.com са сајта ebrd.com. Хитни зајам за ликвидност ЕБРД-а ће помоћи компанији ESM да одржи своју финансијску одрживост и настави да пружа своје основне услуге. Приходи од кредита ће се користити за финансирање увоза електричне енергије ЕСМ-а и потреба за обртним капиталом. У великој мери зависна од увоза енергије, Северна Македонија пати од скоковитих цена енергије, што доводи до високе инфлације. Као резултат тога.
-
Француски оператер обновљивих извора енергије Voltalia SA проширио је своју мрежу филијала отварањем ново представништво у Албанији, сазнаје портал BalkanEnigeer.com са сајта Renewablesnow.com. Представништво у главном граду Тирани запошљаваће 23 запослена, углавном Албанце, а према тврдњама компаније, нова локација са локалним присуством ће подржати њен даљи раст у балканској земљи. Компанија Voltalia са седиштем у Паризу, послује на албанском тржишту од 2018. године, пружајући услуге изградње фотонапонских постројења по принципу кључ у руке за трећа лица.