Abonim falas

Regjistrohu në buletinin tonë dhe mbaj veten të përditësuar

Artikuj

Përmirësimi apo çmontimi i një njësie ekzistuese CNC? Njihuni me qasjen e ndryshme të FANUC!

24 may 2023

In Bulgarian   In Macedonian 

 

Nëse jeni prodhues i veglave të makinerive, me siguri keni hasur në problemet e shkaktuara nga fakti që prodhuesit e makinerive CNC po prezantojnë dizajne të reja. “Shpesh nën maskën e inovacioneve të ndryshme, disa prodhues të CPU-ve po privojnë klientët e tyre nga aftësia për të vazhduar të përfitojnë nga investimet e tyre të mëparshme në zhvillimin e softuerit. FANUC heton këtë sindromë të vjetërsimit të paplanifikuar të pajisjeve dhe tregon qartë qasjen e ndryshme të kompanisë sonë në këtë drejtim”, komentoi FANUC Bulgaria.

 

 

Përzgjedhja e komponentëve për arsye qëndrueshmërie ose për kosto të ulët

 

Softueri i përditësuar është i papajtueshëm me pajisjet e vjetra

 

“Futja e veçorive dhe aftësive të reja me një përditësim të softuerit është procedurë standarde dhe zakonisht një gjë e mirë. Por a është programi i ri i pajtueshëm me pajisjet ekzistuese? Nëse jo, makinat e vjetra mund të bëhen të papërdorshme, duke i detyruar ndërtuesit e makinerive të shpenzojnë shumë për pajisje të reja që përndryshe nuk do t'u nevojiteshin," tha FANUC Bulgaria.

 

Pajisje të reja që nuk mund të përdorin softuerin e vjetër

 

Një njësi e re CNC shpesh kërkon softuer të ri. Nëse një prodhues makinerie dëshiron të përfitojë nga hardueri i ri, ai shpesh duhet të bëjë një investim të konsiderueshëm në softuer të ri.

 

Krijimi i një CPU-je të re që mund të punojë ende me bibliotekat e mëparshme të softuerit nuk është qasja më e lehtë, por sipas FANUC është mënyra e duhur.

 

 

Arritja e zhvillimit të qëndrueshëm nuk është vetëm një slogan tërheqës për FANUC. Kompania i përmbush premtimet e saj në mënyrat e mëposhtme:

 

 1. Komponentët e harduerit FANUC si disqet CNC, disqet dhe motorët janë projektuar duke pasur parasysh objektivat kryesore të forcës dhe qëndrueshmërisë;
 2. Për pjesët nga furnizuesit e palëve të treta (për shembull, procesorët dhe memoria), FANUC zgjedh ato produkte që kalojnë dridhje rigoroze, temperaturë dhe lloje të tjera të testeve të stresit;
 3. Nëse komponentët që furnizohen nga një palë e tretë nuk janë më të disponueshëm në treg, FANUC ruan pjesë këmbimi në magazinë për të siguruar qëndrueshmëri dhe riparime të mundshme të produkteve të vjetra të kompanisë;

 

 1. Filozofia e FANUC është të mbrojë investimet e partnerëve të saj duke siguruar përputhshmëri maksimale të softuerit të ri me modelet më të vjetra të pajisjeve CNC;
 2. Konvertimi i lehtë i softuerit të vjetër në pajisje të modelit të ri CNC.

 

“Ne në FANUC jemi krenarë për statistiken tone të performancës së shërbimit”, vijon komenti i kompanisë. Ajo përfshin:

- Disponueshmëria e pjesëve të këmbimit: 99.96%;

- Koha mesatare e përgjigjes: 19.4 orë;

- Koha mesatare e ndërprerjes së pajisjeve: 24.6 orë.

 

 

Adresa: Sofia 1588, „Okolovrasten Pat" Blvd. 467, Qendra Logjistike STAD
Telefoni: +359 2 49 29 369
E-mail: service.bg@fanuc.eu

 

 

Burimi i materialit fotografik: FANUC Bulgaria (FANUC)

Artikuj

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 02 december 2023Me demonstrimet mbresëlënëse të teknologjisë 3D, stendat e GreMa 3D ishin një nga pikat e nxehta gjatë MachTech & InnoTech 2023

  Vizitorët e edicionit të sivjetmë të MachTech & InnoTech patën mundësinë të dëshmojnë demonstrime mbresëlënëse në fushën e robotikës, teknologjive dixhitale dhe 3D, ndër të cilat spikatën ekspozitat e paraqitura në GreMa 3D (Mjeshtër i Madh). Në sallën 3, në stendën C 12 në Inter Expo Center - Sofje (IEC), publiku profesionist mund të prekë një mostër përfaqësuese të portofolit kompleks të produkteve të kompanisë. Ekipi GreMa 3D prezantoi dy skanerë të rinj Scantech 3D, pjesë të printuara me printerin industrial 3D të prodhuesit francez Lynxter, kompletin e plotë të printimit 3D Sinterit Lisa Pro, softuer për përpunimin e imazheve të skanuara 3D, printerin e printimit 3D me teknologjinë DLP nga RAYSHAPE dhe Spërkatjet e skanimit 3D të AESUB.

 • 29 november 2023Filkab investon në ndërtimin e termocentralit të vet 18 MW në Orizari në një zonë industriale prej 114 hektarësh

  Filkab është një kompani tregtare, prodhuese dhe inxhinierike, një lider në tregun e produkteve elektroteknike në Ballkan. Përveç shpërndarjes së zgjidhjeve gjithëpërfshirëse dhe inovative, kompania është gjithashtu e përkushtuar në mbrojtjen e mjedisit duke zbatuar praktika të qëndrueshme në operacionet e saj. “Një nga praktikat tona për të përmirësuar ndikimin mjedisor të aktiviteteve tona është instalimi i çatisë fotovoltaike që kemi ndërtuar për nevojat tona. Ka një kapacitet të instaluar prej 900 kWp dhe ne parashikojmë që sistemi do të kursejë rreth 430 t emetime karboni në vit. Përveç kësaj, oborri i objektit tonë të zyrës ka edhe një stacion karikimi për makinat elektrike.

 • 28 november 2023Duke ndjekur tendencat më të fundit teknologjike në portofolin e Siemens, ekipi SAT integron sistemet moderne të automatizimit

  Me historinë e saj më shumë se 30 vjeçare, përvojën dhe profesionalizmin e dëshmuar, kompania Systems Automation Technologies - SAT Ltd. është një partner i besuar i industrisë në zhvillimin dhe inxhinierinë e përgjithshme të produkteve, sistemeve dhe zgjidhjeve për automatizimin e proceseve. Kompania ka shumë projekte të realizuara me sukses në sektorë të ndryshëm industrialë në të gjithë botën. Si kompani e orientuar drejt eksportit, SAT ka vendosur pozicione në Serbi, Kosovë, Nigeri, Azerbajxhan, Hungari, Austri, Rusi etj. Një pjesë e madhe e sistemeve të integruara të automatizuara për kontrollin e proceseve teknologjike dhe agregateve është e mundur falë bashkëpunimit të frytshëm.

 • 28 november 2023Instrumentet matëse Megger janë një asistent i provuar dhe i besueshëm për mirëmbajtjen e besueshme të pajisjeve elektrike

  Megger ka një histori të gjatë inovacioni që është rezultat i bashkëpunimit të ngushtë të kompanisë me klientët e saj për të zgjidhur sfidat e tyre teknike aktuale dhe të ardhshme. Kompania u themelua në vitin 1889, kur inxhinieri britanik Sidney Evershed shpiku megohmmetrin e parë. Ajo ka qenë gjithmonë një pioniere në shpikjen e pajisjeve të provës elektrike dhe në fillim të viteve 1900 inxhinierët e saj krijuan AVO. Është multimetri i parë analog që teston rrymën (A), tensionin (V) dhe rezistencën (O), prej nga vjen emri i kompanisë AVO International. Edhe në këto vite të hershme, Megger arriti të përshtatej me teknologjitë në ndryshim dhe kërkesat industriale me shumë shpikje dhe patenta.

 • 27 november 2023Lazatek: Qendrat e bluarjes së ingranazheve CNC të YG Tech kombinojnë teknologji të lartë, përpunim preciz

  Kompania koreano-jugore YG Tech (Yunil Gear Tech) është një prodhues i provuar i qendrave të prerjes së ingranazheve CNC, i cili ka tashmë 60 vjet histori. Që nga themelimi i tij në 1963, ekipi i tij ka projektuar, zhvilluar dhe prodhuar një gamë të gjerë pajisjesh me cilësi të lartë. “Më shumë se 80% e makinerive të prodhuara të Yunil janë të destinuara për eksport në dhjetëra vende të botës. Ato dallohen për cilësi të lartë, karakteristika të shkëlqyera teknike dhe aksesorë të ndryshëm. Kompania është e çertifikuar sipas standardeve ndërkombëtare CE, ISO 14001:2004 dhe ISO 9001:2008”, njoftoi kompania e themeluar Lazatek, e cila ofron makinat universale të prerjes së marsheve të Yunil Machine.

 • 24 november 2023Teletek Electronics prezantoi zgjidhjet e reja për alarm dhe siguri në një seminar të specializuar në fabrikën

  Në fund të tetorit të këtij viti prodhuesi i mirënjohur i pajisjeve të alarmit dhe sigurisë dhe alarmit nga zjarri Teletek Electronics organizoi një ngjarje kushtuar më të fundit në sistemet e alarmit dhe sigurisë nga zjarri. Ai u mbajt në bazën e re të prodhimit të Teletek Electronics në Sofje dhe mblodhi së bashku shumë instalues, projektues dhe përfaqësues të biznesit në vendin tonë. Ngjarja u fokusua në zhvillimet më të fundit të Teletek Electronics në fushën e alarmit të zjarrit, zgjidhjet e zonave, evakuimin zanor dhe njoftimin publik, duke përfshirë gamën e re NATRON të pajisjeve të alarmit pa tela të zjarrit, sistemin e ri të evakuimit me zë dhe njoftimin publik SPIKA dhe Teletek CLOUD.

Shiko gjithcka »

Lajme

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 04 december 2023Serbia po negocion me Bullgarinë për të ndërtuar një linjë hekurudhore me shpejtësi të lartë nga Nishi në Sofje

  Ministri serb i Ndërtimit, Transportit dhe Infrastrukturës Goran Vesic tha se përveç ndërtimit të linjës hekurudhore Nish-Dimitrovgrad, Serbia po punon me Bullgarinë për të vendosur një lidhje midis portit të Vidinit dhe Zajçarit dhe një linjë hekurudhore të shpejtë nga Nishi. në Sofje. Kështu mësoi BalkanEngineer.com nga BTA. Ministri shtoi se Turqia po punon edhe në pjesën nga Stambolli deri në kufirin turko-bullgar. Pasi të lidhet Sofja me këtë kufi, do të ketë një linjë hekurudhore të shpejtë nga Nishi në Stamboll. Një linjë e tillë do të ketë për Shkup, Selanik dhe Athinë, shtoi ai.

 • 29 november 2023Kompania gjermane Muehlbauer do të ndërtojë fabrikën e montimit të makinerive të baterive dhe qelizave të karburantit në Serbi

  Kompania gjermane Muehlbauer Automation doo, pjesë e Grupit Muehlbauer, planifikon të ndërtojë një park teknologjik për montimin e pjesëve për makineritë e baterive dhe qelizave të karburantit në pjesën veriore të Zonës së Biznesit Lindor në Stara Pazova, Serbi. Kështu mësoi BalkanEngieer.com nga Cijeurope.com. Koncepti i projektit, i përgatitur nga NORTH Engineering doo Subotica, përfshin ndërtimin e një baze prodhimi trekatëshe me një pjesë zyre. Investimi i Muehlbauer Group në Serbi vjen një vit pasi Ministria e Ekonomisë njoftoi investime të reja në sektorët e prodhimit të automobilave dhe pajisjeve elektrike me vlerë 180 milionë euro.

 • 27 november 2023Shqipëria dhe Kosova po ndërtojnë një lidhje të re hekurudhore me kontratë 168.9 milionë lekë

  Dy kompani private do të ndërtojnë një linjë hekurudhore midis Durrësit dhe Prishtinës, mësoi BalkanEnigeer.com nga BTA. Kompanitë anëtare të konsorciumit austriako-shqiptar ILF Consulting Engineers Austria GmbH – ABKONS SH.P.K kanë fituar një kontratë nga qeveria shqiptare për të kryer një studim fizibiliteti dhe koncept për ndërtimin e një linje hekurudhore që lidh qytetin bregdetar shqiptar me kryeqytetin. të Kosovës. Projekti, me vlerë 168.9 milionë lekë, synon të krijojë një lidhje të re transporti midis Shqipërisë dhe Kosovës, duke përmirësuar bashkëpunimin tregtar dhe ekonomik mes dy vendeve.

 • 24 november 2023Një takim ekonomik bullgaro-maqedonas forcon marrëdhëniet dypalëshe të biznesit midis dy vendeve

  Në një përpjekje të përbashkët për të forcuar lidhjet ekonomike, kompanitë në Maqedoninë e Veriut të angazhuara në marrëdhënie biznesi me Bullgarinë u mblodhën në Shkup për një takim kyç, mësoi BalkanEngineer.com nga BTA. Takimi, i organizuar nga Ambasada Bullgare dhe Oda Ekonomike Maqedono-Bullgare (MBCC), ilustron qëndrueshmërinë dhe dinamizmin e partneriteteve bilaterale të biznesit që vazhdojnë të zhvillohen pavarësisht nga mjedisi sfidues ekonomik në vitet e fundit. Bullgaria zë pozitën e partnerit të pestë më të rëndësishëm tregtar të Maqedonisë së Veriut dhe destinacionit të dytë më të rëndësishëm të eksportit.

 • 22 november 2023Serbia po planifikon një investim prej 2 miliardë eurosh në energjinë e rinovueshme përmes bashkëpunimit me kompanitë kineze

  Qeveria serbe planifikon të punojë me firmat kineze Shanghai Fengling Renewable dhe Zidjin Mining Group për të zhvilluar një termocentral hibrid të rinovueshëm diellor dhe të erës me një kapacitet prej të paktën 1.5 GW, duke synuar të prodhojë 30,000 t hidrogjen të rinovueshëm në vit, ka BalkanEngineer.com. mësuar nga icis.com. Organizata kineze Shanghai Fengling Renewables është e interesuar të investojë në kapacitetin e energjisë së rinovueshme dhe kapacitetin e ruajtjes në Serbi, veçanërisht në prodhimin e hidrogjenit të rinovueshëm, dhe partnerët strategjikë për Serbinë Zidjin Mining Group po konsiderojnë termocentralin hibrid që do të ndërtohet në qarkun Borski, Lindore. Serbisë.

 • 20 november 2023Kompania bullgare Invenio Partners dhe ACP Austriake krijojnë një ofrues lider të trajnimeve për biznes dhe IT në Serbi

  Firma bullgare e investimeve Invenio Partners dhe Accession Capital Partners me bazë në Vjenë kanë blerë njësinë e arsimit profesional të Link Group të Serbisë dhe planifikojnë ta përdorin atë për të ndërtuar një ofrues kryesor të arsimit profesional të IT dhe biznesit në Evropën Juglindore. Këtë e mësoi BalkanEngieer.com nga intellinews.com. Vlera e blerjes nuk u zbulua. Invenio dhe ACP do të ndihmojnë Link Group të zhvillojë ofertën e tij të produkteve për të përmbushur nevojën gjithnjë në rritje për të përmirësuar profesionistët e rinj, duke prezantuar programe të reja për të përmbushur kërkesat dinamike të segmentit B2B.

Shiko gjithcka »

Ngjarjet

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 05 december 2023Një fabrikë e re vaksinash për kafshët e certifikuar nga GMP hapet në Razgrad, Bullgari

  Dega e Biovet Razgrad, një prodhues bullgar i suplementeve ushqimore dhe ilaçeve për kafshë, ka nisur një projekt inovativ për prodhimin e vaksinave për blegtorinë industriale, mëson BalkanEnigeer.com nga BTA. Fabrika e re do të fokusohet në prodhimin e vaksinave për shpendët, derrat dhe bagëtinë dhe investimi në të është gati 140 milionë leva. Znj. Temenuga Gazdova, drejtoreshë e Biovet-degës Razgrad, shpjegoi se investimi është i fokusuar në ndërtimin e një fabrike moderne që plotëson standardet e larta të mjekësisë veterinare. Objekti ka pajisje dhe procese teknologjike që mund të përdoren lehtësisht për prodhimin e barnave humane. Megjithatë, fokusi i fabrikës së re mbetet veterinaria, ku 95% e produkteve të prodhuara synojnë blegtorinë industriale.

 • 02 december 2023Branka Sllaveski merr detyrën e drejtoreshës së përgjithshme të verës së Maqedonisë së Veriut Tikveš nga 1 janari 2024

  Prodhuesi i verës nga Maqedonia e Veriut Tikveš ka emëruar Branka Slaveskën si CEO të re, ka mësuar BalkanEnigeer.com nga SeeNews.com. Sllaveska do të marrë detyrën më 1 janar 2024. Tikveshi më 29 maj të këtij viti ia ndërpreu kontratën e punës drejtorit të mëparshëm të përgjithshëm të kompanisë - Rados Vukicevic, pa i treguar arsyet e vendimit. Vukicevic ishte drejtor i kantinës që nga viti 2017, ndërsa ushtrues detyre pas lirimit të tij ishte Svetozar Janevski. Nga fillimi i vitit të ardhshëm pozitën do ta marrë Branka Sllaveska. Veraria Tikveš është një nga objektet më të mëdha dhe më të rëndësishme të verës në Evropën Juglindore.

 • 01 december 2023Kompania rumune E.ON instaloi një instalim PV për prodhuesin e tullave Cemacon

  E.ON Energie Romania ka përfunduar një impiant të ri fotovoltaik për nevojat e prodhuesit rumun të tullave Cemacon, mësoi BalkanEnigineer.com nga Green-forum.eu Vlera e investimit arrin në rreth 850,000 euro. Me një kapacitet të instaluar mbi 1 MWh, impianti do të shërbejë një pjesë të rëndësishme të nevojave për energji elektrike të parkut industrial Recea. Si rezultat, Cemacon do të reduktojë çdo vit emetimet e tij me rreth 300 t CO2 dhe do të optimizojë kostot e energjisë me rreth 83,000 euro. Në çatinë e fabrikës Recea është instaluar një sistem i përbërë nga 2176 module fotovoltaike me teknologji monokristaline. Ai do të gjenerojë mesatarisht 976 MWh në vit.

 • 28 november 2023Komuna e Svishtov (Bullgari) prezantoi një projekt për ndërtimin e Parkut Teknologjik Industrial të Danubit me vlerë 50 milionë

  Komuna e Svishtov (Bullgari) është një hap më afër realizimit të planit të saj ambicioz për krijimin e Parkut Teknologjik Industrial Danub, pasi ka dorëzuar zyrtarisht projekt propozimin e saj për investime me vlerë rreth 50 milionë leva, mësoi BalkanEngineer.com nga BTA. Nisma është pjesë e procedurës BG-RRP-3.007 të "Programit për mbështetjen publike për zhvillimin e zonave industriale, parqeve dhe territoreve të ngjashme dhe për tërheqjen e investimeve" në kuadër të Planit Kombëtar për Rimëkëmbjen dhe Qëndrueshmërinë. Pëlqimi i Këshillit Bashkiak i mundëson “Parkut Teknologjik Industrial – Svishtov” EOOD të aplikojë për financim, gjë që do të ndihmonte zhvillimin e suksesshëm të projektit.

 • 23 november 2023Aquila blen prodhuesin rumun të aerosoleve të makinave Romtec për 3.2 milionë euro

  Kompania rumune e shpërndarjes dhe logjistikës FMCG Aquila ka thënë se do të blejë 100% të prodhuesit lokal të autoaerosoleve Romtec, ka mësuar BalkanEngineer.com nga SeeNews.com. Transaksioni, me vlerë 3.2 milionë euro (3.42 milionë dollarë), do të përfundojë pas një auditimi dhe pas marrjes së miratimeve rregullatore nga autoriteti i konkurrencës. Me rastin e investimit në shkallë të gjerë, Katalin Vasile, CEO i Aquila, zbuloi se kompania planifikon të bëjë më shumë blerje në të ardhmen. Romtec u krijua 30 vjet më parë dhe aktualisht është në pronësi të Green Ideas Group MTC (80%) dhe FLM Group Green MTC (20%). Në fund të vitit 2022, Romtec kishte 47 punonjës, të ardhura prej 25 milionë lei dhe fitim neto prej 1.3 milionë lei (279,860 dollarë/261,570 euro).

 • 21 november 2023Kompania shqiptare e investimeve Gjonaj Group Holdings blen GreenNat Solar Park Ballsh për 1.95 milionë euro

  Një automjet me qëllim të veçantë i kompanisë shqiptare të investimeve Gjonaj Group Holdings ka blerë GreenNat Solar Park Ballsh, i cili po zhvillon një termocentral 100 MW në Balsh, në jug të Shqipërisë, për 1.95 milionë euro, mësoi BalkanEngineer.com nga Serbia-energy.eu. Infotelecom-Albsolar 3, themeluar në prill të këtij viti i Gjonajt dhe zhvilluesi i burimeve të rinovueshme Ener Trade, bleu GreeNNat nga grupi lokal i ndërtimit dhe energjisë Shijaku. Në janar, qeveria shqiptare tha se kishte miratuar kërkesën e GreeNNat për të zhvilluar një impiant diellor 100 MW në vendin e një rafinerie të braktisur të naftës në Balsh, me ndërtimin që pritet të përfundojë brenda 60 muajve.

Shiko gjithcka »