In Bulgarian In Albanian In English In Macedonian In Roamanian
Румунски град Брашов недавно је открио први функционални виртуелни торањ за контролу ваздушног саобраћаја у Румунији и југоисточној Европи, омогућавајући управљање саобраћајем на новом аеродрому из Арада, удаљеног 450 км. Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта MSN.com.

Аеродром Брашов-Гимбав, најновији у Румунији, први је у земљи који има виртуелни контролни торањ. То значи да ће полетање и слетање авиона у реалном времену координирати специјалисти Центра за контролу летења у Араду, у близини границе са Мађарском. Систем је тестиран три недеље и објављене слике су показале његову ефикасност.
Виртуелни контролни торањ има низ предности у односу на класични. Сензори у њему могу да открију животиње и птице које улазе у периметар аеродрома, а у неповољним временским условима, попут јаке магле, контролори ће имати јасан поглед на ваздушни простор. Функција слика у слици, која замењује класични двоглед, може да увећа слику 30 пута.
Извор фото материјала: canva.com