-
Србија је инвестицијом вредном 25 милиона евра започела проширење државног технолошког парка у Нишу на југу земље, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Како се наводи у саопштењу Владе, нови објекат од 9.500 m2 пословног простора и између 900 и 1.000 m2 лабораторија биће изграђен у северозападном делу постојећег комплекса. Очекује се да ће изградња бити завршена до октобра 2025. године. Европска банка за обнову и развој (ЕБРД) је у јуну 2023. потписала са Србијом уговор о кредиту од 80 милиона евра, са средствима намењеним за финансирање ширења технолошких паркова у земљи.
-
Amgen, водећа међународна компанија у сектору биотехнологије, најавила је да ће др Алина Кулчеа проширити своје функције извршног директора у Румунији, преузимајући управљање пословницом у Бугарској, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Progressive.bg. Најава ове кључне промене у менаџменту компаније већ је изазвала велико интересовање у пословној заједници. Др Кулчеа је специјалиста медицине који је дипломирала на Универзитету „Карол Давила“ у Букурешту и има импресивно искуство од преко 25 година у фармацеутској индустрији.
-
Бугарска влада је преко свог механизма финансирања Фонда фондова (FoF) најавила почетак тржишних консултација за два иновативна финансијска инструмента до 8. марта, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Први инструмент, назван Enterprise Innovation Fund, има буџет од 32,17 милиона евра. Фонд има за циљ да подржи предузетничке подухвате кроз подршку пројектима који имају за циљ стварање иновативних компанија. Финансијска подршка ће унапредити развој производа и услуга високе вредности, истовремено олакшавајући приступ знању, технологији и иновацијама, посебно у мање развијеним регионима земље.
-
Водећи произвођач акумулатора за аутомобиле у Северној Македонији ТАБ МАК поднео је захтев за добијање дозволе за производњу електричне енергије у две соларне електране укупне снаге 8 MW, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта bnnbreaking.com. ТАБ МАК намерава да прода електричну енергију на отвореном тржишту, а електране ће имати за циљ да допринесу сектору обновљиве енергије и подстакну привредни раст земље. ТАБ МАК је поднео захтев Комисији за регулацију енергије и вода (КЕВР), а тражено трајање лиценце је 35 година. Свака од две електране имаће производни капацитет од 4 MW.
-
Румунски произвођач сировина за органску пољопривреду Norofert саопштио је да је уложио 3 милиона леја у прву фазу изградње истраживачке лабораторије средње величине. Ово сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Друга фаза пројекта, која би требало да почне до краја 2024. године, довешће укупну инвестицију у пројекат на преко 6 милиона леја (1,3 милиона долара/1,2 милиона евра). Смештена у просторијама фабрике сировина компаније Norofert у граду Filipestii de Padure, лабораторија ће се користити за истраживање и размножавање микроорганизама за пољопривредну примену.
-
Албанија ће обезбедити износ од 3 милиона евра за спровођење програма подршке старт-ап компанијама путем директног финансирања, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Министарка за предузетништво и пословну климу Делина Ибрахимаи саопштила је да је почетак програма дат 16. фебруара 2024. године. Албанска влада одобрила је одлуку да се отвори пут за развој стартап екосистема у земљи. Нова предузећа ће бити подржана директним финансирањем у три фазе, а очекује се да ће око 50-80 пројеката имати користи од помоћи. Укупан фонд предвиђен програмом за 2024. годину је 3 милиона евра.
-
Северномакедонски произвођач грађевинског материјала Cementarnica Usje, компанија грчке Titan групе, именовао је Марија Брачија за председника управног одбора компаније, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта SeeNews.com. Марио Брачи замењује Јанија Панијараса, који је поднео оставку због других професионалних обавеза у Titan Group. Господин Брачи има преко 30 година глобалног искуства у производњи цемента у Италији, САД, Швајцарској, Тајланду, Шпанији, Мароку и Албанији. Током година, прешао је са оперативних на генералне руководеће позиције са пуном одговорношћу.
-
Највећа румунска енергетска компанија, OMV Petrom, објавила је да ће уложити 8 милијарди леја (1,6 милијарди евра) 2024. године иу свакој од наредне две године, више него дупло више од просечне инвестиције од 3,5 милијарди леја у периоду 2017-2021. информише сајт Romania-insider.com. Раст инвестиција је углавном последица учешћа компаније у гасном пројекту Neptun Deep у Црном мору, који има једно од највећих налазишта природног гаса у ЕУ, са очекиваном ценом од 4 милијарде евра (19,89 милијарди леја). Поред средстава намењених развоју пројекту Neptun Deep, велики део инвестиције биће искоришћен за диверсификацију активности компаније OMV Petrom у одрживије области.
-
На путу ка јачању инфраструктуре обновљиве енергије, Србија ће добити грант од 30 милиона евра од Европске уније за изградњу ветропарка од 66 MW у граду Костолцу на североистоку земље. Кина ће такође уложити око 2 милијарде евра у објекте из ОИЕ у земљи. Ово сазнаје портал БалканЕнгинеер.цом са сајтова BalkanEngineer.com и SeeNews.com. Пројектом ветропарка Костолац управља државни произвођач енергије Elektroprivreda Srbije (EPS), а додатно је подржан кредитом од 80 милиона евра и грантом Немачке развојне банке KfW од 1,8 милиона евра. Очекује се да ће произвести довољно енергије за напајање око 30.000 домаћинстава електричном енергијом.
-
Албанија трансформише своју поморску инфраструктуру, дајући приоритет плановима за нову теретну луку у Драчу. Држава је најавила предстојећи тендерски пројекат планиран за први квартал 2024. године, сазнаје портал BalkanEngineer.com са сајта Connectingregion.com. Развој луке се појављује као значајан искорак у логистичким могућностима земље. Лучка управа Драча (DPA) недавно је потврдила издавање грађевинске дозволе за почетну фазу пројекта. Целокупни дизајн, предвођен конзорцијумом који укључује холандску инжењерску фирму Royal HaskoningDHV и албанску консултантску кућу Abkons, успешно је завршен, отварајући пут за почетак пројекта.