Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Вести

Festo ќе произведува чекорни и серво мотори во својата фабрика во Софија, Бугарија

06 june 2018

In Bulgarian   In English   In Romanian   In Serbian

 

Меѓународната компанија Festo, лидер во областа на решенијата за автоматизација, ќе инвестира во нова, трета производствена единица во својата база во бугарскиот главен град Софија, соопштија за BalkanEngineer.com од Фесто Производство, дел од структурата на технолошкиот холдинг. Вредноста на проектот е 50 милиони лева, а новата единица ќе произведува чекорни и серво мотори.

 

 

Во врска со проширувањето на бизнисот, Фесто Производство исто така ќе го зголеми својот човечки капитал. Се очекува во претпријатието до 2020 година да работат вкупно 2.000 луѓе. За споредба, во моментов таму има околу 1000 вработени.

 

Бугарската компанија лоцирана во Софија е специјализирана во производството на магнетни сензори и потребните за нив приклучни кабли. Во град Смољан, Бугарија, е лоциран дополнителен погон за инструментално производство.

 

Имплементацијата на новата инвестиција веќе е во тек, како и постапката за документите за издавање на градежни дозволи, соопштија уште од компанијата.

 

Извор на фото материјал: Фесто Производство

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 18 june 2019Вени и Ко од MachTech & InnoTech: Разработуваме високопродуктивни магацински машини повеќе од 25 години

  Следното издание на меѓународниот технички форум MachTech & InnoTech е веќе во историјата. Голем број етаблирани компании ги презентираа своите најнови иновации и решенија во помош на индустријата, а веќе петта година по ред меѓу нив беше и бугарската компанија Вени и Ко ДОО. Значи, ако опремата за подигнување на товари е алка од синџирот и на вашата активност, но не сте биле во можност да го посетите нивниот штанд за време на MachTech, денес ќе ви раскажеме, кои беа главните акценти на нивната презентација.

 • 17 june 2019Индустриски Роботи го претстави коботот Elfin5 пред експертскиот аудиториум на MachTech & InnoTech 2019

  Деби за Индустриски Роботи ДООЕЛ на MachTech & InnoTech во 2019 година! За време на своето прво учество на големиот технички форум докажаната бугарска компанија специјализирана во обезбедување на роботизирани решенија го претстави Elfin5, дел од палетата колаборативни роботи на кинескиот производител Han's Robots. „Целта ни е да запознаеме специјалисти од различни сектори на производството со можностите на колаборативите роботи Elfin“, коментира инж. Николај Георгиев.

 • 13 june 2019Хибриден автономен фотоволтаичен систем од Филкаб Солар напојува винарски имот

  Филкаб Солар е докажана бугарска компанија специјализирана за обезбедување на комплетни технички решенија од областа на обновливите извори на енергија и дел од групацијата Филкаб. „Нашите специјалисти имаат големо искуство во инсталирањето на фотоволтаични системи, а уште еден пример за тоа е изградбата на хибриден автономен систем со максимална моќност од 29.9 kWp за напојување на винарски имот во село Горица, општина Поморие, Бугарија“, споделија пред BalkanEngineer.com од МаккаБ ДООЕЛ.

 • 12 june 2019КМТ Сервис: Првиот неинвазивен ултразвучен мерач на проток за криогенски флуиди на Flexim работи до -190 °С

  Што го прави светот на технологијата толку возбудлив? Според наше мислење, тоа е бесконечната можност за откривање на нови и нови факти, начини, процеси. На истото мислење се и специјалистите од КМТ Сервис ДООЕЛ. „Усовршувањето на техниката и се поиновативните технолошки решенија се меѓу причините за прогрес и развој. Затоа сме горди да објавиме дека меѓу производите на нашиот партнер Flexim е првиот неинвазивна ултразвучен мерач на проток за криогенски флуиди Fluxus cryo“, соопштија од КМТ Сервис.

 • 11 june 2019Мелексис Бугарија вклучи во својот тим млад инженер од Србија

  Инженер од Србија веќе е дел од тимот на Мелексис Бугарија ДООЕЛ – најголемото производствено друштво во структурата на светскиот лидер во развојот и производството на микроелектронски компоненти за индустријата и автомобилската индустрија Melexis. Младата дама е вработена во друштвото според програмата Fresh graduate (Програма за неодамна дипломирани студенти), соопштија од Мелексис. Освен што учествува на српскиот пазар на трудот со постојани работни места, Мелексис Бугарија ја лансира и својата специјална програма за неодамна дипломирани млади специјалисти Fresh graduate.

 • 10 june 2019MTG: Осам АД го грабна златото во конкурсот „Одлеанок на годината“ за својот детаљ „Лулка“

  Следна престижна награда доби Осам АД, дел од бугарскиот индустриски холдинг Метал Технолоџи Групација АД. „Фабриката од Ловеч освои златен медал и диплома во конкурсот „Одлеанок на годината 2018“ за време на годишната конференција „Леење на метали 2019“, која се одржа на 11 април во град Плевен, Бугарија. Ова следно одличие за добро завршената работа е вистинска гордост за нас“, информираа од компанијата. Конкурсот „Одлеанок на годината“ е организиран од Бугарскиот научно-технички сојуз за машиноградба.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 26 june 2019Во српскиот град Панчево ќе се произведуваат автомобилски, бродски и железнички компоненти

  Германската компанија ZF Friedrichshafen AG (ZF) отвори производствена база за автомобилски, бродски и железнички компоненти во индустриската зона на град Панчево, Србија. Првично таму ќе бидат ангажирани околу 300 вработени. Досега компанијата има инвестирано околу 100 милиони евра во изградбата на фабриката, но планира дополнителни трошоци. ZF, исто така, очекува да вработи повеќе од 1.000 работници и да се изгради научно-истражувачки центар со површина од 5.000 метри квадратни.

 • 24 june 2019Северна Македонија во партнерство за создавање на дигитални иновации за поддршка на деца со попреченост

  Фондацијата Телеком за Македонија и УНИЦЕФ објавија партнерство за проширување на можностите за вклучување на децата и младите со попреченост во јавниот живот и образованието. Партнерите ќе работат заедно со младите луѓе за да креираат иновативни дигитални решенија за подобар пристап до образование и инклузија на лицата со попреченост. Проектот се состои од две главни насоки: дизајн предизвик „Generation Unlimited“ и дигитална мапа за пристапност за лицата со попреченост „Without Barriers“.

 • 19 june 2019Високобрзинска железничка пруга ќе ја поврзе бугарско-турската граница со Истанбул

  Високобрзински воз ќе ги поврзува станицата Халкали во Истанбул, Турција, со Капикуле, турската страна на граничниот премин Капитан Андреево, Бугарија. Ова е дел од поголем проект за изградба на железничка пруга што ќе ги поврзува Европа со Азија, дозна BalkanEngineer.com. По високобрзинската пруга ќе возат возови со брзина на движење од 200 км/час, превезувајќи како патници така и товари. Целата рута на високобрзинскиот воз е од Капукуле до Черкезкојј во Турција.

 • 17 june 2019Ikea ја отвора својата втора продавница во Букурешт, Романија

  Шведскиот производител на мебел Ikea ќе ги отвори вратите на својата втора продавница во Букурешт на 24 јуни 2019 година – наречена Ikea Pallady. Ова е најголемата продавница на компанијата во регионот на Југоисточна Европа вредна скоро 90 милиони евра. Продавницата има површина од 37.000 метри квадратни и ќе понуди околу 10.000 производи. Романските клиенти ќе имаат можност да се шетаат низ 58 соби со идеи за внатрешен дизајн. Во зградата ќе има уште детско игралиште, како и ресторан во кој ќе се служат шведски и романски јадења.

 • 12 june 2019Српската петрохемиска компанија Petrohemija бара инвеститори

  До крајот на годината ќе стартува тендерот за стекнување на петрохемискиот гигант со седиште во град Панчево, Србија – Petrohemija. Компании од Русија, Полска и Романија покажуваат интерес за купување на компанијата, дозна BalkanEngineer.com од SerbianMonitor.com. Додека чека соодветни инвеститори Petrohemija инвестира 18 милиони евра во подобрување на своето претпријатие и извршување на основен ремонт. Ова е најголемата инвестиција на фирмата во изминатите три децении со цел зголемување на производството за 23%.

 • 10 june 2019Во Македонија најсилно се развива трговскиот сектор

  Во Северна Македонија најмногу нови претпријатија се создаваат во трговскиот сектор, при што најголем е интересот за трговијата на големо и мало и поправката на моторни возила, дозна BalkanEngineer.com од denar.mk. Според податоци на Државниот завод за статистика, во оваа гранка се наоѓаат 30,2% од новоформираните 6321 претпријатија. Други атрактивни сектори за развој се преработувачката индустрија со 10.7%, професионални, научни и технички активности со 10.6%, како и хотелиерство и угостителство со 10.3%.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 25 june 2019Бугарски и српски ученици ќе се обучуваат по програма на Microsoft и Proplusion

  Microsoft и невладината организација Proplusion започнаа нова регионална иницијатива која има за цел подобрување на наставата по информатика меѓу учениците од средните училишта на Балканот, дозна BalkanEngineer.com. Образовната програма, која ќе обезбеди ресурс за настава и обука во областа на информатиката, се нарекува „Gen-D – градење на дигитална иднина“. Сите материјали утврдени во платформата се создадени во Србија и ќе бидат обезбедени на англиски јазик на ученици од секоја земја учесник.

 • 20 june 2019Македонија беше домаќин на Третата Меѓународна конференција за телекомуникации BalkanCom

  Третата меѓународна конференција во областа на телекомуникациите се одржи меѓу 10 и 12 јуни 2019 година во град Скопје, Северна Македонија. Овогодинешното издание на настанот беше под наслов „5G и понатаму“. Конференцијата претставува глобална научна платформа која обединува истражувачи од академијата, истражувачките лаборатории и индустријата во дискусија за предизвиците и можните решенија поврзани со 5G технологијата.

 • 18 june 2019Србија со аукција за изградба на 5G мрежа од следната година

  Аукцијата за поставување на 5G мрежа во Србија најверојатно ќе биде отворена во 2020 година, соопшти Српската регулаторна агенција за електронски комуникации и поштенски услуги. Од крајот на 2018 и почетокот на 2019 година многу европски земји започнуваат слични аукции, а уште многу слични се планираат, дозна BalkanEngineer.com. Ќе се развива новата мобилна мрежа од петта генерација, базирана на подобрени услуги, побрз интернет како и можност за гледање телевизиски програми во реално време преку мобилните телефони.

 • 13 june 2019Enel инвестира повеќе од 11 милиони евра во интелигентни мерни уреди на електрична енергија во Романија

  Електродистрибутивното друштво Enel Group планира да инсталира повеќе од 171 000 интелигентни мерни уреди за клиентите во областите Банат, Добруџа и Мунтенија, Романија. „Интелигентните мерни уреди ќе ги постават темелите за изградба на идните интелигентни мрежи, кои ќе можат да се соочат со предизвиците на енергетската транзиција, охрабрувајќи го развојот на чисти, одржливи и ефикасни енергетски системи“, споделуваат од Enel Group.

 • 11 june 2019Се планира изградбата на меѓусистемска врска помеѓу Бугарија и Србија

  Министрите за енергетика на Бугарија и Србија најавија дека интерконекторот помеѓу двете земји треба да биде пуштен во употреба во 2022 година. Одлуката за создавањето на меѓусистемската врска Бугарија – Србија беше донесена за време на самитот посветен на енергетската безбедност, кој се одржа во Белград, Србија. Министрите на двете држави се едногласни дека изградбата на инфраструктурата што недостасува е клучот за постигнување како на енергетска безбедност, така и на конкуренција при испораките на гас за регионот на Југоисточна Европа.

 • 06 june 2019Македонија бара нови инвестиции за време на Виенскиот економски форум

  Економски форум на тема „Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија“ се одржа на 20 мај 2019 година во главниот град на Австрија. На настанот учествуваше владина делегација, предводена од македонскиот премиер Зоран Заев, дозна BalkanEngineer.com од Denar.mk. Во македонската делегација беа вклучени вицепремиерот задолжен за економски прашања, министерот за финансии и министерот за образование и наука. За време на форумот беа разгледувани можностите за инвестиции во Северна Македонија.

Види ги сите »