Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Вести

Србија ќе распише тендер за ветерни паркови во третиот квартал на 2022

17 may 2022

In Bulgarian  In English  In Romanian  In Serbian

 

Министерството за рударство и енергетика на Србија планира да објави тендери во третиот квартал од годинава за изградба на централи за обновлива енергија. Српската влада веќе одредила квота од 400 MW за ветерна електрична енергија, дозна уште Balkanengineer.com од Balkangreenenergynews.com.

 

 

Министерството направи се што е потребно за да спроведе тендери кои ќе овозможат инвестирање во обновливи извори на енергија и имплементација на мерките утврдени во Декларацијата од Софија и Парискиот договор со усвојување на првиот посебен Закон за обновливи извори на енергија, подзаконски нормативни акти, подготовка и софтвер за електронски тендери.

 

Но, за спроведување на тендерот е потребен декрет за прифаќање на билансната обврска и критериумите за утврдување на ликвидноста.

 

Извор на фотографии: freepik.com

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 11 august 2022KMT Сервис: Geolantis.360 TM е иновативна платформа за картографирање и геодезија која овозможува целосна контрола

  Компанијата KMT Сервис додаде уште едно иновативно решение во своето портфолио. Компанијата, специјализирана за системи за телекомуникациски, електрични и водоводни и канализациски мрежи, веќе ја нуди платформата за картографирање и геодезија Geolantis.360TM на бугарскиот пазар. „Geolantis.360TM е првата платформа од ваков вид во светот, која овозможува целосна корпоративна интеграција и поврзување со GIS, CAD и ERP“, соопштија за Balkanengineer.com од KMT Сервис.

 • 10 august 2022Т и Д Инженеринг Обезбедуваме ефикасна и безбедна работна средина преку низа лични технички решенија

  Т и Д Инженеринг е докажана компанија која се занимава со инженеринг, производство и трговија во индустрискиот сектор и енергетиката, а има мисија преку своите проекти да ја зголеми ефикасноста и конкурентноста на своите клиенти и партнери. Професионалноста и компетентноста на специјалистите на компанијата се основата на нејзиното долгогодишно искуство, традиции и стремеж за развој. Компанијата е тесно специјализирана за инженеринг услуги и производство на индустриска електроника.

 • 04 august 2022Обновената серија на прекинувачи и контакти Unica на Schneider Electric ја доби престижната награда за дизајн на производи

  Креативното дизајнерско решение на новата серија прекинувачи и контакти Unica од Schneider Electric го прави неодолив не само за потрошувачите туку и за критичарите. Во јули оваа година дизајнот на палетата, кој го задоволува и најпрефинетиот естетски вкус, ја доби наградата Red Dot. „Schneider Electric е лидер во дигитализацијата на енергетскиот менаџмент и процесната автоматизацијата, токму поради тоа што постојано демонстрира нови забележителни трансформации имплементирани во нејзините веќе успешни проекти“.

 • 03 august 2022АСОМ имплементира во своето производство глодалка Harmuth испорачана од Неон.БГ

  Производствената компанија Неон.БГ, дистрибутер на докажаниот производител на глодалки со CNC управување Harmuth, инсталираше глодалка од портфолиото на германската компанија во современата производствена база на АЦОМ ДОО, лоцирана во Индустриската зона Божуриште. „Новата машина отвора уште поголеми можности за инженерите на ACOM да проектираат и произведуваат детали со прецизно сечење, гравирање, виткање, како и режење на навои во детали од алуминиум, гетинакс, поликарбонат, брановиден картон и акрил“.

 • 02 august 2022Либхер-Хаусгерете Марица: „Освен температурата, светлината е исто така одлучувачки фактор за квалитетот на виното“

  Во статијата „Дали знаеме како да го чуваме виното за да ја „откриеме вистината“ во него? Погледнете ги советите на Либхер-Хаусгерете Марица“. Ви кажавме како на квалитетот и долгото траење на виното влијае температурата и на кои степени е најдобро да се чува шише вино за да се сочува подолго време. Денеска ја продолжуваме темата, при што овој пат ќе обрнеме поспецијално внимание на светлината како фактор кој исто така влијае на тоа, колку долго ќе трае виното во шишето кое внимателно сме го оставиле на чување.

 • 02 august 2022Стажирање, стипендии и успешен почеток во кариерата им понуди Теси на студентите од ТУ - Варна

  На крајот на јуни годинава студенти од машиноградбените отсеци на Техничкиот универзитет - Варна (ТУ - Варна) ја посетија производствената база на водечката компанија Теси во Шумен. „За нас беше задоволство да ги пречекаме ваквите амбициозни и жедни за знаење млади таленти кои го избраа техничкиот сектор како свој пат во кариерата. Кај нас, во Теси, не само што го допреа вистинскиот работен процес, туку се запознаа и со исклучителните можности што ги нудиме за нивниот иден развој“, споделија од тимот за Balkanengineer.com.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 11 august 2022Србија има за цел да ги намали емисиите за 40,3% до 2030 година

  Србија ги претстави своите прелиминарни цели за Интегрираниот национален енергетски и климатски план што го разработува. Владата има за цел да постигне 100 пати повеќе соларна енергија и 10 пати повеќе капацитети на фарми со ветерници до 2030 година, со цел да се намалат емисиите на стакленички гасови за 40,3% и да се постигне удел од 41% на обновливите извори на енергија во бруто финална потрошувачка на енергија до крајот на деценијата, дозна Balkanengineer.com од Balkangreenenergynews.com. Интегрираниот национален енергетски и климатски план (НЕКП) на Србија се подготвува под работниот слоган „Да се ​​биде или не“.

 • 09 august 2022Nordlogic се приклучува на технолошката компанија AROBS Group

  Технолошката компанија AROBS Transilvania Software, го објави целосното купување на Nordlogic, локална групација на компании специјализирана за разработка на персонализирани софтверски производи и платформи, со канцеларии во Клуж-Напока, Орадеа (Романија) и Сиетл (САД), дозна Balkanengineer.com од Romaniajournal.ro. По завршување на трансакцијата, AROBS ќе го прошири својот тим со интегрирање на повеќе од 60 програмери, тестери и консултанти за разработка на софтвер. На овој начин компанијата ќе го зајакне своето присуство во Трансилванија и Западна Романија, како и во Северна Америка.

 • 03 august 2022Hisense инвестира 40 милиони евра во својата нова фабрика во Србија

  Кинеската компанија Hisense ќе инвестира повеќе од 40 милиони евра во нова фабрика за производство на уреди за ладење во град Валево (Централна Србија), дозна Balkanengineer.com од Serbianmonitor.com. Во новата фабрика ќе се произведуваат уреди за ладење Hisense, Горење и Asko главно за извоз во Европа. Градежните работи на локацијата се уште се во тек и се планира да бидат завршени наскоро, а фабриката ќе биде отворена во февруари 2023 година, соопштија од компанијата. Горење успешно работи во Валево веќе 16 години и вработува повеќе од 1.600 луѓе како од градот така и од округот Колубара.

 • 02 august 2022DataArt отвора канцеларија во Варна и отвора 50 работни места

  DataArt – компанија која проектира, разработува и поддржува софтверски решенија, отвора нова канцеларија во Варна, Бугарија, дозна Balkanengineer.com од Money.bg. На овој начин компанијата ја проширува својата активност на Балканскиот полуостров. Во соопштение за печат од компанијата споделија дека нејзиниот центар за научни истражувања и развојна активност до крајот на годината ќе отвори 50 работни места, а процесот на вработување на службеници ќе продолжи и во текот на следнава година. Главниот фокус на новиот центар ќе биде разработка на софтверски решенија со акцент на трговијата и финансиите, погодни за клиенти од различни сектори.

 • 28 july 2022КаСис склучи договор со експертот за финтек Rubicon од Албанија

  Северномакедонската компанија КаСис АД Скопје склучила договор со финтек компанијата Rubicon од Албанија за соработка во областа на персонализација на чип-картички, виртуелни картички, електронска трговија и мрежна услуга на банкомати, дозна Balkanengineer.com од Denar.mk. Од KaSis (КаСис) споделија дека овој договор е потврда дека компанијата е сигурен партнер не само за банките и електронските трговци, туку и за финтек компаниите како идни учесници во областа на плаќањата. Значајните инвестиции кои доведоа до модернизација на услугите и усовршување со нови функционалности, од една страна, и зајакнување на системите од безбедносен аспект.

 • 26 july 2022Meta Estate Trust започна IPO за да го зголеми својот акционерски капитал

  Романската компанија Meta Estate Trust, која работи во секторот на недвижности со иновативен инвестициски модел, објави дека Управата за финансиски надзор (ASF) го одобрила проспектот за иницијална јавна понуда (IPO) на компанијата, дозна Balkanengineer.com од Romaniajournal.ro. Според тоа, Meta Estate Trust ќе организира IPO за да го зголеми својот акционерски капитал и после тоа да ја вклучи компанијата на пазарот AeRO на берзата во Букурешт помеѓу 20 јули и 2 август 2022 година. Компанијата има за цел да го зголеми својот акционерски капитал за 25 милиони леи, што е зголемување од 33% во споредба со сегашниот акционерски капитал.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 12 august 2022Јапонската компанија Nidec реализира големи инвестиции во Бугарија

  Една од најголемите компании во автомобилскиот сектор во Јапонија, производителот на електрични мотори и компоненти Nidec, ќе отвори развоен центар во Софија, каде до крајот на 2022 година ќе бидат вработени 100 инженери, дозна Balkanengineer.com од Capital.bg. Освен тоа, групацијата во моментов гради две фабрики во Нови Сад, Србија, кои ќе почнат со работа на крајот на оваа и почетокот на следната година. Се претпоставува дека проектите се поврзани. Почетната инвестиција се проценува на 3,5 милиони долари, а јапонската компанија ќе биде сместена во „Софија еарпорт центар“. Се очекува до крајот на годинава вработените да достигнат 100 лица.

 • 10 august 2022Макпетрол претстави финансиски резултати во првата половина од годината

  За периодот јануари-јуни 2022 година, Макпетрол АД (Скопје, Северна Македонија) оствари вкупен приход од 16,33 милијарди денари, што е за 7,43 милијарди денари повеќе од минатогодишната вредност, дозна Balkanengineer.com од Denar.mk. На квартална основа, вкупните приходи во 2022 година растат и ги надминуваат нивоата пред пандемијата, најмногу поради зголемувањето на цените на нафтените деривати. Во структурата на приходите најголемо учество (98,60%) имаат приходите од продажба, од кои 93,41% се остварени од продажба на домашниот пазар, а само 5,19% се остварени од продажба на странски пазар.

 • 05 august 2022Факом го зголеми извозот за 89% во првата половина од годината

  Во првите шест месеци од годинава производителот на челични конструкции од Северна Македонија Факом продал стока за 10,4 милиони евра, што е за 43 отсто повеќе во споредба со истиот период лани, дознава Balkanengineer.com од Izvoz.mk. Истовремено, голем раст од дури 79% се забележува и кај приходите од извоз и продажба на Факом на странските пазари кои достигнуваат 8,85 милиони евра. Дури 85% од вкупните приходи од продажба на Факом за првите шест месеци се од продажба на странски пазари. Големиот раст на извозот делумно се должи на растот на цените на суровините во овој период, кои се речиси двојно повисоки од лани.

 • 04 august 2022ЕБОР додели 12.5 милиони евра на романската фармацевтска групација Dona

  Dona Group, една од најголемите вертикално интегрирани фармацевтски компании во Романија, ќе добие 12.5 милиони евра доделени од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за поддршка на нејзините планови за проширување и надградба на услугите, дозна Balkanengieer.com од Romania-insider.com. Заемот од ЕБОР ќе го поддржи тригодишниот план за капитални расходи на групацијата и ќе ја консолидира нејзината пазарна позиција преку стекнување лиценци, а со тоа таа ќе ја прошири нејзината трговска мрежа со околу 48 нови аптеки до крајот на 2023 година (зголемување од 11%) и ќе ги обнови нејзините веќе постоечки аптеки.

 • 29 july 2022Дронамикс ќе биде партнер со австралиска компанија

  Австралиската компанија Quickstep Holdings Limited, производител на композитни решенија за воздухопловната индустрија, и бугарскиот стартап за беспилотен товарен транспорт со транспортни дронови Дронамикс (Dronamics) објавија партнерски однос, дозна Balkanengineer.com од Investor.bg. Партнерството беше објавено на меѓународниот саем за воздухопловство во Фарнборо, Англија, а меморандумот предвидува Quickstep да обезбедува инженеринг и производствени услуги за Дронамикс за забрзување на производството на товарниот дрон Black Swan. До 31 октомври 2022 година, се очекува преговорите меѓу компаниите да постигнат обврзувачки договор.

 • 27 july 2022Аеродромот во Белград се здоби со соларна електрична централа

  Винчи, компанијата која управува со аеродромот Никола Тесла во Белград, Србија, потврди дека е пуштена во употреба соларна електрична централа која ќе произведува електрична енергија за аеродромот, дозна Balkanengineer.com од Serbianmonitor.com. Соларната централа ќе произведува 1,13 милиони kWh електрична енергија годишно, што е доволно за покривање на потребите на повеќе од 400 домаќинства. Освен тоа, во своето соопштение за медиумите, компанијата изјави дека на овој начин аеродромот ќе ги намали своите емисии на јаглерод диоксид за 900 тони годишно.

Види ги сите »