Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Настан

 • 11 october 2023Vitesco Technologies отвори нова лабораторија за тестирање во секторот за електрична мобилност во Темишвар, Романија

  Vitesco Technologies, развивач и производител на напредни погонски системи за одржлива мобилност, отвори нова лабораторија за тестирање и валидација во Темишвар, Романија, дозна BalkanEnigeer.com од Romaniqjournal.com. Лабораторијата го надополнува инженерскиот центар и седиштето на Vitesco Technologies во земјата. Зафаќајќи приближно 3.500 метри квадратни во бизнис центарот Vox Technology Park, лабораторијата има повеќе од 100 тимови за опрема за тестирање и инженеринг, способни да тестираат повеќе од 50 проекти годишно. Понудените услуги опфаќаат тестови за сигурност.

 • 10 october 2023InoBat започна со изградба на фабрика за производство и рециклирање на батерии за електрични автомобили во Србија

  Производителот на батерии lovak InoBat објави дека потпишал меморандум за разбирање (MoU) со Министерството за финансии на Србија и градските власти на Ќуприја, за изградба на објект за производство и рециклирање на батерии за електрични возила. Ова го дозна BalkanEnigeer.com од SeeNews.com. Фабриката во Ќуприја ќе составува системи за складирање на енергија и батерии за електрични возила и ќе има достапна опрема за рециклирање на батерии. Проектот е поддржан од Меѓународната финансиска корпорација (IFC), а српската влада ќе обезбеди финансиска стимулација во вредност од 419 милиони евра.

 • 05 october 2023Србија вложува 70 милиони евра за проширување на своите технолошки паркови во Ниш, Чачак и Крушевац

  Српското Министерство за јавни инвестиции распиша тендер за развој на инфраструктурата во рамките на научно-технолошките паркови во јужните градови Ниш и Чачак, како и за изградба на нов индустриски парк во Крушевац во вкупна вредност од 70 милиони евра, се информира BalkanEngineer.com од Seenews.com. Се очекува градежните работи да започнат во јануари 2024 година. Се планира да се вработат вкупно 1.600 инженери по завршувањето на индустриските паркови. Новиот објект во Ниш ќе се изгради во северозападниот дел на веќе постојниот комплекс. Ќе има приближно 9.500 метри квадратни деловен простор.

 • 03 october 2023Philip Morris International инвестира 130 милиони долари во својата фабрика во Отопени, Романија

  Philip Morris International (PMI), светски лидер во тутунската индустрија, најави дека ќе инвестира дополнителни 130 милиони долари во својата фабрика во романскиот град Отопени. Ова го дозна BalkanEngineer.com од Capital.bg. Со оваа инвестиција вкупниот капитал што американската компанија го вложила во својот романски производствен центар ќе надмине 700 милиони долари. Фабриката во Отопени се занима со производство на цигари без чад под брендот Heets, кој е дел од електронскиот систем iQOS на компанијата. Од 2017 година, PMI целосно се фокусира на овој вид на производи со цел да ја намали употребата на традиционалните цигари.

 • 28 september 2023Hisense отвора трета фабрика за ладилници во Валево, Србија

  Hisense Europe, дел од кинеската Hisense Group - еден од најголемите производители на апарати за домаќинство и електроника, соопшти дека ја отвори третата фабрика во српскиот град Валево, во која инвестираше 45 милиони евра. Ова го дозна BalkanEngineer.com од Serbianmonitor.com. Во новата фабрика во Валево, Hisense Europe ќе произведува фрижидери side-by-side под брендовите Hisense, Gorenje и Asko, главно за извоз на европските пазари. Компанијата во следните три години во Валево ќе вработи 1.020 работници, а капацитетот на фабриката ќе биде 750.000 апарати годишно. Со ова, вкупното производство на трите фабрики на Hisense Europe во Валево се очекува да достигне 1,7 милиони апарати годишно до 2025 година.

 • 26 september 2023Компанијата од Северна Македонија ATS Group учествуваше на престижниот саем за одбранбена индустрија во Лондон

  Компанијата ATS Group од Северна Македонија беше еден од главните изложувачи на DSEI 2023, најзначајниот трговски саем на одбранбената индустрија, кој се одржа во Лондон и на кој присуствуваа повеќе од 50.000 луѓе кои можеа да видат повеќе од 400 борбени возила и воздухоплови како и бродови на воената морнарица на река Темза. Ова го дозна BalkanEngineer.com од Denar.mk. DSEI London е поддржан од Министерството за одбрана на Велика Британија и обединува производители, владини делегации од над 100 земји, експерти, истражувачи, инвеститори.

 • 22 september 2023Винаријата Тиквеш инвестира во зголемување на својот капацитет за прием и преработка на грозје

  Винарската визба Тиквеш (Северна Македонија) инвестираше 4 милиони евра во изградба на нова база и набавка на модерна опрема за прием и преработка на грозје, дозна BalkanEngineer.com од Denar.mk. На овој начин компанијата ја потврдува својата долгорочна определба и стратегија за континуирани инвестиции во понатамошен одржлив развој и имплементација на ESG стандардите. Новата база и опремата монтирана во неа ќе му овозможат на Тиквеш да го зголеми вкупниот капацитет за прием и примарна преработка на грозјето за време на бербата за дополнителни 1,25 милиони килограми.

 • 19 september 2023Турскиот производител на лабораториски дијаманти Appsilon Enterprise разгледува можности за инвестиции во Бугарија

  Турската компанија Appsilon Enterprise, специјализирана за производство на лабораториски дијаманти, ја разгледува можноста за инвестиции во Бугарија, информира BalkanEngineer.com од Economic.bg. Успешната реализација на проектот би можела да создаде околу 100 нови работни места, а како потенцијална локација за производството се размислува Пловдив, но и уште неколку локации. Appsilon Enterprise е турски технолошки стартап основан на почетокот на 2017 година со цел производство на дијаманти во лабораториски услови. Освен за изработка на накит, тие се користат и во високотехнолошкиот сектор за создавање на чипови.

 • 14 september 2023Zijin Mining Group Co. планира нови инвестиции во српскиот рудник за бакар Чукару Пеки

  Кинеската Zijin Mining Group Co. разработува планови за проширување на својот рудник за бакар во источна Србија поради побарувачката за метал кој се смета за витален за глобалната енергетска транзиција. Ова го дозна BalkanEngineer.com од bnnbloomberg.ca. Компанијата го отвори својот рудник за бакар и злато Чукару Пеки пред речиси две години со инвестиција од 678 милиони американски долари, што и овозможи да достигне наоѓалишта на длабочина неколку стотици метри. Денес, компанијата сака да издупчи речиси 2 километри за да го искористи максимумот од активите. Чукару Пеки се наоѓа во град Бор, каде што повеќе од еден век се ископува бакар, злато и сребро.

 • 12 september 2023Албанија од 25 до 27 октомври ќе го одржи 4-тото издание на саемот за градежништво „Build and Live Smart“

  Од 25 до 27 октомври 2023 година, Expocity Albania го организира 4-тото издание на саемот за градежништво „Build and Live Smart“. Форумот, кој ќе се одржи во ExpoCity Albania во главниот град Тирана, ќе послужи како важна комуникациска платформа за учесниците во градежниот сектор, архитектурата, урбанизмот и пошироката јавност, информираа за Balkanengineer.com од Expocity.al. Освен тоа да биде место за ефективна комуникација, саемот има за цел да го истакне и значењето на новите концепти во Албанија, меѓу кои, пред сè, ефективни решенија, соодветни материјали и опрема потребни за обезбедување на услови за реализација на паметни згради и градови.