Бесплатна претплата

Претплатете се за нашиот билтен и бидете во тек!

Настан

ФИТР поддржува проекти за иновации од Северна Македонија

12 november 2020

In Bulgarian   In English   In Romanian   In Serbian

 

Македонскиот фонд за иновации и технолошки развој (ФИТР) ги објави резултатите од првиот јавен повик за ваучери за иновации, дозна BalkanEngineer.com од соопштение на ФИТР.

 

 

Резултатите ги презентираа министерката за образование и наука Мила Царовска и директорот на ФИТР Јован Деспотовски, а домаќин на презентацијата беше Машинскиот факултет при Универзитетот „Св. Св. Кирил и Методиј“ во град Скопје. Вкупниот износ на средствата е 15 милиони денари, а истите ќе им бидат обезбедени на универзитетски факултети и истражувачки центри.

 

Иницијативата ќе поддржи 34 истражувачки проекти за развој на нови производи и услуги со поголема додадена вредност, меѓу кои преовладуваат претставници на технолошката индустрија, информатичката технологија, градежната индустрија, електрониката, енергијата и енергетските ресурси. Проектите ќе бидат поддржани и од локални компании и универзитети.

 

Извор на фотографии: fitr.mk

Статии

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 20 january 2021Наградата True Leаders на ICAP Bulgaria ги награди успешната активност и високите резултати на Теси

  Наградени се организации кои се меѓу 300-те најпрофитабилни според EBITDA (оперативна добивка) за изминатата година, кои го зголемија бројот на нивниот персонал во 2019 година во споредба со 2018 година, имаат висока кредитна оценка (ICAP Credit Score B2 – A1) и се лидери во нивниот сектор. „Продолжуваме да ја прошируваме нашата производствена линија, со фокус на енергетската ефикасност, стилскиот дизајн и удобност при употреба“, посочија од Теси.

 • 11 january 2021Т и Д Инженеринг со бројни успешно реализирани проекти за изградба на SCADA системи

  Т и Д Инженеринг нуди широк спектар на услуги во областа на енергетиката, електротехниката, автоматизацијата и електрониката. Една од главните области во која работи е проектирање, имплементација и одржување на автоматизирани системи SCADA. „SCADA е архитектура на контролен систем што вклучува компјутери, мрежни комуникации за податоци и графички кориснички интерфејси за управување и работење со процеси и проекти“, коментира за BalkanEngineer.com од ТиД Инженеринг.

 • 15 december 2020Свежа вода, загреана токму кога ни е потребна, со станици за ТВД Regumaq на Oventrop

  Топла вода точно на време, без опасност од задржување и развој на микроорганизми - тоа е она што го нудат станиците за производство на топла вода за домаќинства (ТВД) Regumaq на афирмираниот европски производител Oventrop. „Технологијата на станиците за свежа вода на Regumaq ги прави крајно хигиенски, бидејќи загреаната вода не се складира и затоа нема ризик од развој на патогени за човекот вируси и бактерии, како што е Легионела“, изјавија од бугарската канцеларија на компанијата.

 • 04 december 2020B2N: 3D печатењето и Ultimaker ги менуваат правилата на игра во прехранбената индустрија

  Поради динамиката на побарувачката и однесувањето на потрошувачите, производителите на храна и пијалаци треба да бидат флексибилни и прилагодливи за да успеат во конкуренцијата на пазарот. Денес, со помош на етаблираната бугарска компанија B2N, ќе Ве запознаеме со еден од лидерите на пазарот кој ја користи технологија на Ultimaker за да ги намали своите трошоци. Gerhard Schubert печати персонализирани алатки за неговите машини за пакување на прехранбена стока.

 • 26 november 2020Индустриска количка Trolley N 1100 700 A од Неон.БГ

  Бугарската производствена компанија Неон.БГ ја претставува иновативната индустриска количка Trolley N 1100 700 A. Таа е дел од богатото портфолио на компанијата, специјализирана за дизајнирање и производство на широк спектар на детали од лим и пластика. „Количката се користи во областа на градежништвото и е одлично решение за Вашиот мобилен магацин, исто така, ја помага организацијата на протокот на производство и промената на асортиманот. Trolley N 1100 700 A овозможува транспортирање на панели за индустријата за мебел, реклами, стакло и обработка на метали, чија тежина е до 900 кг, коментираа од компанијата Неон.БГ.

 • 20 november 2020Побрза реакција со Оbserver - решение за управување на системи за известување во случај на пожар

  Дали барате безбедност и сигурност во управувањето со системот за аларма и известување во случај на пожар на разни деловни, индустриски, комерцијални и станбени објекти? Имајте доверба во докажаното високо ефикасно и рентабилно решение Оbserver за интегрирано управување и локално следење на системите за известување во случај на пожар на Телетек Електроникс. Со својата сигурност и докажани технички можности, Оbserver на Телетек Електроникс наоѓа примена во различни административни, индустриски, трговски и станбени згради.

Види ги сите »

Вести

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 20 january 2021Restart Energy и американски фонд инвестираат во зелена енергија

  Романскиот снабдувач на енергија Restart Energy и фондот Interlink Capital Strategies со седиште во САД основаа заедничко претпријатие со што ќе генерираат инвестиции во зелена енергија во Романија и соседните земји во висина на 500 милиони американски долари како и блокчејн платформа за трговија со електрична енергија во САД, дозна BalkanEngineer.com од BalkanGreenEnergyNews.com. Заедничкото претпријатие ќе финансира добивање и развој на проекти за обновлива енергија со капацитет од 500 MW до крајот на 2025 година, се соопштува на веб-страницата на Интерлинк.

 • 18 january 2021Dundee Precious Metals со рекорд во ископување на злато во 2020 година

  Dundee Precious Metals регистрира рекордно производство на злато и во 2020 година. Според првичните производствени резултати, вкупното производство на злато во рудниците на компанијата во Бугарија покажа раст за околу 30% во споредба со 2019 година. Во последните три месеци од 2020 година, производството во двата рудници ги следеше однапред поставените цели, откако дури и ги надмина очекувањата на почетокот на годината. Минатата година производството од двата рудници на компанијата достигна 298,3 илјади унци злато од 3,1 милиони тони ископана руда, во споредба со 230 илјади унци злато од 2,7 милиони тони руда во 2019 година.

 • 13 january 2021Oradea Tech Hub со програма за поддршка на романски стартапи

  На крајот на 2020 година, романскиот центар за технолошки старт-ап компании Oradea Tech Hub ја започна својата пред-акцелераторска програма Make IT in Oradea, дозна BalkanEngineer.com од Romania-Insider.com. Годишниот буџет на програмата е обезбеден од канцеларијата на градоначалникот на град Орадеа, Романија. Средствата изнесуваат 300 000 евра, од кои 80% ќе бидат искористени за финансирање на проекти со потенцијал за раст. Пилот иницијатива во програмата на технолошкиот центар е почетниот инкубатор Bright Labs, посочи извршниот директор на Oradea Tech Hub, Дејвид Ахим, за изданието Ziarul Financiar.

 • 11 january 2021ИКТ ќе биде една од 3-те најсилни индустрии во Бугарија во 2021 година

  Индустријата за информатичката и комуникациската технологија (ИКТ) е многу веројатно да биде меѓу три од 18-те најсилни во Бугарија во 2021 година и според многу клучни индикатори да стане и најважна за економијата, буџетските приходи и животот на луѓето, дозна BalkanEngineer.com од анализа на бугарската агенција за пазарни и деловни истражувања CBN Pannoff, Stoycheff & Co. Според аналитичарите, најголемиот и најбрзо растечки индустриски сектор во Бугарија во последните пет години - софтверскиот и придружни услуги, е неоспорен фаворит и столб за поддршка во развојот на ИКТ индустријата во земјата.

 • 07 january 2021Ги објавија најголемите српски извозници за јануари-ноември 2020 година

  Објавени се најголемите извозници во Србија за периодот јануари-ноември 2020 година, дозна BalkanEngineer.com од веб-страницата eKapija.com, што се повикува на документот „Актуелни макроекономски трендови“ објавен од Министерството за финансии на Србија. Најголем извозник е железарницата ХБИС во град Смедерево, која известува за извоз во висина на 395,3 милиони евра, следена од производителот на гуми Tigar Tyres Пирот со 332,2 милиони евра. Зијин Бор, кој беше на десеттото место во 2019 година, се најде на третото место со резултат од 330,6 милиони евра.

 • 05 january 2021Расте побарувачката за електрични и хибридни автомобили во Бугарија

  Побарувачката за електрични и хибридни автомобили во Бугарија покажува раст во 2020 година. Според податоци на бугарската сообраќајна полиција, заклучно со декември 2020 година, во земјата биле регистрирани 1.876 електрични и околу 10.000 хибридни возила. Во последните три години се изградени скоро 200 станици за полнење низ целата земја. Ова е реализирано со цел да се зголеми продажбата, како и да се зголемат стапката на раст и побарувачката за електрични возила во наредните години.

Види ги сите »

Настан

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 21 january 2021Србија и Кина потпишаа меморандум за српскиот железнички транспорт

  Српскиот министер за градежништво, транспорт и инфраструктура Томислав Момировиќ и кинескиот амбасадор во Србија Н.Е. Чен Бо потпишаа Меморандум за разбирање што се однесува на соработка во врска со железничките возила во Србија. Меморандумот ја признава соработката и ги поставува основите за потенцијални нарачки за возови на електричен погон со брзина од 200 км на час за сообраќај на патници на идната брза железничка пруга Белград Центар - Нови Сад - Суботица.

 • 19 january 2021Северна Македонија ги објави проектите во сферата на за ОИЕ во 2021 година

  Од новите инвестиции во ОИЕ што е можно поскоро може да се очекува изградбата на две фотонапонски централи на местото на стариот рудник во ТЕ Осломеј. Тие ќе имаат инсталирана моќност од 80 до 100 MW, а очекуваните инвестиции изнесуваат околу 60 милиони евра. Во 2021 година ќе се реши статусот на ТЕЦ „Неготино“. Објавено е изготвувањето на физибилити студија што ќе покаже дали централата ќе се преуреди и реконструира за да работи на гас или ќе биде продадена на приватен инвеститор.

 • 14 january 2021Се гради експресниот пат Градско-Прилеп во Северна Македонија

  Проблемите со компаниите кои го изведуваат новиот експресен пат Градско-Прилеп во Северна Македонија се надминати и со почетокот на претстојната градежна сезона ќе започне неговата изградба со забрзано темпо, дозна BalkanEngineer.com од новинската агенција Meta.mk,која го цитира министерот за транспорт и врски на земјата, Благој Бочварски. Изградбата на првата делница помеѓу Градско и Дреново ќе ја преземе нова компанија, која има технички и човечки ресурси за нејзина навремена изградба, изјави Бочварски. Експресниот пат меѓу Градско и Прилеп се наоѓа на кракот Д на Паневропскиот транспортен коридор 10.

 • 12 january 2021Се потпишува спогодба за изградба на метро во Белград

  Заедничка спогодба за изградба на метро во главниот град на Србија, Белград, ќе биде потпишана на 22 јануари оваа година меѓу српската влада, кинеската компанија PowerChina и францускиот Alstom, дозна BalkanEngineer.com од веб-страницата eKapija.com, која се повикува на изјава на српскиот министер за финансии Синиша Мали за новинската агенција Танјуг. Според Момировиќ, PowerChina ќе ги преземе градежните активности, а Alstom ќе го обезбеди „мозокот на системот“. Министерот за финансии на Србија посочува дека француската компанија веќе работи на моделите и спецификациите поврзани со системот на метро.

 • 08 january 2021Романската компанија TeraPlast стекна 70% од Somplast

  Романската компанија за производство на ПВЦ цевки и фитинзи TeraPlast се здоби со 70% од уделите на локалниот производител на флексибилни пакувања Somplast. Стекнувањето е дел од развојната стратегија на TeraPlast Group и се остварува заедно со планираните инвестиции во вредност од над 32 милиони евра, што компанијата во моментов ги спроведува, се вели во соопштението на TeraPlast до Букурештската берза. Somplast поседува сали од 20.000 м2 во град Насау, округ Бистрита-Насау, од кои моментално се користат 25%. Покрај своите производствени активности, Somplast е и овластена компанија за рециклирање на производи од полиетилен.

 • 06 january 2021Одлучуваат за иднината на ТЕЦ Неготино во Северна Македонија

  Наскоро може да биде донесена одлука за идниот статус на ТЕЦ Неготино во Северна Македонија. Во електронскиот систем за јавни набавки е објавен тендер со покана да се изготви физибилити студија, воспоставување на јавно приватно партнерство или потенцијална продажба на централата. Крајниот рок за јавната набавка е 22 јануари 2021 година, а главната цел на владата на Северна Македонија е во иднина централата да работи на гас. Во последните 10 години, во кои ТЕЦ Неготино не работи, годишните трошоци од 3 милиони евра за периодични интервенции беа обезбедувани од Регулаторната комисија за енергетика.

Види ги сите »