In Bulgarian In Macedonian In Romanian
Отпадне воде из индустрије су правац у сектору водоснабдевања који захтева озбиљну пажњу због своје природе и директног утицаја на животну средину. А међу „најкаприциознијим“ међу њима су отпадне воде од производње и прераде метала. Због тога смо у наставку серије разговора са инж. Зато смо у наставку серије разговора са Добромиром Симидчијевим, директором компаније Хидролија, у којима представљамо знање и искуство за пречишћавање различитих врста вода, разговарали и о овом питању. Које су главне методе пречишћавања воде које се користе у металопрерађивачкој делатности, и како међу њима изабрати оптималну, представићемо вам у наредним редовима.
Уклањање метала из отпадних вода може се вршити хемијским или физичким путем, као и иновативном методом електрокоагулације, која још увек није уобичајено решење у Бугарској. Ево главних разлика између њих:
Хемијска метода за уклањање метала из воде
Хемијско пречишћавање се углавном ослања на падавине. Ова метода користи низ резервоара у којима се „игра“ pH фактором воде тако да се јони загађивача мењају из једне валенције у другу, затим се додају одређени реагенси који коагулирају и загађивачи се таложе. Након тога, муљ се дехидрира помоћу филтер пресе, на пример, и транспортује на даљи третман. Може да буде опасан отпад или не – зависи од његовог садржаја, али се њиме баве надлежни надлежни стручњаци“, објаснио је инжењер Симидчијев.
Евапорација – физичка метода за пречишћавање индустријске воде
„Евапорација је још увек ретко решење у Бугарској и Хидролија је међу ретким компанијама које га користе“, рекао је менаџер компаније. У пракси то представља испаравање отпадне воде, услед чега око 3-5% њене количине остаје у облику седимента, који заправо садржи загађујуће материје. У ту сврху се користи вакуумски испаривач - машина која ствара додатни вакуум како би се смањила температура испаравања воде, чиме се штеди енергија.
Он је такође прокоментарисао да се метали из отпадних вода могу уклонити и електрокоагулацијом – методом сличном хемијској, у којој се, међутим, уместо коагуланата користи електрична енергија. Ово решење је још увек врхунско за земљу и тек треба да се примени.
„Друга карактеристика отпадних вода из обраде метала је присуство уља и масти, које се морају уклонити. У ту сврху се обично користи флотација – процес у коме се у задатој запремини пуштају фини мехурићи ваздуха и, пењући се на површину, вуку са собом капљице уља“, прокоментарисао је инжењер Симидчијев.
Адреса: Софија 1784, кварт Полигона, ул. "Михаил Тенев" 6
Телефон: +359 879 900 839
E-mail: office@hydrolia.bg
Сазнајте више о производима и услугама које компанија нуди у Србији ОВДЕ!
Извор фото-материјала: Хидролија